fbpx

kto placi za pierwszy miesiac chorobowego-wypadkowego

 • This topic has 5 odpowiedzi, 6 odpowiedzi, and was last updated 07/02/2020 by Izabela Praska.
Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #201014
  roljan4595

  mam pytanie dotyczace wyplaty chorobowego-wypadek w pracy za pierwszy miesiac.Szef nie chce wyplacic,bo powiedzial,ze placi zus,natomiast ja sie spotkalem sie z opinia iz za pierwszy miesiac placi pracodawca,prosze o pomoc i podpowiedz.Nadmienie,iz jestem zawodowym kierowca i wypadek mial miejsce w pracy,mam zwolnienie od 19.03 do 07.06 br.,prosze o podpowiedz,bo to juz prawie 2 miesiace od zdarzenia a ja bez pieniazkow,ciezko jest.

  #261602
  Ewania

  ZUS. Bo z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy przysługuje ZASIŁEK chorobowy a nie WYNAGRODZENIE za czas choroby (do 33 dni – jak w przypadku „zwykłych chorób”).
  WYNAGRODZENIE wtedy bowiem płaci pracodawca a ZASIŁEK (po 33 dniach „zwykłej” choroby oraz w przypadku choroby w wyniku wypadku przy pracy (wtedy juz od 1-go dnia choroby) płaci ZUS.
  Poniżej załączam wybrane, ważniejsze dla Pana wątki z wyjaśnienia ze strony ZUS-u http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=429

  Prawo do zasiłku

  Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego – Z TYTUŁU NIEZDOLNOŚCI DO PRACY SPOWODOWANEJ WYPADKIEM PRZY PRACY lub choroba zawodową przysługuje osobom podlegającym ubezpieczeniu wypadkowemu:

  * pracownikom – OD PIERWSZEGO DNIA niezdolności do pracy, nawet jeżeli pracownik nie wykorzystał jeszcze okresu 33 dni, za który zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie art. 92 Kodeksu pracy,

  Jeżeli przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy albo choroba zawodowa lub też przypada na okres ciąży, a także jeżeli niezdolność do pracy powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów – zasiłek chorobowy przysługuje W WYSOKOŚCI 100% podstawy wymiaru (także za okres pobytu w szpitalu).

  #261603
  anusia

  witam mam pytanie i proszę o szybką odpowiedż pilne mąż wracając z pracy zlamal sobie pięte problem tkwiw tym że do dnia 31-05-08 był na zasilku dla bezrobotnych został zatrudniony z dniem 01-06-08 a wypadek stał się 03-06-08 co dalej w tej sytuacji czy należy mu się chorobowe jeżeli przepracowal tylko trzy dni czy zostaje bez niczego bo przeciesz niema nawet możliwości ponownej rejstracji na zasilek dla bezrobotnych a leczenie nie będzie proste bo sam gips jest założony na6 tygodni a jeszcze rechabilitacja co mamy robić jeszcze raz proszę o szybką odpowiedż iz góry dziękuję

  #261604
  alakali

  Ewania dostałam odp. z zus-u ,że nie uznzno wypadku przy pracy z przyczyn braku czynników zewnętrznych.Doczytałam się gdzieś ,ze potknięcie też jest zaliczone do wypadków.Nic nie podali ,czy mogę odwołać się i w jaki terminie.Szególy opsała w poprzednich postach. Jeżeli możesz proszę o pomoc.
  pozdrawiam alakali

  #382176
  Antonina
  Uczestnik

  Witam serdecznie,

  miałam wypadek komunikacyjny i wygląda na to, że będę na L4 kilka miesięcy (skomplikowane złamanie kostki). Jak będzie wyglądała moja wypłata przez te kilka miesięcy? Do kiedy płaci mi pracodawca a kiedy przejmuje mnie ZUS?

  #382193
  Izabela Praska
  Moderator

  Witam serdecznie,

  pracodawca wypłaca należność na L4 przez pierwsze 30 dni. Potem wypłatę należności przejmuje ZUS i wypłaca świadczenie chorobowe. Po 180 dniach można złożyć wniosek o dalsze świadczenie rehabilitacyjne.

  Wspomniała Pani, że uraz nastąpił w wyniku wypadku komunikacyjnego. Jeżeli była Pani osobą poszkodowaną, to ma Pani prawo uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. Tym bardziej przy takim poważnym urazie kostki warto zebrać dokumenty i zgłosić szkodę do Ubezpieczyciela. Polecam lekturę naszego Vademecum w temacie uzyskania odszkodowania z OC sprawcy zdarzenia.

  W razie dalszych pytań zapraszam do wysłania zgłoszenia albo odpowiedzi na forum.

  Pozdrawiam,
  Izabela

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.