fbpx

Odszkodownie za pobicie

 • This topic has 48 odpowiedzi, 18 odpowiedzi, and was last updated 17/09/2019 by Izabela Praska.
Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 49)
 • Autor
  Wpisy
 • #201214
  grengon

  Moj tato , (68 lat) zostal napadniety i dotkliwie pobity: podbite oko, zlamane trzy zebra.
  Rozpoznal napastnika, zlozyl zeznania na policji, zostal zbadany przez lekarza sadowego i sprawa zostala skierowana
  do Sadu „z urzedu”. Oskarzony mial rozprawe sadowa, w ktorej otrzymal wyrok
  skazujacy (nie poinformowano nas jaki), ale odwolal sie – zlozyl apelacje
  i po ponownej rozprawie z udzialem taty w Sadzie Grodzkim, Sad zadecydowal
  ze maja sie spotkac obaj u negocjatora i porozumiec sie co do kwoty
  odszkodowania jaka bedzie musial oskarzony zaplacic tacie za pobicie.
  Prosze o porade: w jaki sposob nalicza sie kwoty odszkodowania?
  Czy istnieje jakis cennik? Jakiej max kwoty mozna wymagac?
  Jesli nie dojdzie do porozumienia, co wtedy? Jak potoczy sie sprawa dalej?

  #263082
  kocek

  Nie zostaliście poinformowani o wyroku, ponieważ nikt nie był na ogłoszeniu wyroku. Sąd zawsze informuje o rozprawie wszystkie strony i pokrzywdzonych- również o rozprawie na której ogłasza wyrok. Nie ma żadnego cennika co do wysokości szkody- co do zasady ma pokryć wszystkie ujemne nastęstwa pobicia- tj. koszty jakie tata musi ponieć na leczenie i rehabilitację, oraz straty jakie poniósł przez to, że nie mógł na skutek pobicia osiągać dochodu. Zwróć uwagę na to, że skazujący wyrok karny wiąże sąd cywilny, co otwiera później drogę do łatwiejszego dochodzenia roszczeń uzupełniających na drodze cywilnej (gdyby w postępowaniu karnym tata nie otrzymał odpowiedniego odszkodowania i zadośćuczynienia).

  #263083
  AarturPL

  Z tego co ja wiem to nie otrzymaliscie wyroku poniewaz nikt z was nie byl oskarzycielem posilkowym. Drugim sposobem na otrzymanie wyroku jest zlozenie wniosku z prosba o przeslanie tegoz wyroku na podany adress.

  #263084
  kocek

  Nawet, gdy pokrzywdzony zgłosi swój udział w charakterze oskarżyciela posiłkowego a nie pojawi się na ogłoszeniu wyroku (sąd zawsze informuje o kolejnej rozprawie strony, a na każdej może zapaść wyrok) to sąd z urzędu nie prześle odpisu wyroku ani nie poinformuje w żaden sposób o jego treści. Oczywiście tata może, jak pisze AarturPL, złożyć wniosek o sporządzenie odpisu wyroku (opłata sądowa 6 zł za stronę) lub lepiej kserokopii tego wyroku (opłata sądowa 1 zł za stronę) i sąd ma obowiązek taki wyrok przesłać.

  #204249
  madziula1802

  witam. Chciałabym uzyskac informację, czy po pobiciu, w którym doznałem dwóch złamań w tym żuchwy i wiem, kto jest sprawcą, należy mi się odszkodowanie i jak wygląda droga, jaką muszę wykonac, aby je uzyskac. Z góry dziękuję za pomoc.

  #276293
  Marcin

  Sprawa w sądzie, jedyna opcja.

  #276294
  nikopali

  najpierw musisz zgłosić na policję i podstawą jest obdukcja lekarska gdzie powinno być zaznaczone,że te urazy są po pobiciu i to jak najszybciej!!!!

  #276295
  madziula1802

  zastanawia mnie tylko jeszcze , jak zrozumiane beda okoliczności pobicia. chlopak od paru dni mnie nagabywal, i kiedy podszedlem do niego zapytac o co mu chodzi, powiedzial zebysmy wyszli na dwor. wyszedlem za nim, ale nie mialem zamiaru sie bic, dalej pytalem go o co chodzi. odpowiedzi nie uslyszalem, nie uderzylem tez tego chlopaka nawet paznokciem. dostalem trzy strzaly w twarz i poszedl, nie uderzylem go. czy moze sie to obrocic przeciwko mnie, ze za nim wyszedlem ? oze to byc zrozumkiane jako „bójka” ?

  #276296
  piotrus33

  powiem szczeże ze nie znam się na tego typu sprawach

  – jednak sądzę że dużą rolę odegrają tu świadkowie
  – czy zgłosiłes zdażenie na policję
  – obdukcja (chwała nikopali)
  – no i jak zakończy się postepowanie policji – czyli kto będzie przedstawiony jako sprawca

  pozdrawiam

  #276297
  reYorktown

  Witam. Mam bardzo podobny problem. Na lekcji wf-u w czerwcu zostałem uderzony z głowy w twarz. Celowo, na oczach nauczyciela i innych, nie prowokowałem. Nastąpiło złamanie nosa z przesunięciem przegrody nosowej. Obdukcję zrobiłem, złożyłem sprawę na policję. Śledztwo zakończono, podpisałem zgodę na dobrowolne przyznanie się do winy tego gościa. Mam ustalony termin rozprawy w prokuraturze. Na świstku który dostałem napisane jest, że prokuratura będzie postulowała karę rocznego okresu próbnego(coś takiego) dla niego i 700zł dla mnie. Nie ukrywam, że straciłem o wiele więcej. Między innymi musiałem porzucić wakacyjną pracę, na rzecz pobytu w szpitalu i operacji, po której dochodziłem do siebie przez 2-3 tygodnie (wakacje, cenny czas dla 18-latka). Okazało się że operacja nie przyniosła 100% efektu i dalej mam niedrożny nos, czeka mnie kolejna, jak kosci się zrosną, na zimę pewnie. W jaki sposób mogę zabiegać o większe zadośćuczynienie? Czy to marne 700 zł które zasądzi sąd karny blokuje mi drogę do sądu cywilnego? Jakich pieniędzy mógłbym się domagać, bo nie jestem w temacie. Słyszałem że mogłoby to być coś w granicach 5tys, ale to same niesprawdzone informacje.

  Proszę o poradę.

  #276298
  mrowka

  Witam .

  Zostałam pobita przez znajomego i miałam ten sam przypadek co ty.
  W ten sam dzień zgłosiłam sprawę na policję później zrobiłam obdukcję .
  Sprawa znalazła się u prokuratury , niestety na tej rozprawie nie było nic o odszkodowaniu.

  Dostaw wyrok w zawieszeniu na 4 lata , po przyznani się do winy.
  Czy po 2 latach mogę ubiegać się o odszkodowanie??

  Proszę o poradę.

  #276299
  Ubezpieczenia online.pl Sp. z o.o.

  W przypadkach pobicia kluczową rzeczą jest zgłoszenie sprawy na policję oraz zrobienie badan lekarskich, które wskażą szkody wynikłe z pobicia. Jeśli sprawca zostanie zatrzymany i sąd uzna go za winnego to przysługuje możliwość domagania się od niego (lub jego prawnych opiekunów – w przypadku osób nieletnich) odszkodowania – taki druk powinni dać na komisariacie policji podczas zgłaszania przestępstwa.

  #276300
  andredina

  zostalem pobity mam zlamana zuchwe lezalem w szpitalu z tego co wiem nie musze miec obdukcji wystarczy wypis ze szpitala prawda? tak mi lekarz powiedzial ? mowiac ze to juz jest scigane przez urzad ;/

  #276301
  andredina

  co za debil cie uderzyl z tego co mi mowi intuicja jestes kobieta ?

  #263085
  szkoda

  Często wystarczy udać się do sekretariatu sądu, powiedzieć, że jest się pokrzywdzonym i wówczas nie mając nawet statusu oskarżyciela posiłkowego taki wyrok się otrzyma- przynajmniej samą sentencję wyroku bez uzasadnienia. Z tego co pisze autor tematu to sprawa wróciła do ponownego rozpoznania do sądu I instacnji, a ów sąd skierował sprawę do postępowania mediacyjnego. Cennika nie ma- jednak w przypadku złamania takie jak opisano kwota kilku tysięcy jak najbardziej wchodzi w grę. Porozumienia może złagodzić wymiar kary dla oskarżonego i przyspieszyć zakończenie sprawy.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 49)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.