fbpx

Dopłata za uszkodzony pojazd – utrata jego wartości

jaras000@wp.pl
Poszkodowany

Witam Serdecznie

W czerwcu tego roku miałem szkodę komunikacyjną zlikwidowaną z ubezpieczenia sprawcy, uszkodzeniu uległa lewa strona pojazdu, szkoda została zlikwidowana w serwisie autoryzowanym, został wydany również pojazd zastępczy na czas naprawy. Posiadałem przed szkodą pojazd bezwypadkowy z idealną fabryczną powłoką lakieru oraz fabrycznym zabezpieczeniem antykorozyjnym elementów blacharskich, w chwili obecnej posiadam pojazd po naprawie powypadkowej (wykonanych teoretycznie wg wszelkich zaleceń producenta), ale jego wartość jest niższa niż przed zaistnieniem szkody. Każdy potencjalny kupujący stwierdzi, że pojazd był powypadkowy, co znacznie obniża jego wartość. Czy mogę wnieść do ubezpieczalni żądanie wyrównania wartości pojazdu z przed zaistniałej szkody i po jej likwidacji? Nadmienię iż posiadam dokumentację (wykonaną przez ubezpieczalnie), stwierdzającą iż była to przed szkodą oryginalna powłoka lakiernicza.

Pozdrawiam

Jarek

Katic
Poszkodowany

W zasadzie twoje roszczenie jest uzasadnione. Pytanie tylko czy ubezpieczenie OC sprawcy nie ma w OWU jakichś klauzul na ten temat. Przy czym jak najbardziej auto traci na wartości przez stłuczkę i lakierowanie. Dzisiaj to można przecież łatwo zmierzyć.

TCU Ubezpieczenia https://tcubezpieczenia.pl Tarnowskie Góry

lunna
Poszkodowany

Nie wiem czy jest taka możliwość.Najlepiej zrobisz jak skontaktujesz się z prawnikiem który ma doświadczenie w sprawach o odszkodowanie. Znajdziesz takich specjalistów w ***, oferują nawet bezpłatną analizę twojego przypadku.

OEPolisaPlus
Poszkodowany

U nas również ekspertyza jest bezpłatna. Zapraszam do kontaktu pod numerem 781 000 781 lub porozmawiania z naszym konsultantem na stronie: https://polisaplus.pl

Gdyby pojawiły się pytania, jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam,

Kasia z Polisa Plus

Andrzej Ambrozewicz
Poszkodowany

Warunkiem stwierdzenia ubytku wartości rynkowej pojazdu jest jej spadek jedynie przy założeniu, że naprawa była prawidłowa, a ubytek nastąpił wyłącznie wskutek uszkodzenia pojazdu. Wysokość odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu stanowi zatem różnicę między wartością pojazdu przed szkodą, a wartością pojazdu naprawionego po szkodzie.

Odszkodowanie za ubytek wartości rynkowej przysługuje:

 z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych;

 jeśli pojazd nie miał wcześniejszych uszkodzeń pokolizyjnych lub wypadkowych;

 gdy auto w dniu szkody miało nie więcej niż 5 lat lub uszkodzony został pojazd klasy premium, którego pojemność silnika jest równa lub większa niż 3 000 ccm i nie miał on więcej niż 7 lat; w przypadku pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony – 3 lata;

 kiedy pojazd został naprawiony w serwisie naprawczym zgodnie z technologią zalecaną przez producenta pojazdu i jest to udokumentowane fakturą.

Niezbędna dokumentacja:

 Decyzja o przyznanym odszkodowaniu

 Faktura VAT za naprawę pojazdu

 Dowód rejestracyjny

 Rzeczoznawca samochodowy może poprosić o uzupełnienie dokumentacji szkodowej o wycenę pojazdu w stanie nieuszkodzonym, celem sprawdzenia wartości pojazdu przed zdarzeniem

pozdrawiam

Andrzej Ambrożewicz

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać