fbpx

Kwota bezsporna???

 • This topic is empty.
Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 35)
 • Autor
  Wpisy
 • #207631
  poszkodowanyyy

  witam, mam pytanie. 2.08.2012r członkowie mojej rodziny zostali poszkodowani w wypadku samochodowym. Jadąc prawidłowo swoim samochodem zostali uderzeni przez samochód sprawcy wypadku , który nie zatrzymal sie na znaku STOP.Sprawca przyznał sie do winy. Sprawa karna jest w toku. W wyniku wypadku oboje doznali obrażeń ciała. Kobieta (53l)doznała złamania kości miednicy oraz złamania kości łonowej licznych skaleczeń i stłuczeń , oraz rany ciętej w okolicy łokcia o długości 12cm .Mężczyzna (55l)doznał stłuczenia żeber kilka rozcięć skóry i zerwania szwów po przebytej kilka dni przed wypadkiem laparoskopii.
  Kobieta przebywała w szpitalu 19 dni , mężczyzna 2 dni. Od lekarza ortopedy ze szpitala uzyskalismy informacje o mozliwości wielomiesięcznego procesu rehabilitacji. Po ponad 80 dniach leżenia u kobiety pojawiły sie silne bóle , po wizycie w szpitalu zdiagnozowano kamienie w ukladzie moczowym (wg . urologa prawdopodobne jest , że powstały w wyniku długotrwałego leżenia)
  Mężczyzna pare dni po wypadku zaczął narzekac na bóle kręgosłupa szyjnego , bóle głowy , drętwienie rąk. Po wizycie u neurologa , otrzymał kołnierz na 3 tyg i leki przeciwbólowe.Objawy te często powracja , leczenie trwa dalej. Rodzina pozostała bez środka transportu( samochód zezłomowany) a na rehabilitacje i leczenie potrzebne są pieniądze, których nie ma zbyt wiele.
  Moje pytanie dotyczy kwoty bezspornej . Jeśli szkodę osobową zglosiliśmy 5.08.2012 to czy zakład ubezpieczeniowy sprawcy ma obowiązek jej wypłacenia -dzisiaj minęło ponad 10 tygodni od zgłoszenia?
  jakie dokumenty w związku z tym nalezy zgromadzić i do nich przesłać?
  Jaka powinna być wysokość wyplaconej kwoty bezspornej?
  Dziękuje z góry za odpowiedzi

  #292142
  Maria

  Witam. Nie da się określić wysokości kwoty bezspornej, to leży już w gestii TU i w dużej mierze zależy od skali doznanych obrażeń, od tego jaki pozostanie po wypadku trwały uszczerbek na zdrowiu. Jeśli chodzi o dokumenty to przede wszystkim potrzebna jest do złożenia wniosku o odszkodowanie jak najszersza dokumentacja medyczna, dobrze jest mieć rachunki za leczenie, rehabilitację, nawet paragony czy rachunki za paliwo i bilety. Za to wszystko należy się Wam zwrot kasy od Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Wniosek o odszkodowanie można złożyć jeszcze przed zakończeniem leczenia, może to być częściowa kwota, a po jego zakończeniu zostanie wypłacona cała kasa. Tylko że powszechnie wiadomo że TU migają się od płacenia i zaniżają te kwoty, nie warto godzić się na pierwsze lepsze pieniądze jakie dadzą, a broń Boże podpisywać oświadczeń że nie ma się już do nich więcej żadnych pretensji. Tym można sobie zamknąć drogę do konkretnego i dużego odszkodowania. W Państwa przypadku przysługuje również odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. Jestem agentem kancelarii zajmującej się takimi sprawami, pomoc prawnicza specjalistów w tej dziedzinie w takich sytuacjach jest dobrym wyjściem i bardziej się opłaca niż samotna mozolna walka z biurokracją. Proszę dzwonić, chętnie pomogę:)
  Maria

  #292143
  poszkodowanyyy

  Dzięki za odpowiedz , czy wniosek o odszkodowanie lub zadośćuczynienie to to samo?
  Przeczytałem , że jesli likwidacja szkody trwa powyzej 30 dni to powinni wypłacić kwote bezsporną.
  Narazie chcielibyśmy , aby TU sprawcy wypłaciło kwotę bezsporną potrzebną na bieżące leczenie i rehabilitacje , a dopiero po tym zastanowimy się nad ewentualnym pełnomocniku.

  #292144
  kancelariaa

  Witam

  W skrócie – odszkodowanie jest za straty majątkowe związane z wypadkiem, zadośćuczynienie jest za szkody wyrządzone na osobie (zdrowiu). Kwota bezsporna faktycznie powinna być wypłacona, ale niestety często ubezpieczalnie grają nie fair i nawet w takiej sytuacji jak Pana czekają na prawomocny wyrok. Zapraszam do kontaktu z naszą Kancelarią. Konsultacje są bezpłatne

  Pozdrawiam

  #292145
  Maria

  Odszkodowanie i zadośćuczynienie to dwie różne sprawy. Odszkodowanie to równowartość pieniężna wyrządzonej szkody materialnej jak również pogorszenia się statusu majątkowego poszkodowanej osoby wynikającego ze skutków wypadku. Zadośćuczynienie natomiast to rekompensata za tzw szkody niemajątkowe, czyli rozstrój zdrowia, cierpienie fizyczne i psychiczne, kalectwo, bezradność życiowa itd.
  W Państwa wypadku najlepiej by było napisać wniosek do TU o zaliczkę na poczet leczenia, być może z powodu nie zakończonego jeszcze leczenia ta zwłoka. Również w sytuacji kiedy poszkodowani są pozbawieni środków transportu a jest on niezbędny należy się samochód zastępczy. Ciężko to wywalczyć ale proszę próbować.

  #292146
  poszkodowanyyy

  A jak należy napisać wniosek o wypłatę kwoty bezspornej?
  Co powinno sie w nim znależć?
  jakis wzór??

  #292147
  Mariusz
  poszkodowanyyy wrote:
  A jak należy napisać wniosek o wypłatę kwoty bezspornej?
  Co powinno sie w nim znależć?
  jakis wzór??

  Nie składa się wniosku o kwotę bezsporną.. Pozwolę rozwinąć temat.
  Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych dokładnie art. 14:

  1. Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie.

  2. W przypadku, gdyby wyjaśnienie w terminie, o którym mowa w ust. 1, okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania, okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie, chyba że ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego. W terminie, o którym mowa w ust. 1, zakład ubezpieczeń zawiadamia na piśmie uprawnionego o przyczynach niemożności zaspokojenia jego roszczeń w całości lub w części, jak również o przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska względem roszczeń uprawnionego, a także wypłaca bezsporną część odszkodowania.

  3. Jeżeli odszkodowanie nie przysługuje lub przysługuje w innej wysokości niż określona w zgłoszonym roszczeniu, zakład ubezpieczeń informuje o tym na piśmie osobę
  występującą z roszczeniem w terminie, o którym mowa w ust. 1 albo 2, wskazując na okoliczności oraz podstawę prawną uzasadniającą całkowitą lub częściową odmowę wypłaty odszkodowania, jak również na przyczyny, dla których odmówił wiarygodności okolicznościom dowodowym podniesionym przez osobę zgłaszającą roszczenie. Pismo zakładu ubezpieczeń powinno zawierać pouczenie o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej

  Ust.1 uogólniony został właśnie jako zagadnienie ,,kwota bezsporna” inaczej też mówiąc ,,zaliczka na poczet przyszłych świadczeń”

  #292148
  poszkodowanyyy

  A propos kancelarii odszkodowawczej to chyba najrozsądniej będzie dla nas poczekać aż TU sprawcy wypłaci kwote bezsporną , bo to raczej powinno odbyć się szybko i dopiero po tym pomysleć o pełnomocniku.
  Bo czytałem że walka o odszkodowanie , zadośćuczynienie potrafi się ciągnąć długo i mieć finał dopiero w sądzie, a na kwote bezsporną mają chyba ścisle okreslony termin jej wypłaty.
  Mam racje?

  #292149
  Mariusz

  Z pewnością pare złotych zostanie w kieszeni jeżeli wypłacona zostanie kwota bezsporna, gdyż pełnomocnik nie pobierze sobie od niej wynagrodzenia. A ile to już zależy od jej wysokości. Jeżeli zgłoszenie było w odpowiedniej formie i z całym kompletem dokumentów to przy złamanej miednicy może być to i 15 000-20 000 zł. Spotkałem się z przypadkiem gdzie TU przy złamanej miednicy i obu kościach udowych u 14 letniej dziewczyny wypłacało 5000zł twierdząc, że jest to kwota odpowiednia… Proszę napisać które TU jest tutaj dokładnie płatnikiem..

  #292150
  Mariusz

  Kolego, reklama na forum jest zabroniona! Zapraszam do regulaminu!
  http://www.odzyskaj.info/onas/info16,regulamin.html

  #292151
  poszkodowanyyy

  Jak samodzielnie sporządzic wniosek o odszkodowanie. Co należy bezwzględnie w nim zamieścic?
  Jak dobrze obliczyc kwote o jaką sie wystepuje?
  Czy we wniosku mozna zamieścić fakt ,opieki nad poszkodowanymi w domu przez córkę , a co za ty idzie codzienny dojazdy 3 razy na dobę przez okres 1,5 miesiąca oraz fakt że poszkodwana zajmowała się wcześniej wnuczką (3 lata) a teraz zamiast pomagac sama potrzebuje pomocy?

  #292152
  assistance

  Kwota zadośćuczynienia to indywidualna sprawa. Ważne aby rekompensowała ona doznany przez poszkodowanego ból i cierpienie.

  Co do odszkodowania – czysta matematyka. Należy zsumować wszelkie poniesione koszta, utracone zarobki, wartość zniszczonego mienia, itd. – w tym przypadku, po udokumentowaniu, także koszt opieki nad poszkodowaną i jej wnuczką.

  W razie czego, służę pomocą – numer telefonu znajduje się w sygnaturce poniżej.

  #292153
  poszkodowanyyy

  Bardzo interesuje mnie o jaką kwotę wg. Państwa opinii moglisbyśmy wystąpić , czy dla obu osób poszkodowanych należy złożyć 2 odrebne pisma roszczeniowe czy jeden wspólny?
  Co wpływa na wyskosc zadoscuczynienia?

  #292154
  Mariusz

  Złamanie miednicy u kobiety to średnio przedział od 70-150 tyś. Biorąc pod uwagę wiek kobiety (53lata) myślę, że w granica 40-50 tyś. jest osiągalna…

  #292155
  poszkodowanyyy

  Raz opinia 15-20 tys , za chwile ten sam użytkownik pisze 40 – 50 tys.Co jest bliższe prawdy?
  Dodam , ze była to złamana miednica i kość łonowa.
  Kobieta 53 lata

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 35)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.