fbpx

Odszkodowanie z ZUSu za zerwanie przyczepu mięśnie bicepsa w łokciu

Avatar
Michał
Poszkodowany

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy należy mi się odszkodowanie z zusu za zerwany przyczep bicepsa. Dodam, że prowadzę firmę jednoosobową i płace składki ZUS proporcjonalne do zarobków w wysokości 776zl.

Marta Sordon
Marta Sordon
Biegły / ekspert

Witam serdecznie,

niestety nie wskazał Pan, jak doszło do uszkodzenia bicepsa. Jeśli był to wypadek w pracy, który nie był spowodowany przez rażące niedbalstwo i został powołany przez ZUS zespół powypadkowy, który sporządził kartę wypadku - uznając zdarzenie za wypadek przy pracy, jak najbardziej może Pan dochodzić jednorazowego odszkodowania z ZUS.

Wypłata odszkodowania następuje na podstawie orzeczenia lekarskiego wskazującego na doznany uszczerbek na zdrowiu. Za każdy 1% uszczerbku ZUS wypłaca 984zł.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania uszczerbek za uszkodzenia ramienia wygląda następująco:

Uszkodzenia mięśni, ścięgien i ich przyczepów w zależności od zmian wtórnych i upośledzenia funkcji:

a) mięśnia dwugłowego - ręka prawa 5–15%; ręka lewa 5–10%

(oczywiście w zależności od tego, która ręka jest wiodąca).

W przypadku chęci zgłębienia tematy dotyczącego dochodzenia jednorazowego odszkodowania polecamy zapoznanie się z Vademecum.

W przypadku dalszych pytań pozostaję do dyspozycji,

Pozdrawiam

Marta Sordon

  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać