fbpx

odszkodowanie powypadkowe poza pracą z ubezpieczenia obowiazkowego

• This topic has 4 odpowiedzi, 5 odpowiedzi, and was last updated 13/07/2020 by Marta Sordon.
Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
    jackie2222

pracuje w polsce w polskiej firmie jedynym moim ubezpieczeniem jest ubezpieczenie podstawowe w ZUS, poza granicami państwa złamałem noge w skutek czego przeszedłem operacje, moja rehabilitacja potrwa kilka miesięcy, czy należy mi sie odszkodowanie ?

rehor

Witam!!!
    2 tyg. temu miałam wypadek w domu i złamałam kręg lędźwiowy.Mam ubezpieczenie podstawe w Zusie. Proszę o informację krok po kroku jak mam załatwić ewentualne odszkodowanie.Dziękuję z góry.

Ewania

Jak czytam powyzsze posty to mysle, ze w szkolach powinni uczyc zupelnie innych rzeczy niz uczą.:-((

Nie macie Panstwo UBEZPIECZENIA w ZUSie. Nie ma takiego pojęcia: „mam ubezpieczenie w ZUSIE”.
    ZUS – czyli Zaklad Ubezpieczen Spolecznych to nie jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe.
    Do ZUSu wplaca sie skladki na ubezpieczenie zdrowotne, chorobowe i wypadkowe (na ewentulane odszkodowania z tytulu wypadkow przy pracy!). Skladki te dają prawo korzystac osobom, za ktore jest taka skladka odprowadzana (czyli głównie osobom pracującym) z podstawowej opieki lekarskiej – lekarstw, zasiłku chorobowego w czasie niezdolnosci do pracy (czyli choroby), leczenia szpitalnego, czy pozniej emerytury lub renty inwalidzkiej.
    Czyli – NIE JEST TO UBEZPIECZENIE w takim rozumieniu jak Panstwo tu myslicie.
    Skladki do ZUSu oplacają pracodawcy bądź osoby prowadzące jednoosobową dzialalnosc gospodarczą.
    Dlatego – przy wypadkach innych niz wypadki przy pracy lub wypadki traktowane na rowni z wypadkami przy pracy nie mozna myslec o odszkodowaniu z ZUS-u!
    I dlatego wlasnie kazdy z nas powinien byc ubezpieczonym samodzielnie, prywatnie lub poprzez zaklad pracy (ale oplacając sobie skladke z wlasnej pensji!) w jakims Towarzystwie Ubezpieczeniowym, bo – jak widac – „wypadki chodzą po ludziach – a ludzie po wypadkach – nie zawsze….”
    Wtedy dopiero TAM mozna starac sie o odszkodowanie z tytulu wypadkow do ktorych doszlo gdziekolwiek poza pracą i bez związku z pracą.

ArekB
    Uczestnik

Mam pytanie czy jeśli miałem wypadek po pracy to mogę dostać odszkodowanie z ZUS? Czy jak mam ubezpieczenie w pracy to z tego też mogę dostać odszkodowanie? Wracając z pracy najechałem na dziurę i złamałem rękę w łokciu. Ile mogę uzyskać za taki wypadek, bo nie wiem czy warto się za to zabierać .

Marta Sordon
    Moderator

Szanowny Panie,
    jeśli wypadek wydarzył się w drodze z pracy, a wracał Pan najkrótszą drogą do domu, to wypadek może zostać zakwalifikowany, jako wypadek w drodze z pracy. Za takie zdarzenie nie przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS, jednak świadczenia chorobowe i rehabilitacyjne będą wypłacane w wysokości 100%. Jeśli posiada Pan ubezpieczenie pracownicze (NW lub na życie) a zakres ubezpieczenia nie obejmuje jedynie miejsca i godzin wykonywania pracy, jak najbardziej można dochodzić odszkodowania z tej polisy. Odszkodowanie może Pan uzyskać z każdej polisy NW lub ubezpieczenia na życie, chyba że zakres ochrony ubezpieczeniowej nie obejmuje takich zdarzeń – proszę zapoznać się z warunkami polisy i OWU.
    Wypłata odszkodowania w przypadku polis indywidualnych uzależniona jest od wysokości sumy ubezpieczenia i orzeczonego trwałego uszczerbku na zdrowiu. Więcej na ten temat może Pan poczytać tutaj: https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/uszczerbek-na-zdrowiu-a-dochodzenie-roszczen-z-ubezpieczenia-nnw/
    Wysokość uszczerbku za złamanie w obrębie łokcia będzie uzależnione od zakresu złamania (ilość złamań, rodzaj złamania np. z przemieszczeniem), sposobu stabilizacji – np. płytka czy szpilki oraz przede wszystkim następstw powypadkowych w postaci ograniczenia ruchomości, zespołu bólowego, wystąpienia powikłań w postaci stawu rzekomego. Jeśli złamanie pozostawi dysfunkcję łokcia, uszczerbek może być wysoki.
    Pozdrawiam
    Marta Sordon

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.