fbpx

Odszkodowanie z ZUS za wypadek poza pracą .

Juussttyynna2
Poszkodowany

Witam złamałam palec po za pracą bedę miała na niego operację , czy mogę liczyć na jakieś odszkodowanie z Zus-u ponieważ słyszałam ze po wyżej iluś dni jak jestem na l4 mi przysługuję , dlatego chce wiedzieć co i jak czy to prawda czy to brednie ,

miałam opłacone PZU ostatni raz w czerwcu wiec na to liczyć nie mogę ????

Czekam na odpowiedź .

Pozdrawiam

Andrzej_Gryczka
Poszkodowany
Juussttyynna2 pisze:
Witam złamałam palec po za pracą bedę miała na niego operację , czy mogę liczyć na jakieś odszkodowanie z Zus-u ponieważ słyszałam ze po wyżej iluś dni jak jestem na l4 mi przysługuję , dlatego chce wiedzieć co i jak czy to prawda czy to brednie ,

miałam opłacone PZU ostatni raz w czerwcu wiec na to liczyć nie mogę ????

Czekam na odpowiedź .

Pozdrawiam

1. jeśli wypadek nie był wypadkiem przy pracy to na odszkodowanie z ZUS-u nie ma co liczyć

2. jeśli miała Pani ubezpieczenie NNW to z niego można otrzymać świadczenie

MichalSzop
Poszkodowany

Czy ktoś może mi potwierdzić, bo miałem wypadek w pracy, ale na delegacji. W zasadzie winę za wypadek ponosi pracownik firmy do której byłem odelegowany, bo nie stosował sprzętu pomocniczego i próbował własnymi rękami robić to co nie powinien. Wypadek uznano za wypadek w pracy i nie wskazano mojej winy żebym doprowadził do wypadku.

Czy mogę starać się o odszkodowanie i z ZUS i od pracodawcy z polisy pracowniczej nawet jeśli wypadek nie był w miejscu pracy?

Marta Sordon
Marta Sordon
Biegły / ekspert

Szanowny Panie

na równi z wypadkiem przy pracy traktowany jest wypadek, któremu pracownik uległ w czasie podróży służbowej, chyba że wypadek spowodowało takie jego postępowanie; które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych zadań służbowych. Jeśli więc był Pan na delegacji i wykonując pracę doznał urazu, jak najbardziej należy się odszkodowanie z ZUS. Więcej w tym temacie znajdzie Pan tutaj: https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/odszkodowanie-za-wypadek-przy-pracy-z-zus/

Jeśli do wypadku doszło z winy innego pracownika, za którego nie odpowiada Pana pracodawca, roszczenia z OC nie będą zgłaszane z polisy pracodawcy lecz firmy, w której zatrudniony jest sprawca wypadku. Roszczenie takie jest uzupełniające wobec roszczeń z ZUS i obejmuje zadośćuczynienie oraz zwrot kosztów leczenia, dojazdów, rehabilitacji i pozostałych szkód wyrządzonych przez wypadek.

Równocześnie może Pan dochodzić odszkodowania z polisy pracowniczej NW, która obejmuje wypadki także poza pracą (chyba że w warunkach ubezpieczenia zawarto odrębną klauzulę w tym temacie), a także każdego innego ubezpieczenia NW lub ubezpieczenia na życie.

Pozdrawiam

Marta Sordon

• Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać