fbpx

Czy opłaca się walczyć z bankiem o nieważność umowy kredytowej we frankach?

Avatar
gondorek119
Poszkodowany

Witam, non stop jestem bombardowany reklamami o tych kredytach frankowych. Faktycznie mam taki kredyt (nie wiem jak mnie znaleźli:/) i zastanawiam się czy walczyć o nieważność tej umowy z bankiem. Kredyt dość spory w złotówkach, jeszcze wyższy jest teraz po tym jak kurs franka tak znacznie wzrósł. Czy ktokolwiek może mi wyjaśnić jak to wszystko działa? Kredyt zaciągnąłem w jednym z popularnych banków, dalej istnieje, wiem, że są na nich już wyroki i można wygrać sprawę. Czy opłaca się taką sprawę otworzyć?

Izabela Praska
Izabela Praska
Biegły / ekspert

Witam serdecznie,

rozumiem Twoją frustrację, bo faktycznie temat kredytów frankowych jest teraz bardzo popularny, więc wiele firm reklamuje swoje usługi w tym temacie. Większość kancelarii oferuje wstępną ocenę prawną za darmo, więc warto wybrać kilka firm (oczywiście o dobrej renomie) i przeanalizować sprawę oraz poznać ofertę prowadzenia sprawy.

Niestety w poprzednich latach okazało się, że nie dość że kurs franka znacznie wzrósł to jeszcze w umowach kredytu frankowego znalazły się zapisy abuzywne, czyli niezgodne z prawem. W sądzie można walczyć na dwa sposoby:

- "odfankowić" kredyt czyli usunąć z niego zapisy abuzywne i odzyskać nadpłaconą na chwilę obecną kwotę oraz zmniejszyć pozostałe raty kredytu.

- walczyć o uznanie nieważności umowy - w tym przypadku strony wzajemnie się spłacają a kredyt zostanie zakończony.

Tak czy inaczej kredytobiorca zyskuje bo może odzyskać nadpłacone niezgodnie z prawem kwoty oraz zmniejszyć pozostały do spłaty kredyt. Jest już wiele wyroków pozytywnych w sprawach frankowych, więc są duże szanse na wygraną. Sprawa w sądzie może trwać 2-3 lata i koniecznym będzie uiszczenie kosztów sądowych, ale w efekcie jest to opłacalne.

Jeśli będziesz miał więcej pytań, to zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam,

Izabela

  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać