fbpx

Potrącony pieszy zmarł – co z odszkodowaniem?

 • This topic is empty.
Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #200875
  asitao

  Witam

  W 2006 roku moj tata został potrącony przez samochód w wyniku czego zmarł.

  Przechodził w miejscu nie oznaczonym (jednak na pasie zieleni przy chodniku, w miejscu gdzie kończy się jezdnia jest drożka z płyt chodnikowych, którą mieszkancy dzielnicy traktują jako przejscie nieformalne).

  Tata był inwalidą i chodził o lasce, więc nie ma mowy o wtargnięciu. Uszkodzenia samochodu i opinia bieglego wykazały, ze tata prawie juz przeszedł na drugą stronę, kiedy został udeżony. Badanie krwi wykazało, ze tata był pod wpływem alkoholu.

  Kierowca jechał nie więcej niż 50km/h, była godz. 18.40, padał deszcz. Kierowca miał 21 lat, jechał z dziewczyną. NIe zauwazył nikogo na drodze. Dopiero kiedy uderzył, zauwazył = poczuł pieszego. Jechał autem służbowym ojca. Rodzina jest majętna – znany developer trójmiejski.

  Juz jest po rozprawie, chłopak został skazany na 4lata w zawieszeniu. Zabrali mu prawo jazdy tylko na rok. Wyrok uzasadniono tym, że nie zachowal ostrozności. Nawet jadąc 60km/h mialby wystarczająco duzo czasu aby uniknąc wypadku. Ale tata został uznany współwinnym bo nie zachowal ostroznosci i przechodzil w niedozwolonym miejscu.

  Od tego czasu moja mama leczy się i fizycznie i psychicznie (psychiatra + dwie operacje). O siostrze nie wspomnę. Nie jestesmy od dawna na utrzymaniu rodziców. Jego śmierc nie spowodowała u nas trudnej syt. materialnej, bo jak wspomniałam był inwalidą i kokosów nie zbijał. Ale nie o to chodzi. Chodzi o straty moralne. I o to, że od paru miesięcy ten chłopak już siedzi za kierownicą.

  Czy w takiej sytuacji możemy na coś liczyć?

  #261115
  gosiak

  Na pewno masz prawo ubiegać się o zwrot kosztów pochówku, ale w sytuacji gdy Twój ojciec został uznany przez sąd za współwinnego, możesz otrzymać jedynie 50% całej sumy. Renta i tym podobne świadczenia przysługują jedynie osobą, które pozostawały na utrzymaniu zmarłego (uczącym się dzieciom lub niepracującemu współmałżonkowi), dlatego też w waszej sytuacji nie zostanie ona przyznana. Zgodnie z ustawą (446 paragraf 3 KC) może liczyć na stosowne odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej (z tego wynika, że niekoniecznie materialnej). Jednak sytuacja ta powinna zostać dokładnie udokumentowana, potrzebne Ci są stosowne zaświadczenia lekarskie, które stwierdzają pogorszenie się stanu zdrowia Twojej mamy na skutek wypadku.

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.