fbpx

Opłata za wcześniejszą spłatę kredytu

Avatar
Bogi Nowak
Poszkodowany

Witam, razem z żoną wzięliśmy kredyt hipoteczny z terminem spłaty na 30 lat, ale pracując kilka lat zagranicą udało nam się odłożyć na jego pełną spłatę. Słyszałem jednak, ze wcześniejsza spłata kredytu wiąże się nie tylko z koniecznością spłacenia wszystkich rat kredytu, ale również poniesienia dodatkowych kosztów i dodatkowych opłat. Czy istnieje możliowość uniknięcia opłaty za wcześniejszą spłatę i ewentualny zwrot kosztów przynajmniej części opłat, które opłacaliśmy przy pobieraniu kredytu? Czy można uzyskać to wzywając bank do zwrotu, czy trzeba pozwać ich do sądu? Czytałem też, że można się ubiegać o zwrot ubezpieczenia kredytu? Szukam kogoś, kto może mi doradzić jak sie za to zabrać i czy dam radę sam walczyć z bankiem.

Avatar
kodowany posz
Poszkodowany

W przypadku wcześniejszej spłaty kredytobiorcy przysługuje zwrot niektórych poniesionych kosztów. Bank powinien zredukować całkowity koszt kredytu o koszty z okresu, o który skrócono spłatę, nawet jeśli konsument już je poniósł. Koszty powinny być więc rozliczone stosunkowo i uwzględnione jedynie na czas obowiązywania kredytu. Dodatkowo nie ma konieczności opłacania odsetek za okres po całkowitej spłacie kredytu. Nie powinny być także naliczane dodatkowe koszty związane ze spłatą w postaci jednorazowej opłaty (kary umownej wskazanej w umowie kredytowej) przez kilka pierwszych lat po zaciągnięciu kredytu. Po 3 latach spłata kredytu nie powinna wiązać się z żadną opłatą manipulacyjną, zgodnie z ustawą o kredytach hipotecznych.

Jeśli do kredytu wykupione zostało dodatkowe ubezpieczenie np. od utraty pracy, czy ubezpieczenie na życie, przy wcześniejszej spłacie kredytu można ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki.

W przypadku profesjonalnego pełnomocnika lub adwokata, jeśli wezwanie do zapłaty skierowane do banku nie odniesie skutku, zawsze można skierować roszczenia na drogę sądową. Samodzielnie może nie dać Pan sobie rady z prawidłowym wyliczeniem należnności i ewentualnych odsetek ustawowych.

Avatar
Bogi Nowak
Poszkodowany

O dziękuję za profesjonalną odpowiedz, skontaktuję się z prawnikiem żeby omówić szczegóły, bo faktycznie sam sobie z tym nie poradze.

  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać