fbpx

Jak pozwać bank w sprawie kredytu frankowego?

Franek
Poszkodowany

Zaciągnąłem kredyt frankowy aby kupić mieszkanie, niestety okazało się to największym błędem jaki mogłem popełnić. Po upływie 9 lat mimo systematycznych spłat, mam wrażenie, że z pożyczonej kwoty nic nie ubywa! Przy takich wzrostach kursu nie mam szans na spłatę tego kredytu w ciągu najbliższych 40 lat, że nie wspomnę o trudnościach finansowych powstałych w wyniku raty, której wysokość wzrosła praktycznie dwukrotnie. Myślę nad oddaniem sprawy do sądu ale nie wiem jak się do tego przygotować. Nie ukrywam, że ogólnie przerażają mnie potencjalne koszty a mam obawy, że przegram i stracę wszystko. Jak mogę ocenić ryzyko takiej sprawy i jak ogólnie może wyglądać ta cała procedura?

kodowany posz
Poszkodowany

Odpowiedź na Twoje pytania w zasadzie może być jedna. Najlepiej weź umowę kredytu, harmonogram spłat i udaj się do prawnika, który oceni jak możesz wybrnąć z zaistniałej sytuacji. W Twojej umowie mogą znajdować się klauzule niedozwolone dotyczące waloryzacji a to właśnie one mają największy wpływ na warunki spłaty kredytu. Proces jak każdy proces na pewno nie będzie szybki, więc najlepiej z góry założyć, że łatwo nie będzie i uzbroić się w cierpliwość.

To co możesz zrobić aby się z grubsza przygotować to na pewno:

1. Określić przybliżoną wartość WPS, czyli wartości przedmiotu sporu, aby w ogóle ocenić czy warto taki pozew składać. W związku ze wspomnianymi wyżej nielegalnymi przeliczeniami walutowymi, może się okazać, że masz sporą nadwyżkę w spłatach i właśnie ona będzie główną kwotą jakiej będziesz dochodzić. Wstępnie możesz ją sam obliczyć, jednak najlepiej aby ocenił ją prawnik.

2. Przygotować dokumenty: niezbędna będzie sama umowa kredytu wraz z ewentualnymi aneksami i załącznikami oraz harmonogram spłat. Na ich podstawie adwokat będzie w stanie ocenić zasadność złożenia powództwa oraz wspomnianą wyżej jego wysokość.

3. Co do samego prawnika – dobrze wcześniej dokładnie omówić warunki opłaty za usługę (np. wysokość opłaty startowej i późniejszej premii za usługę (po zakończeniu sprawy), ewentualne raty po wykonaniu określonych czynności). Warto również aby adwokat miał doświadczenie w sprawach dotyczących kredytów i prawidłowo skonstruował sam pozew!

4. Ważne: zażądaj od banku zaświadczenia o kredycie, gdzie będą zawarte wszelkie niezbędne informacje typu: terminy i kwota wypłaconego kredytu oraz rat, wzór użyty do ich wyliczenia oraz

oprocentowanie.

Wynik samego procesu może być różny. Sprawa może zakończyć się albo wykreśleniem z umowy tylko przeliczeń walutowych (klauzul indeksacyjnych) jeżeli okażą się niedozwolone lub też unieważnieniem całości umowy.

Katarzyna Neczaj
Katarzyna Neczaj
Biegły / ekspert

Witaj Franek,

Podjąłeś działania w temacie analizy klauzul abuzywnych umowy kredytu we frankach? Jeżeli nie, to w obliczu najnowszego wyroku TSUE warto podjąć działania.

W razie pytań jestem do dyspozycji.

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać