fbpx

Opłata za parking i hol po szkodzie na pojeździe z OC

 • This topic has 20 odpowiedzi, 10 odpowiedzi, and was last updated 17/04/2020 by Izabela Praska.
Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 21)
 • Autor
  Wpisy
 • #205347
  vipmaciek

  witam,

  28marca miałem kolizje , bylem stroną poszkodowaną. Ubezpieczyciel uznał szkodę całkowitą, dostałem wypłatę. Samochod stał na parkingu, ponieważ nie był sprawny – koszt 52 dni x 36,60zł za dobe w sumie za parking zaplacilem 2200zł gotówką, oraz 575zł zaholowanie również gotówką.

  Czy mam prawo domagać się zwrotu od ubezpieczyciela sprawcy za parking i hol ? Nie mam zamiaru stracić na całym interesie 2775zł , w końcu kolizja nie wynikła z mojej winy.

  chciałbym również nadmienić, iż w żaden sposób nie przedłużałem całej procedury wyplaty odszkodowania, wręcz dzwoniłe i ponaglałem firmę.
  Jesli ubezpieczyciel zwraca za parking to do jakiego momentu, do dnia wypłaty pieniędzy ?
  Tu również mam zastrzeżenia 52dni wyplacali mi moje pieniądze co jest dla mnie trochę śmieszne. Najpierw nie mieli jakiejś notatki policyjnej, którą przekazałem rzeczoznawcy a potem sami mieli problem z likwidatorem i przeciągali całą sprawę.

  Dzięki za pomoc i odpowiedzi !
  Pozdrawiam

  #281089
  DRB Centrum Odszkodowań Spółka z o.o.

  Witam,
  Zakład ubezpieczeń sprawcy wypadku zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania zarówno za uszkodzony samochód jak i pozostałych kosztów pozostających w normalnym związku przyczynowo skutkowym ze zdarzeniem. Bez wątpienia koszt holowania pojazdu jak i zapłata za parking uszkodzonego pojazdu należy do normalnych następstw szkody. W tym celu należy zgłosić dodatkowe roszczenie do zakładu ubezpieczeń i w załączeniu przekazać oryginały faktur Vat za holowanie jak i za parking.
  Ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie za okres od dnia zdarzenia do czasu wypłaty odszkodowania, tylko w przypadku uzasadnionego wynajmu pojazdu zastępczego okres ten mógłby być przedłużony o technologiczny czas naprawy pojazdu.
  Z opisu przebiegu likwidacji szkody wynika, iż to ubezpieczyciel dopuścił się zwłoki ponad zasadniczy 30 dniowy termin na wypłatę odszkodowania, a zatem za ten właśnie wydłużony okres winien wypłacić odszkodowanie za parking.
  Na marginesie wskazać należy, że w przypadku zwłoki zakładu ubezpieczeń w wypłacie odszkodowania ponad 30 dniowy termin, ma Pan prawo ubiegać się o odsetki ustawowe za zwłokę.

  #281090
  vipmaciek

  Dziękuje za odpowiedź!

  Dziś właśnie mam zamiar wysłać faktury za holowanie i parking.

  PS. Jeśli kwota wypłaty wynosiła 10 000zł to w przypadku opóźnienia 22dni jaka kwota odsetek za zwłokę by była?
  Bo nie wiem czy jest sens się w to bawić, ale z drugiej strony czemu nie.

  I jeszcze jedno pytanko jeśli wrak wyceniono na 1500zł czy mogę go odsprzedać za 200zł i w tym przypadku dostanę zwrot różnicy do tych 1500zł?

  POZDRAWIAM

  #281091
  prawnik4

  Pytanie 1. Kwota odsetek za 22 dni od w/w kwoty to 78,36 zł.

  Pytanie. 2. Jeśli Ubezpieczyciel nie zaoferował pomocy w sprzedaży wraku, to powinien Pan wystawić go na bezpłatnych aukcjach w internecie z dokładnym opisem i ceną ustaloną przez TU, czyli 1.500,00 zł. Sprzedaż powinna nastąpić oferentowi, który daje najwyższą kwotę, a o różnicę oczywiście może Pan wystąpić do Ubezpieczyciela.

  #281092
  haniba

  Witam
  W 2009 roku miałem wypadek, samochód został przewieziony na parking strzeżony. W zeszłym roku była sprawa w sądzie i sprawca został skazany lecz niestety nie byłem oskarżycielem posiłkowym i nie zostałem poinformowany o wyroku. Dopiero teraz będę zgłaszał szkodę. Czy ubezpieczyciel zwróci za parking od wypadku do wyroku czy do dnia zgłoszenia szkody?

  #281093
  prawnik4

  Do haniba:

  W Pana przypadku będzie roszczenie o zwrot kosztów parkingu będzie ograniczone do okresu w którym takie parkowanie było niezbędne i uzasadnione.
  Bez oczekiwania na zakończenie sprawy karnej powinien Pan zawiadomić ubezpieczyciela o szkodzie, co pozwoliłoby na ocenę wysokości szkody i zagospodarowanie samochodu.

  W mojej ocenie nie ma szans na pokrycie kosztów parkowania od dnia zaistnienia szkody do dnia wyroku czy dnia jej zgłoszenia.

  #281094
  haniba

  W zeszłym tygodniu byłem w sądzie po wyrok, zajrzałem do akt żeby mieć dane sprawcy. Wcześniej ich nie posiadałem i nie miałem możliwości zgłoszenia szkody

  #281095
  prawnik4
  haniba wrote:
  W zeszłym tygodniu byłem w sądzie po wyrok, zajrzałem do akt żeby mieć dane sprawcy. Wcześniej ich nie posiadałem i nie miałem możliwości zgłoszenia szkody

  Dane dotyczące ubezpieczyciela i nr polisy mógł Pan uzyskać od policji na miejscu zdarzenia lub w ciągu kilku dni. Fakt, że Pan biernie oczekiwał na wynik sprawy nie może obciążać konta ubezpieczyciela.

  Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie chcę bronić TU, ale to na Panu ciąży obowiązek działania i udowadniania szkody i odpowiedzialności, zatem TU będzie miało bardzo mocny argument aby roszczenie o parkowanie za okres nieuzasadniony oddalić.

  #281096
  haniba

  Po wyjściu ze szpitala pojechałem na zeznania, chciałem dane sprawcy lecz policjantka powiedziała, że wszystko poszło już do prokuratury. Czy normalne jest to, że jako poszkodowany nie zostałem poinformowany o wyroku sądu ?

  #281097
  prawnik4

  W momencie skierowania sprawy do sądu, jeśli nie zgłosi się Pan jako oskarżyciel posiłkowy, nie jest Pan traktowany jako strona w sprawie i sąd nie ma żadnego obowiązku informowania Pana o sprawie. A policja ma zawsze w swoich podręcznych aktach informacje o zdarzeniu i polisach OC, szkoda że czasem nie chce im się pomóc.

  #281098
  augusciuk
  DRB Centrum Odszkodowań wrote:
  Witam,
  Bez wątpienia koszt holowania pojazdu jak i zapłata za parking uszkodzonego pojazdu należy do normalnych następstw szkody. W tym celu należy zgłosić dodatkowe roszczenie do zakładu ubezpieczeń i w załączeniu przekazać oryginały faktur Vat za holowanie jak i za parking.
  Ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie za okres od dnia zdarzenia do czasu wypłaty odszkodowania, tylko w przypadku uzasadnionego wynajmu pojazdu zastępczego okres ten mógłby być przedłużony o technologiczny czas naprawy pojazdu.

  Czy mogą mi Państwo napisać na jakie podstawy prawne powinienem się powołać, bo mam identyczną sytuację co w pierwszym poście i muszę napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. (TU chce mi zwrócić tylko za parkowanie od dnia powstania szkody do dnia wizyty rzeczoznawcy czyli 7 dni, a motocykl stał w sumie 40 do momentu informacji o szkodzie częściowej (w pierwszej ocenie zaznaczona było opcja możliwa szkoda całkowita))

  #281099
  vipmaciek

  Właśnie też mam ten sam problem, dziś TU zaproponowało mi zwrot za 15dni, samochód stał 54.
  Oczywiście odmówiłem i muszę napisać odwołanie, może ktoś pomoże ? Jakich argumentów użyć

  pozdrawiam

  #281100
  prawnik4
  vipmaciek wrote:
  Właśnie też mam ten sam problem, dziś TU zaproponowało mi zwrot za 15dni, samochód stał 54.
  Oczywiście odmówiłem i muszę napisać odwołanie, może ktoś pomoże ? Jakich argumentów użyć

  pozdrawiam

  Przy tego typu sprawach zawsze należy badań dlaczego samochód stał tak długo, czym było to spowodowane itp. Jeśli wina jest po stronie TU to można walczyć o pełną kwotę, jeśli nie to za okres uzasadnionego przestoju.

  #281101
  vipmaciek

  Tak jak pisałem, wypadek miałem 300km od domu, nie miałem możliwości zabrania samochodu gdzie indziej.
  Poza tym gość z parkingu mówił, że 100% dostanę zwrot do momentu wypłaty odszkodowania i to mnie trochę zgubiło.
  No ale nie moją wina było to, że wypłata trwała 54dni to TU miało problem z usyskaniem notatki policyjnej to zajebło jej ok 3 tygodni, a potem z likwidatorek ok 2tygodnie.
  Czy mam jakieś szanse odzyskać pieniądze?

  #281102
  vipmaciek

  Proszę o pomoc, jeśli mi sie te pieniądze należą mogę oddać sprawę jakiejś firmie która się tym zajmie

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 21)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.