fbpx

pracodawca nie złożył dokumentów

• This topic is empty.
Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
    emilka

pracodawca nie złożył dokumentów wypadkowych w ZUS w wyniku tego zasiłek chorobowy wypłacany jest w 80%.co robić ?

Ewania

Ile osob jest zatrudnionych w firmie, w ktorej pracujesz?
    Czy bylo przeprowadzone postepowanie powypadkowe i czy wypadek jest uznany za wypadek przy pracy?
    Masz swoj egzemplarz protokolu, gdzie to jest napisane?

emilka

w firmie już nie pracuje .zatrudnionych jest około 15 osób (niewiem czy wszyscy są na umowach) postępowanie powypadkowe tz. protokół został sporządzony w marcu trzy miesiące po wypadku. wypadek został uznany za wypadek przy pracy. mam swój egzemplarz protokołu

emilka

mam również dodatkowe pytanie czy wniosek o wypłate jednorazowego odszkodowania musze złożyć bezpośrednio po zakończeniu leczenia ,poprostu mam w planach dłuższy wyjazd .

Ewania

Napisz do pracodawcy pismo o wyrownanie chorobowego w zwiazku z uznaniem wypadku za wypadek przy pracy, wyslij kopie tego pisma do ZUS (a takze kserokopię protokolu powypadkowego – swoj egzemplarz zachowaj) i popros o udzielenie pisemnej odpowiedzi.
    Co do terminu zlozenia wniosku o odszkodowanie – są dwie wersje. Pierwsza mowi, ze odszkodowanie powypadkowe z ZUS jest swiadczeniem ze stosunku pracy i przedawnia sie z uplywem 3 lat od nabycia uprawnien do tego swiadczenia (w tym przypadku bylyby to 3 lata od daty ZATWIERDZENIA protokolu przez pracodawce).
    Druga wersja mowi (na podstawie orzeczenia sądowego), ze sa to swiadczenia odszkodowawcze-wypadkowe, w zwiazku z czym nie ma przedawnienia w ogole.
    Tak czy owak, jak widzisz – 3 lata są na pewno. Postaraj sie zmiescic w tym czasie ;-) Powodzenia!

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.