fbpx

Praca zgłoszenie do ZUS

 • This topic is empty.
Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #200588
  danuta715

  witam niebardzo wiem co mam zrobic miałem wypadek w pracy leczenie tra 50 dni i niewiem czy to bedzie koniec w sprawie odszkodowania jetem ubespieczony w zus no i szef dał mi jakies kwity z ptu bo to jest dodatkowe ubespieczenie nw i niewiem czy moge sie ubiegac z zusu i tego prywatnego czy tylko z jednego i jak to załatwic z góry dziekuje

  #260064
  Ula

  Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę podlega obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu. Dzięki takiemu ubezpieczeniu pracownik może otrzymać różne świadczenia. Jednym z nich jest jednorazowe odszkodowanie . Zostało ono przewidziane dla ubezpieczonego, który w wyniku wypadku przy pracy doznał uszczerbku na zdrowiu.

  Postępowanie o ustalenie uszczerbku na zdrowiu następuje m.in. na wniosek ubezpieczonego.

  Wniosek o jednorazowe odszkodowanie z racji wypadku przy pracy składany jest u płatnika składek, który zobowiązany jest skompletować dokumentację niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego. Podstawą jest tu prawidłowo sporządzony protokół powypadkowy. Natomiast jeśli zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy w drodze postępowania sądowego, dokumentem jest prawomocny wyrok sądu pracy.

  Następnie wniosek wraz z niezbędną dokumentacją winien być przekazany właściwej jednostce organizacyjnej ZUS, w celu skierowania poszkodowanego na badanie.

  Ocenę stopnia uszczerbku na zdrowiu dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

  Podstawę do przyznania jednorazowego odszkodowania przewidzianego w ustawie wypadkowej stanowi protokół powypadkowy oraz uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy.

  Nie zawsze jednak poszkodowanemu będzie przysługiwało odszkodowanie z ZUS.Przyznanie jak i odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości następuje w drodze decyzji ZUS (art. 15 ust. 1 ustawy wypadkowej). Od decyzji zaś, zgodnie z pouczeniem w niej zawartym, przysługują ubezpieczonemu określone środki odwoławcze.
  pozdrawiam:)

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.