- This topic has 3 odpowiedzi, 2 odpowiedzi, and was last updated 22/06/2020 by Marta Sordon.
-
AutorWpisy
-
18 czerwca 2020 o 14:26 #383239
Rosa97
UczestnikWitam. Uległem wypadkowi w pracy ze skutkiem wieloodłamowego złamania kciuka lewego z przemieszczeniem odłamów. Złamanie było składane operacyjnie. Po zakończeniu leczenia nie mogę zginać paliczka kciuka – jest zablokowany. Z PZU otrzymałem 8% uszczerbku, z ZUS propozycję 10%. Czy jest to odpowiednia suma czy odwoływać się i wnioskować o komisję? Na jaką sumę/% uszczerbku mógłbym liczyć? Dodam, że jestem praworęczny. Pozdrawiam
19 czerwca 2020 o 15:58 #383240Marta Sordon
ModeratorWitam serdecznie,
zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o wysokości uszczerbku na zdrowiu, urazy w obrębie kciuka orzeka się z paragrafu 134. Złamania i zwichnięcia kciuka (pierwszej kości śródręcza i paliczków kciuka) – w zależności od ustawienia, zniekształcenia i stopnia zaburzeń funkcji kciuka:
a) z przemieszczeniem lewy 3–8
b) z dużym przemieszczeniem i zniekształceniem lewy 8–15
W Pana przypadku ocena kształtuje się więc na średnim poziomie przy dużym przemieszczeniu. Ze względu na trwałe ograniczenie ruchomości (również w przypadku rozległych blizn, które ograniczają ruchomość i chwytliwość kciuka) możliwe jest zwiększenie uszczerbku. Odwołanie do ZUS może spowodować zwiększenie uszczerbku lub podtrzymanie orzeczenia. Na skierowanie odwołania jest jednak przewidziany określony czas od chwili otrzymania orzeczenia lekarskiego – więcej tutaj: https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/odwolanie-od-decyzji-zus-w-sprawie-jednorazowego-odszkodowania/
oraz : https://odzyskaj.info/wzory/odwolanie-od-decyzji-zus-w-sprawie-jednorazowego-odszkodowania-po-wypadku-przy-pracy/Nadmienię tylko, iż w przypadku wypadku przy pracy, który zaistniał nie z Pańskiej winy, możliwe jest również dochodzenie uzupełniającego odszkodowania z OC pracodawcy. W przypadku chęci dokonania analizy sprawy i możliwości odwoławczych, zachęcamy do kontaktu.
Pozdrawiam
Marta Sordon19 czerwca 2020 o 16:07 #383242Rosa97
UczestnikWitam. Bardzo chętnie dowiedziałbym się odnośnie tego odszkodowania z OC pracodawcy czy mój przypadek do tego się kwalifikuje. Jednym z powodów w protokole powypadkowym jest niezachowanie przeze mnie należytej ostrożności, nie wiem czy to już nie skreśla na starcie.
22 czerwca 2020 o 08:54 #383252Marta Sordon
ModeratorWitam serdecznie,
w przypadku winy lub zaniedbania ze strony pracodawcy, które były przyczyną zaistnienia Pani wypadku, informacja o niezachowaniu ostrożności (jeśli nie była to jedyna przyczyna wypadku) nie jest dyskwalifikująca. Możliwe, że przyczyniła się Pani do wypadku (co powoduje stosowne pomniejszenie odszkodowania) ale nie oznacza braku możliwości jego dochodzenia.
Oczywiście szczegółową analizę będziemy mogli przeprowadzić po zapoznaniu się z protokołem powypadkowym, zachęcamy do nawiązania kontaktu przez formularz ” Zadaj pytanie”.
Pozdrawiam
Marta Sordon -
AutorWpisy
- Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.