fbpx

aukcje PZU samochodów uszkodzonych

Avatar
marta25
Poszkodowany

2 tygodnie temu miałam kolizję, sprawca wjechał w tył samochodu. Rzeczoznawca po oględzinach powiedział, że mój samochód jest wystawiony na aukcje internetową. Czy ktoś mógłby napisać stronę tych aukcji?

Avatar
szpecjalista
Poszkodowany

powinnaś spytać rzeczoznawcy lub ubezpieczyciela gdzie są umieszczane te oferty, nie napisałaś co to za ubezpieczyciel.

Wyraziłaś zgodę na sprzedaż wraku? dostałaś kosztorys naprawy pojazdu? czy to na pewno szkoda całkowita?

Avatar
Pablo_1st
Poszkodowany

Widzę, ,że niejaki szpecjalista ostro się tu udziela, za każdym razem próbując jedynie podnieść ciśnienie. Radzę najpierw trochę poznać temat.

Odpowiadam: to aukcje udostępnione jedynie podmiotom które zajmują się takimi wrakami, nawet jeśli poznasz stronę to i tak nic nie sprawdzisz. Po drugie (tu częściowo do szpecjalisty) wystawienie gdzieśtam oferty nie jest równoznaczne ze sprzedażą "za plecami". To tylko poznanie ofert i ułatwienie doatarcia do najlepszej z nich (bez złudzeń, dla ubezpieczalni najlepszej). A decyzję zawsze podejmuje właściciel, jeśli będzie chciał to skontaktują ich po prostu.

Avatar
sylwian35
Poszkodowany

witam 13 08 2008 matiz wymusil pierszenstwo i wskutek czego honda uderzyla w mojego opla cabio ktury stal zaparkowany przed domem zostaly wgniecione drzwi lewe kierowcy szkode zglosilem w pzu bo tam byl ubespieczony winowajca pzu wycenilo auto na3500 a szkode na 70%wartosci auta naco moge liczyc i czy moge powiedziec ze niechcem juz tego auta bo jest uszkodzonea wogule to dlaczego bez mojej zgody umiescili auto na licytacji

Avatar
Pablo_1st
Poszkodowany

zadałeś sobie trud wyszukania potrzebnego Ci tematu, ale żeby tak przeczytać odpowiedzi w nim zawarte to już się nie chciało?

Avatar
jakotako
Poszkodowany

Miałem podobną sytuację, tzn. po określeniu przez PZU szkody jako całkowitej w decyzji na piśmie była podana wartość pojazdu, wysokość odszkodowania i wycena pozostałości. Ale była jednocześnie informacja że firma (podają adres i telefony) może odkupić pozostałość, z reguły za kwotę prawie równą wartości obliczonej jako pozostałość. Po prostu w systemie PZU jest chyba opcja dla kilkunastu poważny firm specjalizujących się w rozbitkach, że mogą obejrzeć wszystkie kalkulacje, opisy i zdjęcia i odbywa się licytacja. W moim przypadku było to tak wyliczone że byłem zadowolony. Podobny system działa w Niemczech. I dla jasności: mimo że dana firma wygrywa (jej oferta jest największa), to i tak ostateczna decyzja należy do właściciela, ma poprostu dodatkową opcję.

Avatar
krakson
Poszkodowany

a czy mogę domagać się naprawy samochodu mimo iż TU orzekło szkodę całkowitą ?

Avatar
Krzysiek558
Poszkodowany

orzeczenie szkody calkowitej nie jest niczym strasznym

autko (jego wrak) zostaje poddany aukcji za cene jaka podaje pzu na kalkulacji kosztów, kazde podbicie tej ceny na aukcji zmniejsza wasze odszkodowanie (jezeli podbito cene o 100 zł to automatycznie zmniejsza sie kwota odszkodowania o 100 zł)

podjecie decyji nalezy do wlasciciela pojazdu

moze on odebrac wlasnie odszkodowanie i we wlasnym zakresie naprawic autko lub

odebrac odszkodowanie i sprzedac za wylicytowana cene wrak auta

Avatar
michal2552
Poszkodowany

czy ktos wie te strone tych aukcji w pzu????

Avatar
swistakk
Poszkodowany

Mam pytanie odnosnie aukcji:

Mialem stluczke, w ktorej jestem poszkodowanym. Sprawca byl ubezpieczony w PZU. Uznano szkode calkowita, a wrak zostal wystawiony na aukcje. Znalazl sie chetny do kupienia wraku.

Nie wiece jak dokladne informacje o aucie maja te osoby, ktore kupuja asmochody na aukcjach? Chodzi o to ze mam b dobre glosniki i radio w tym aucie i chcialbym je zamienic na gorsze przed sprzedaza.Gosc ktory wylicytowal wrak cos wspominal przez telefon o dokladnych zdjeciach i o tym zeby wsyzstko bylo w aucie co bylo jak byl rzeczoznawca. Ale nie wiem czy nie sciemnia? A nawet jesli okaze sie ze cos brakuje czym to grozi?

dzieki za pomoc.

Avatar
VIOLEK
Poszkodowany

gdzie mozna zobaczyc auta do licytacji?

Avatar
ubz_grzegorz
Poszkodowany

PZU wystawia uszkodzone auta do wyceny w serwisie autoonline.pl. Niestety, żeby zobaczyć licytowane auta trzeba być zarejestrowanym, a zarejestrować się mogą tylko firmy.

Jeżeli chodzi o opisy aut umieszczanych w serwisie to ich dokładność zależy od chęci rzeczoznawcy. Zdarza się, że pojazd jest opisany bardzo dokładnie wraz z dodatkowym wyposażeniem itd.

Forma zamieszczanych ogłoszeń to po pierwsze dane odnośnie modelu i wersji auta. Podaje się tam nr vin bez ostatnich 5 cyfr. Po drugie są zdjęcia pojazdu (oczywiście z zamazanymi nr rej.) i dokładny opis uszkodzeń. Umieszcza się również opis dodatkowego wyposażenia i ewentualnie jego stan. Podana jest również wartość pojazdu oraz koszt naprawy - oczywiście zgodnie z kosztorysem. W takich ofertach nie ma żadnych informacji odnośnie właściciela pojazdu, również firma, która wygra aukcje nie dostaje żadnych informacji. Tylko właściciel auta dostaje namiary na oferenta - taka jest nadrzędna zasada.

Co grozi jak stan i wyposażenie nie będzie się zgadzało? Odpowiedź jest prosta - może nie dojść do transakcji lub kwota, którą będzie skłonny zapłacić oferent będzie mniejsza. Jeżeli chodzi o podmianę sprzętu grającego - warto spróbować, może rzeczoznawca nie spisał tego dokładnie, ale w przeciwnej sytuacji może dojść do nieporozumienia.

Avatar
ubz_grzegorz
Poszkodowany
Krzysiek558 pisze:
orzeczenie szkody calkowitej nie jest niczym strasznym

autko (jego wrak) zostaje poddany aukcji za cene jaka podaje pzu na kalkulacji kosztów, kazde podbicie tej ceny na aukcji zmniejsza wasze odszkodowanie (jezeli podbito cene o 100 zł to automatycznie zmniejsza sie kwota odszkodowania o 100 zł)

podjecie decyji nalezy do wlasciciela pojazdu

moze on odebrac wlasnie odszkodowanie i we wlasnym zakresie naprawic autko lub

odebrac odszkodowanie i sprzedac za wylicytowana cene wrak auta

jest jeszcze jedna opcja. wystąpienie do likwidatora z wnioskiem o pozwolenie na naprawę. Wtedy należy przedstawić kosztorys, który będzie opiewał na kwotę niższą niż wartość pojazdu. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia i zatwierdzenia kosztorysu można dostać dopłatę odszkodowania ponad kwotę bezsporną proponowaną podczas wyceny szkody jako całkowita

Avatar
Terabapuno1
Poszkodowany

Po drugie są zdjęcia pojazdu (oczywiście z zamazanymi nr rej.) i dokładny opis uszkodzeń. Umieszcza się również opis dodatkowego wyposażenia i ewentualnie jego stan.????

Avatar
jupik-9
Poszkodowany

Chciałem zapytać też o aukcje samochodów uszkodzonych i wraków organizowanych przez ubezpieczycieli w tym i PZU. Czy to jest obowiązkowe aby oddać im własny samochód po szkodzie na taką aukcję, czy mogę sam sprzedać wrak, pozostałość bez naprawy. To co oni mi proponują jako efekt takiej "aukcji" to śmiesznie mało, znajomy mechanik powiedział, że mogę uzyskać więcej. Proszę o informację czy sprzedaż wraku na aukcji ubezpieczyciela to jest konieczność?

Izabela Praska
Izabela Praska
Biegły / ekspert

Witam serdecznie,

ubezpieczyciele ustalają wartość wraku albo w systemie eksperckim albo wystawiają wrak bez podawania danych osobowych na aukcję. Najwyższa oferta jest wtedy zastosowana w wyliczeniu szkody całkowitej. Ważne jest jednak to, że nawet po szkodzie całkowitej pojazd jest wyłącznie naszą własnością. Mamy prawo go sprzedać na aukcji, ale też samodzielnie lub nawet naprawić, jeśli mamy na to ochotę. Nikt, nawet ubezpieczyciel nie może nam narzucić co zrobić z pojazdem uszkodzonym po szkodzie.

Jeżeli jesteś pewien, że od innego kupca dostaniesz lepszą kwotę, to oczywiście możesz odrzucić ofertę ubezpieczyciela i sprzedać wrak samodzielnie. Jest w tej sytuacji jednak jeden problem. Jeśli np. Twój samochód miał przed szkodą wartość 10.000 zł, a cena wraku na aukcji PZU to 3.000 zł, to dostaniesz 7.000 zł odszkodowania. Jeżeli finalnie nie uda Ci się sprzedać wraku za tą kwotę, tylko sprzedasz za 2000 zł, to ubezpieczyciel nie będzie miał obowiązku dopłacić 1.000 zł do pełnej kwoty wartości pojazdu przed szkodą.

Reasumując wrak po szkodzie dalej jest wartością poszkodowanego i może on nim dowolnie dysponować. Można zrezygnować z oferty ubezpieczyciela, ale jest to korzystne tylko wtedy, jeżeli mamy pewność, że od innego kupna dostaniemy wyższą ofertę niż ta ustalona na aukcji ubezpieczyciela. Polecam lekturę artykułu w tym temacie, mam nadzieję, że zawarte tam informacje będą pomocne: https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/sprzedaz-wraku-przez-ubezpieczyciela-czy-jest-konieczna-czy-mozna-sprzedac-wrak-samodzielnie/

Pozdrawiam,

Izabela

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać