fbpx

Ból po utracie bliskej osoby

• This topic is empty.
Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Autor
    Wpisy
    majer44

Witam

Mam takie pytanie do Pani psycholog jak pomóc osobie która utraciła niedawno bliską osobę
    jak do niej podejść by jej nie zranić ale też w taki sposób by pomóc jej stanąć w miarę szybko na nogi ? W tej chwili wydaje mi się osoba o której mowa popadła w dość mocną rozpacz i wydaje się być obojętna na wszysystko . Nie potrafię do niej trafić czy odczekać ten czas i pozwolić jej to wszystko przemyśleć czy może to przerodzić się w stały stan i późniejszą depresję i lepeij zaćżąć działać już teraz?

Proszę o rade

Z góry dziękuje i pozdraiwam

Monika Dreger psycholog

Witam
    śmierć bliskiej osoby jest ogromną stratą, która trzeba przeboleć. Wydaje mi się, że najlepiej przy osobie cierpiącej po prosty być, wspierać ją i jak trzeba wysłuchać. Można zapytać „co mogę zrobić żeby ci pomóc?”. Z czasem rozpacz się zmniejsza. Oczywiście można delikatnie próbować składać propozycję np. wyjścia z domu, podejmowania normalnych, domowych zajęć.

Jeśli cierpienie nie będzie się z czasem zmniejszać, wtedy może Pani zaproponować wizytę u psychologa. Z czasem, tzn. po 3-4 miesiącach. Jesli po takim czasie ta osoba nadal będzie rozpaczać jak na początku, jeśli jej stan i sytuacja nie bedzie się poprawiać.

pozdrawiam

ARWENA

Zwyczajne, ale i praktyczne rady:

TAK:
    – bądź dostępny i utrzymuj kontakt
    – słuchaj i pozwól okazać smutek
    – zachęcaj do rozmowy o stracie
    – akceptuj uczucia i jeżeli trzeba – wyjaśniaj je
    – bądź szczery i otwarty
    – nie bój się przyznać, że nie znasz odpowiedzi na każde pytanie

NIE:
    – nie pocieszaj i nie mów „nie bądź smutny”
    – nie mów co ma czuć
    – nie mów, że wiesz co czuje, bo to nieprawda
    – nie mów „powinieneś już czuć się lepiej”
    – nie kwestionuj wyznawanych wartości i przekonań

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.