fbpx

oskarzyciel posiłkowy

• This topic is empty.
Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Autor
    Wpisy
    gusia77

miałam wypadek samochodowy sprawca zbieg z miejsca wypadku moj ubezpieciel uznał szkode całkowitą auta likwidujac mi polise ac dołozyłam kase i naprawiłam auto .teraz jestem oskarzycielem posiłkowym w tej sprawie czy moge sie domagac jakiegoś odszkodowania lub zadoscuczynienia od sprawcy dodam ze po wypadku mialam mocno stłuczoną noge.

Przemek

Jeżeli nie wytoczyła Pani powództwa cywilnego w postępowaniu karnym (tzw. powództwa adhezyjengo) może Pani złożyć wniosek o orzeczenie obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej przez sprawcę wypadku. Na szkodę składają się zarówno koszty poniesione na naprawę samochodu, jak również koszty związane z leczeniem i rehabilitacją. Proszę jednak pamiętać, iż wniosek taki można złożyć najpóźniej do czasu zakończenia przesłuchania w charakterze pokrzywdzonej. Złożenie takiego wniosku nie pozbawia Pani możliwości dochodzenia odszkodowania na drodze postępowania cywilnego (np. gdyby sąd nie uwzględnił wniosku w całości).

szkoda

Dodam, że taki wniosek powoduje, iż sąd zasądza naprawienie szkody w całości lub w części lub zadośćuczynienie za doznaną krzywdę- sąd może zamiennie zasądzić nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego. Jeśli jednak o odszkodowania i zadośćuczynienie za szkodę osobową to zawsze warto dochodzić świadczenia od T.U. sprawcy kolizji, wypadku, gdyż jest to szybsze i nie ma obawy, że wyrok będzie tylko papierowy- nie będzie można fizycznie ściągąć zasądzonej kwoty od sprawcy. Postępowanie karne nie daje pełnych możliwości dochodzenia w pakiecie odszkodowania i zadośćźuczynienia. W przypadku zaś powództwa adhezyjnego można dochodzić tylko szkód materialnych- nie można szkód niemajątkowych- czyli zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Pozostaje wówczas stricte postępowania cywilne- ale na to jest OC sprawcy aby z niego dochodzić świadczeń.

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.