fbpx

pomoc na stałe

Avatar
marekslask
Poszkodowany

Mam firmę spedycyjną. Sprawy mandatów i innych karnych, i w ogóle sprawy prawne to już dla mnie niemal chleb powszedni. Nie mam na tyle dużej działalności, żeby zatrudnić prawnika. Zajmuje się tym sam. I w tym przydałaby mi się lekka pomoc. Czy są jakieś programy albo serwisy z ustawami, rozporządzeniami? Szukanie w internecie to dla mnie poświęcenie masy czasu. Może jakieś porady, jak rozwiązywać różne przykładowe sytuacje. Może być bezpłatne, jak i płatne.

Avatar
otela
Poszkodowany

Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z profesjonalnego serwisu skoro nie chce Pan korzystać z pomocy prawnika. Na rynku jest sporo serwisów informacji prawnej, gdzie można znaleźć akty prawne ale również komentarze do nich i orzeczenia. Wybór jest na prawdę duży, trzeba tylko się odpowiednio zastanowić co jest najbardziej istotne i zdecydować na jakiś.

Avatar
marekslask
Poszkodowany

Aż tak szczegółowego nie szukam, tzn z orzecznictwem. Komentarze, czyli podpowiedź taka do przepisu tak? Najlepiej na stałe i jak najtaniej. A te systemy informacji prawnej to są przeznaczone dla każdego czy dla prawników? Połapie się o co chodzi?

Avatar
otela
Poszkodowany

Tak, komentarz to takie objaśnienie przepisu, jak go interpretować. Czy dla każdego? Oczywiście, każdy może taki system zakupić. Ale czy będzie umiał z niego korzystać to już inna kwestia. Wiadomo akty prawne zawierają specyficzny język prawniczy. Przykładowo "przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza" - kojarzy się ze spadkiem składającym się ze zwierząt hodowlanych :). A tu chodzi o spadek bez długów, które go obciążają. Więc na pewno laik musi poświęcić trochę więcej czasu niż prawnik aby taki język zrozumieć. Chociaż może istnieją takie systemy dla "nie prawników".

Avatar
marekslask
Poszkodowany

Ja na pewno bym preferował taki system dla nie prawnika. Nie mam żadnego obycia z językiem prawnym. Jakie to są koszty w ogóle? I

Avatar
otela
Poszkodowany

Do systemów informacji prawnej wykupuje się dostęp. I to wszystko zależy czy mamy pełny dostęp, czy do wybranych działów. Na pewno na początek polecałabym wypróbować system i dopiero zdecydować się na zakup. Wystarczy się zarejestrować, dostaje się wtedy kilka dni dostępu na wypróbowanie. Wtedy można sprawdzić czy rzeczywiście jesteśmy w stanie rozeznać się w systemie i czy jest on przydatny.

Avatar
marekslask
Poszkodowany

Czyli nie ma darmowych na stałe? A te dla nie prawników, które to są? Nie chce testować wszystkiego. Nie mam na to czasu i w ogóle nie jest mi to potrzebne. Jeden prosty w obsłudze system mi wystarczy/

Avatar
Krzysztof
Poszkodowany

Wiadomo, że jak coś ma być dobre, to raczej nie będzie bezpłatne. Jednakże często takie systemy informacji prawnej mają bezpłatny dostęp.

Słyszałem, że od niedawna można korzystać z nowego serwisu internetowego. Chodzi tutaj o profesjonalną wyszukiwarkę prawniczą, która działa podobnie jak popularne wyszukiwarki internetowe – jest prosta w obsłudze i oparta na jednym uniwersalnym oknie wyszukiwania. Jest zintegrowana z wyszukiwarką google, czyli nie tylko szuka informacji w orzecznictwie, aktach prawnych, ale i poprzez google.

Korzystał ktoś z już z tego systemu może? Wiem, że w teorii to wszystko może pięknie brzmieć, ale w praktyce różnie to już bywa. Mimo wszystko jeszcze chyba takiego systemu na naszym rynku prawniczym nie było.

Avatar
marekslask
Poszkodowany

Co to za program? Jak go można zdobyć?

Avatar
otela
Poszkodowany

Tak, jest taki system, korzystałam. Nazywa się Lexis.pl. Rzeczywiście bardzo przydatny system dla kogoś, kto prawnikiem nie jest i korzysta z tego tylko przy okazji załatwiania swoich spraw. Na pewno ułatwieniem jest to, że nie trzeba znać dokładnej nazwy instytucji prawnej, aby odszukać potrzebne informacje. Przykładowo wpisuje umowa najmu i dostaje wszystko na ten temat: artykuły, komentarze, orzeczenia i wyjaśnienia zawarte w piśmiennictwie.

Avatar
Krzysztof
Poszkodowany

Zgadza się, szczególnie że jest to całkowicie inny system niż pozostałe. Przecież w żadnym innym nie masz wyszukiwarki opartej na google czy dostępu do nurtów orzeczniczych w konkretnych sprawach.

Avatar
marekslask
Poszkodowany

Czyli jest ten łatwy jeden. Dzięki za informację i zaczne go sam przeglądać

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać