fbpx

Naprawa z AC regres samochód zastępczy

Avatar
michua
Poszkodowany

Witam serdecznie w ostatnim czasie miałem mały wypadek samochodowy nie z mojej winy. Sprawca przyznał sie do winy oraz podpisał odpowiednie zeznania. Początkowo zgłosiłem sprawę do TU sprawcy (PZU) jednak po rozmowach z ASO gdzie auto bedzie naprawiane zrezygnowałem z tej drogi i przeszedłem na naprawę z AC i regres( nowy samochód). Jednak w moim AC nie jest mi zapewnione auto zastępcze na całość okresu naprawy i tu pytanie czy moge jakoś wystąpić do TU sprawcy z roszczeniem uzupełniającym z OC sprawcy?

Izabela Praska
Izabela Praska
Biegły / ekspert

Witam serdecznie,

po szkodzie na pojeździe można zlikwidować szkodę albo z ubezpieczenia OC sprawcy albo z AC. Trzeba wybrać jedno ubezpieczenia i jest to AC. Teoretycznie pojazd zastępczy jest dodatkowym roszczeniem, które można by potraktować za uzupełniające. Obawiam się jednak, że ubezpieczyciel nie będzie chciał udostępnić auta zastępczego skoro naprawa odbywa się z AC a kosztorys naprawy nie jest przez ich wykonany. Niestety kwestie pojazdu zastępczego nie są zbyt dobrze uregulowane prawnie, wiec bazuje się na aktualnych orzeczeniach sądu, które są różne.

Reasumując - warto zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela OC i spróbować załatwić samochód zastępczy. Jednakże znając ubezpieczycieli i ich podejście do samochodów zastępczych, obawiam się, że może się Pan spotkać z odmową.

Pozdrawiam,

Izabela Praska

  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać