ODSZKODOWANIE ZA POBICIE

Pobity
Poszkodowany

W zeszłym tygodniu wychodziłem z baru z koleżanką. Dwóch osiłków zaczęło jej ubliżać więc stanąłem w jej obronie, niestety ci od słów przeszli do czynów i dotkliwie mnie pobili. Mam pęknięty łuk brwiowy, połamane żebra, uderzyłem mocno o krawężnik, na chwilę straciłem przytomność i teraz niesamowicie boli mnie głowa. Czy mogę żądać od oprawców odszkodowania za pobicie, dodam że policja przyjechała i zabrała ich na dołek. Mnie karetka zawiozła do szpitala, przyjaciółce nic nie jest.

Pasażer 69
Poszkodowany

Sprawy odszkodowawcze za pobicie z tego co wiem nie należą do najłatwiejszych. Myślę, że warto abyś aktywnie zaangażował się w postępowanie policyjne aby nie okazało się, że to jednak ty jesteś winny zdarzenia. Kolejna rzecz to podczas procedury karnej możesz działać w temacie odszkodowania za pobicie (art. 46 kk). W odpowiednim momencie musisz złożyć wniosek o odszkodowanie za pobicie.

Chociaż samo skazanie sprawców nie jest warunkiem koniecznym do uzyskania odszkodowania w procesie cywilnym, to ułatwia jego uzyskanie. W postępowaniu cywilnym dochodzi się pełnego odszkodowania za szkodę powstałą w związku z pobiciem (art. 444 § 1 oraz § 2) oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, biorąc pod uwagę wielkość uszczerbku na zdrowiu, cierpienie fizyczne oraz cierpienie moralne. Można wystąpić do napastników tutaj z takimi roszczeniami jak zadośćuczynienie, zwrot kosztów np. leczenia czy dojazdów, zwrot utraconych dochodów czy nawet renty.

Odszkodowanie za pobicie od samych sprawców jest możliwe jednakże niestety często oprawcy nie są wypłacalni i nie pomaga tutaj często nawet komornik.

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać