fbpx

Odszkodowanie/zadoscuczynienie od sprawy

Avatar
arturooo
Poszkodowany

W pazdzierniku w rozprawie bez udzialu stron zapadl prawomocny wyrok na sprawcy, który spowodowa? u mnie uszkodzenia ciala powyzej 7dni. Dostal kare roku ograniczenia wolnosci z obowiazkiem wykonywania nieodplatnej pracy na cele spoleczne 30godz miesiecznie.

Jesli chcialbym jakies odszkodowanie to teraz musze teraz zakladac sprawcy sprawe cywilna o to? Czyli musze oplacic koszty rozprawy, swojego adwokata i stawiac sie na kazdej rozprawie, czy równiez bedzie bez udzialu stron? Ile mniej wiecej bedzie rozpraw?

Avatar
Poszkodowany

zglos sie do Kancelarii Vox Veritas

Marta Sordon
Marta Sordon
Biegły / ekspert

Panie Arturze,

w przypadku, gdy do obrażeń ciała doszło w wyniku wypadku drogowego, odszkodowanie uzyska Pan ze strony Ubezpieczyciela sprawcy, czyli zgłaszając roszczenia do Towarzystwa Ubezpieczeń, gdzie sprawca miał ubezpieczony pojazd.

Jeśli na dzień wypadku sprawca nie posiadał polisy, może Pan zgłosić sprawę do dowolnego ubezpieczyciela z wnioskiem o skierowanie sprawy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego celem wypłaty świadczenia (UFG wypłaci odszkodowanie a zwrot kwoty zwróci się bezpośrednio do sprawcy). Nie ma więc konieczności składania roszczeń na drogę sądową, aby uzyskać odszkodowanie. Chyba, że wypłacone odszkodowanie będzie znacznie zaniżone, ale w takim wypadku pozwanym jest ubezpieczyciel, a nie bezpośrednio sprawca wypadku (co daje większe prawdopodobieństwo wypłacalności odszkodowania).

https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/proces-sadowy-o-odszkodowanie-i-zadoscuczynienie/

Jeśli sprawca wyrządził Panu szkodę podczas czynności życia codziennego, na swojej posesji - możliwe jest dochodzenie roszczeń z polisy OC w życiu prywatnym, jeśli jest rolnikiem i pomagał Pan w jego gospodarstwie rolnym - z OC rolnego.

Gdyby do wypadku doszło poza powyższymi sytuacjami - możliwe jest wezwanie do zapłaty na drodze polubownej (zawarcie ugody po wezwaniu do zapłaty) lub w ostateczności roszczenia sądowe, aby wyegzekwować roszczenia.

Samodzielne prowadzenie sprawy w sądzie może być trudne, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika.

Więcej pod adresem:

https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/pelnomocnik-procesowy-w-postepowaniu-o-odszkodowanie/

Pozdrawiam

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać