fbpx

Podatek od odszkodowania

Stefan_K
Poszkodowany

W odpowiedzi na moje pisemne wezwanie do zapłaty odszkodowania, tytułem odszkodowania w związku ze szkodą powstałą w moim pojeździe na skutek wtargnięcia pieszego na jezdnię w niedozwolonym miejscu, została przelana od sprawcy na moje konto wnioskowana kwota.

Zdarzenie oraz powstałe szkody w moim pojeździe zostały opisane w notatce policyjnej.

Czy od takiego odszkodowania muszę zapłacić podatek?

szkoda
Poszkodowany
Stefan_K pisze:
W odpowiedzi na moje pisemne wezwanie do zapłaty odszkodowania, tytułem odszkodowania w związku ze szkodą powstałą w moim pojeździe na skutek wtargnięcia pieszego na jezdnię w niedozwolonym miejscu, została przelana od sprawcy na moje konto wnioskowana kwota.

Zdarzenie oraz powstałe szkody w moim pojeździe zostały opisane w notatce policyjnej.

Czy od takiego odszkodowania muszę zapłacić podatek?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są: otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem m.in.: odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 21 ust. 1 pkt 3e przedmiotowej ustawy).

Parus Lex
Poszkodowany

Odszkodowania są wolne od podatku, chyba że samochód jest majątkiem przy działalności gospodarczej.

Kancelarie Prawne
Poszkodowany

Witam, zgadzam się z przedmówcą odszkodowanie jest wolne od podatku. Pozdrawiam

Stefan_K
Poszkodowany

w międzyczasie dzwoniłem na infolinię podatkową, odszkodowania wypłacone przez osobę prywatną za porozumieniem podlegają opodatkowaniu jak dochody (na picie podawane w rubryce inne dochody) - 18%

przyznam się, że po 10 minutach czekania na infolinii jak już się połączyłem, to nie za bardzo się umiałem wygadać i nie opisałem tego tak jak powyżej: wspomniałem, ze pieszy wtargnął na drogę i uszkodził mój samochód, wysłałem do niego list i on w odpowiedzi przelał mi pieniądze na konto

sporo zabierają z kwoty na doprowadzenie samochodu do stanu z przed wypadku... w moim wypadku doliczając kasę którą wydałem by samochód przeszedł przegląd to za mało... ale czekam na wypowiedź kogoś kto zna prawo

a czy naczelnik urzędu skarbowego może na podstawie jakiejś ustawy wydać zwolnienie albo coś w tym stylu?

szkoda
Poszkodowany
Stefan_K pisze:
w międzyczasie dzwoniłem na infolinię podatkową, odszkodowania wypłacone przez osobę prywatną za porozumieniem podlegają opodatkowaniu jak dochody (na picie podawane w rubryce inne dochody) - 18%

przyznam się, że po 10 minutach czekania na infolinii jak już się połączyłem, to nie za bardzo się umiałem wygadać i nie opisałem tego tak jak powyżej: wspomniałem, ze pieszy wtargnął na drogę i uszkodził mój samochód, wysłałem do niego list i on w odpowiedzi przelał mi pieniądze na konto

sporo zabierają z kwoty na doprowadzenie samochodu do stanu z przed wypadku... w moim wypadku doliczając kasę którą wydałem by samochód przeszedł przegląd to za mało... ale czekam na wypowiedź kogoś kto zna prawo

a czy naczelnik urzędu skarbowego może na podstawie jakiejś ustawy wydać zwolnienie albo coś w tym stylu?

Faktycznie odszkodowanie jest zwolnione od podatku jeśli jego wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Skoro mamy do czynienia z osobą prywatną to wysokość i zasady ustalania odszkodowania nie wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw. Co do ewentualnego podatku i zwolnienia proszę skonsultować wszystko z U.S. właściwym dla Pana, gdyż nawet podmioty gospodarcze wystawiające pity nie są czasem pewne gdzie wpisać dane koszty i czy podlegają opodatkowaniu czy też są od niego zwolnione. Wobec tego odsyłają do doradcy podatkowego i Urzędu Skarbowego. Tym bardziej jeśli przepisy są niejasnw, a wiążąca jest opinia danego U.S.. Dosyć często nawet specjaliści, doradcy podatkowi mogą mieć nieco inne zdanie niż sam U.S..

bluzka.1
Poszkodowany

Dziś dostałam pismo ze skarbówki że mam stawić się u nich w temacie nie odprowadzanego podatku w związku z otrzymanym odszkodowanie od PZU. Zadzwoniłam i moja rozmówczyni powiedziała że powinna odprowadzić podatek od odsetek. Jak to jest? Serio powinnam się rozliczyć? Czy będę musiała zapłacić karę?

Expert
Poszkodowany

Tak od odsetek należy zapłacić podatek, złożyć i uwzględnić te odsetki w PIT. Jeśli były odsetki zasądzone jak domniemuję, to co w sądzie nie miałaś pełnomocnika, nie poinformował cię o tym?

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać