fbpx

Podatek od odszkodowania

Avatar
Stefan_K
Poszkodowany

W odpowiedzi na moje pisemne wezwanie do zapłaty odszkodowania, tytułem odszkodowania w związku ze szkodą powstałą w moim pojeździe na skutek wtargnięcia pieszego na jezdnię w niedozwolonym miejscu, została przelana od sprawcy na moje konto wnioskowana kwota.

Zdarzenie oraz powstałe szkody w moim pojeździe zostały opisane w notatce policyjnej.

Czy od takiego odszkodowania muszę zapłacić podatek?

Avatar
szkoda
Poszkodowany
Stefan_K pisze:
W odpowiedzi na moje pisemne wezwanie do zapłaty odszkodowania, tytułem odszkodowania w związku ze szkodą powstałą w moim pojeździe na skutek wtargnięcia pieszego na jezdnię w niedozwolonym miejscu, została przelana od sprawcy na moje konto wnioskowana kwota.

Zdarzenie oraz powstałe szkody w moim pojeździe zostały opisane w notatce policyjnej.

Czy od takiego odszkodowania muszę zapłacić podatek?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są: otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem m.in.: odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 21 ust. 1 pkt 3e przedmiotowej ustawy).

Avatar
Parus Lex
Poszkodowany

Odszkodowania są wolne od podatku, chyba że samochód jest majątkiem przy działalności gospodarczej.

Avatar
Kancelarie Prawne
Poszkodowany

Witam, zgadzam się z przedmówcą odszkodowanie jest wolne od podatku. Pozdrawiam

Avatar
Stefan_K
Poszkodowany

w międzyczasie dzwoniłem na infolinię podatkową, odszkodowania wypłacone przez osobę prywatną za porozumieniem podlegają opodatkowaniu jak dochody (na picie podawane w rubryce inne dochody) - 18%

przyznam się, że po 10 minutach czekania na infolinii jak już się połączyłem, to nie za bardzo się umiałem wygadać i nie opisałem tego tak jak powyżej: wspomniałem, ze pieszy wtargnął na drogę i uszkodził mój samochód, wysłałem do niego list i on w odpowiedzi przelał mi pieniądze na konto

sporo zabierają z kwoty na doprowadzenie samochodu do stanu z przed wypadku... w moim wypadku doliczając kasę którą wydałem by samochód przeszedł przegląd to za mało... ale czekam na wypowiedź kogoś kto zna prawo

a czy naczelnik urzędu skarbowego może na podstawie jakiejś ustawy wydać zwolnienie albo coś w tym stylu?

Avatar
szkoda
Poszkodowany
Stefan_K pisze:
w międzyczasie dzwoniłem na infolinię podatkową, odszkodowania wypłacone przez osobę prywatną za porozumieniem podlegają opodatkowaniu jak dochody (na picie podawane w rubryce inne dochody) - 18%

przyznam się, że po 10 minutach czekania na infolinii jak już się połączyłem, to nie za bardzo się umiałem wygadać i nie opisałem tego tak jak powyżej: wspomniałem, ze pieszy wtargnął na drogę i uszkodził mój samochód, wysłałem do niego list i on w odpowiedzi przelał mi pieniądze na konto

sporo zabierają z kwoty na doprowadzenie samochodu do stanu z przed wypadku... w moim wypadku doliczając kasę którą wydałem by samochód przeszedł przegląd to za mało... ale czekam na wypowiedź kogoś kto zna prawo

a czy naczelnik urzędu skarbowego może na podstawie jakiejś ustawy wydać zwolnienie albo coś w tym stylu?

Faktycznie odszkodowanie jest zwolnione od podatku jeśli jego wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Skoro mamy do czynienia z osobą prywatną to wysokość i zasady ustalania odszkodowania nie wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw. Co do ewentualnego podatku i zwolnienia proszę skonsultować wszystko z U.S. właściwym dla Pana, gdyż nawet podmioty gospodarcze wystawiające pity nie są czasem pewne gdzie wpisać dane koszty i czy podlegają opodatkowaniu czy też są od niego zwolnione. Wobec tego odsyłają do doradcy podatkowego i Urzędu Skarbowego. Tym bardziej jeśli przepisy są niejasnw, a wiążąca jest opinia danego U.S.. Dosyć często nawet specjaliści, doradcy podatkowi mogą mieć nieco inne zdanie niż sam U.S..

Avatar
bluzka.1
Poszkodowany

Dziś dostałam pismo ze skarbówki że mam stawić się u nich w temacie nie odprowadzanego podatku w związku z otrzymanym odszkodowanie od PZU. Zadzwoniłam i moja rozmówczyni powiedziała że powinna odprowadzić podatek od odsetek. Jak to jest? Serio powinnam się rozliczyć? Czy będę musiała zapłacić karę?

Avatar
Expert
Poszkodowany

Tak od odsetek należy zapłacić podatek, złożyć i uwzględnić te odsetki w PIT. Jeśli były odsetki zasądzone jak domniemuję, to co w sądzie nie miałaś pełnomocnika, nie poinformował cię o tym?

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać