fbpx

Odszkodownie za pobicie

• This topic has 48 odpowiedzi, 18 odpowiedzi, and was last updated 17/09/2019 by Izabela Praska.
Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 49)
  • Autor
    Wpisy
    grengon

Moj tato , (68 lat) zostal napadniety i dotkliwie pobity: podbite oko, zlamane trzy zebra.
    Rozpoznal napastnika, zlozyl zeznania na policji, zostal zbadany przez lekarza sadowego i sprawa zostala skierowana
    do Sadu „z urzedu”. Oskarzony mial rozprawe sadowa, w ktorej otrzymal wyrok
    skazujacy (nie poinformowano nas jaki), ale odwolal sie – zlozyl apelacje
    i po ponownej rozprawie z udzialem taty w Sadzie Grodzkim, Sad zadecydowal
    ze maja sie spotkac obaj u negocjatora i porozumiec sie co do kwoty
    odszkodowania jaka bedzie musial oskarzony zaplacic tacie za pobicie.
    Prosze o porade: w jaki sposob nalicza sie kwoty odszkodowania?
    Czy istnieje jakis cennik? Jakiej max kwoty mozna wymagac?
    Jesli nie dojdzie do porozumienia, co wtedy? Jak potoczy sie sprawa dalej?

kocek

Nie zostaliście poinformowani o wyroku, ponieważ nikt nie był na ogłoszeniu wyroku. Sąd zawsze informuje o rozprawie wszystkie strony i pokrzywdzonych- również o rozprawie na której ogłasza wyrok. Nie ma żadnego cennika co do wysokości szkody- co do zasady ma pokryć wszystkie ujemne nastęstwa pobicia- tj. koszty jakie tata musi ponieć na leczenie i rehabilitację, oraz straty jakie poniósł przez to, że nie mógł na skutek pobicia osiągać dochodu. Zwróć uwagę na to, że skazujący wyrok karny wiąże sąd cywilny, co otwiera później drogę do łatwiejszego dochodzenia roszczeń uzupełniających na drodze cywilnej (gdyby w postępowaniu karnym tata nie otrzymał odpowiedniego odszkodowania i zadośćuczynienia).

AarturPL

Z tego co ja wiem to nie otrzymaliscie wyroku poniewaz nikt z was nie byl oskarzycielem posilkowym. Drugim sposobem na otrzymanie wyroku jest zlozenie wniosku z prosba o przeslanie tegoz wyroku na podany adress.

kocek

Nawet, gdy pokrzywdzony zgłosi swój udział w charakterze oskarżyciela posiłkowego a nie pojawi się na ogłoszeniu wyroku (sąd zawsze informuje o kolejnej rozprawie strony, a na każdej może zapaść wyrok) to sąd z urzędu nie prześle odpisu wyroku ani nie poinformuje w żaden sposób o jego treści. Oczywiście tata może, jak pisze AarturPL, złożyć wniosek o sporządzenie odpisu wyroku (opłata sądowa 6 zł za stronę) lub lepiej kserokopii tego wyroku (opłata sądowa 1 zł za stronę) i sąd ma obowiązek taki wyrok przesłać.

madziula1802

witam. Chciałabym uzyskac informację, czy po pobiciu, w którym doznałem dwóch złamań w tym żuchwy i wiem, kto jest sprawcą, należy mi się odszkodowanie i jak wygląda droga, jaką muszę wykonac, aby je uzyskac. Z góry dziękuję za pomoc.

Marcin

Sprawa w sądzie, jedyna opcja.

nikopali

najpierw musisz zgłosić na policję i podstawą jest obdukcja lekarska gdzie powinno być zaznaczone,że te urazy są po pobiciu i to jak najszybciej!!!!

madziula1802

zastanawia mnie tylko jeszcze , jak zrozumiane beda okoliczności pobicia. chlopak od paru dni mnie nagabywal, i kiedy podszedlem do niego zapytac o co mu chodzi, powiedzial zebysmy wyszli na dwor. wyszedlem za nim, ale nie mialem zamiaru sie bic, dalej pytalem go o co chodzi. odpowiedzi nie uslyszalem, nie uderzylem tez tego chlopaka nawet paznokciem. dostalem trzy strzaly w twarz i poszedl, nie uderzylem go. czy moze sie to obrocic przeciwko mnie, ze za nim wyszedlem ? oze to byc zrozumkiane jako „bójka” ?

piotrus33

powiem szczeże ze nie znam się na tego typu sprawach

– jednak sądzę że dużą rolę odegrają tu świadkowie
    – czy zgłosiłes zdażenie na policję
    – obdukcja (chwała nikopali)
    – no i jak zakończy się postepowanie policji – czyli kto będzie przedstawiony jako sprawca

pozdrawiam

reYorktown

Witam. Mam bardzo podobny problem. Na lekcji wf-u w czerwcu zostałem uderzony z głowy w twarz. Celowo, na oczach nauczyciela i innych, nie prowokowałem. Nastąpiło złamanie nosa z przesunięciem przegrody nosowej. Obdukcję zrobiłem, złożyłem sprawę na policję. Śledztwo zakończono, podpisałem zgodę na dobrowolne przyznanie się do winy tego gościa. Mam ustalony termin rozprawy w prokuraturze. Na świstku który dostałem napisane jest, że prokuratura będzie postulowała karę rocznego okresu próbnego(coś takiego) dla niego i 700zł dla mnie. Nie ukrywam, że straciłem o wiele więcej. Między innymi musiałem porzucić wakacyjną pracę, na rzecz pobytu w szpitalu i operacji, po której dochodziłem do siebie przez 2-3 tygodnie (wakacje, cenny czas dla 18-latka). Okazało się że operacja nie przyniosła 100% efektu i dalej mam niedrożny nos, czeka mnie kolejna, jak kosci się zrosną, na zimę pewnie. W jaki sposób mogę zabiegać o większe zadośćuczynienie? Czy to marne 700 zł które zasądzi sąd karny blokuje mi drogę do sądu cywilnego? Jakich pieniędzy mógłbym się domagać, bo nie jestem w temacie. Słyszałem że mogłoby to być coś w granicach 5tys, ale to same niesprawdzone informacje.

Proszę o poradę.

mrowka

Witam .

Zostałam pobita przez znajomego i miałam ten sam przypadek co ty.
    W ten sam dzień zgłosiłam sprawę na policję później zrobiłam obdukcję .
    Sprawa znalazła się u prokuratury , niestety na tej rozprawie nie było nic o odszkodowaniu.

Dostaw wyrok w zawieszeniu na 4 lata , po przyznani się do winy.
    Czy po 2 latach mogę ubiegać się o odszkodowanie??

Proszę o poradę.

Ubezpieczenia online.pl Sp. z o.o.

W przypadkach pobicia kluczową rzeczą jest zgłoszenie sprawy na policję oraz zrobienie badan lekarskich, które wskażą szkody wynikłe z pobicia. Jeśli sprawca zostanie zatrzymany i sąd uzna go za winnego to przysługuje możliwość domagania się od niego (lub jego prawnych opiekunów – w przypadku osób nieletnich) odszkodowania – taki druk powinni dać na komisariacie policji podczas zgłaszania przestępstwa.

andredina

zostalem pobity mam zlamana zuchwe lezalem w szpitalu z tego co wiem nie musze miec obdukcji wystarczy wypis ze szpitala prawda? tak mi lekarz powiedzial ? mowiac ze to juz jest scigane przez urzad ;/

andredina

co za debil cie uderzyl z tego co mi mowi intuicja jestes kobieta ?

szkoda

Często wystarczy udać się do sekretariatu sądu, powiedzieć, że jest się pokrzywdzonym i wówczas nie mając nawet statusu oskarżyciela posiłkowego taki wyrok się otrzyma- przynajmniej samą sentencję wyroku bez uzasadnienia. Z tego co pisze autor tematu to sprawa wróciła do ponownego rozpoznania do sądu I instacnji, a ów sąd skierował sprawę do postępowania mediacyjnego. Cennika nie ma- jednak w przypadku złamania takie jak opisano kwota kilku tysięcy jak najbardziej wchodzi w grę. Porozumienia może złagodzić wymiar kary dla oskarżonego i przyspieszyć zakończenie sprawy.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 49)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.