fbpx

przecięte ścięgna dłoni

 • This topic is empty.
Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #201395
  ondras

  Witam.
  Uległem wypadkowi w pracy , uszkodzone ścięgna dłoni prawej (ścięgno mięśnia dłoniowego
  długiego oraz ścięgno zginacza palca trzeciego) , trzy dni w szpitalu , miesiąc gipsu , cztery miesiące zwolnienia .
  Pzu ; za 1 trwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje panu świadczenie w wysokości 4% ubezpieczenia (1600zł) ; moim zdaniem jest to zaniżone .
  Co mam zrobić ?
  Pieniądze przyjąć czy nie , gdzie złożyć pierwsze odwołanie , ile procent powinno być ?
  Jaka może być różnica pomiędzy Zusem a Pzu .

  #263626
  Ewania

  Jesli chodzi o PZU – jest to ubezpieczenie indywidualne i procent obliza sie od sumy ubezpieczenia. Przeczytaj Ogolne Warunki Ubezpieczenia i swoją polisę. Mysle, ze zawsze mozesz sie odwolac od oceny procentowego uszczerbku na zdrowiu.
  Odszkodowanie z Towarzystwa Ubezpieczeniowegfo (PZU) nie ma nic wspolnego z odszkodowaniem z ZUS. Lekarz orzecznik ZUS dokonuje swojej oceny.
  Jesli dobrze pamietam, w chwili obecnej ZUS placi cos ok. 530 zl za kazdy procent uszczerbku.

  Tu jest więcej na temat jednoraz. odszk. z ZUS:

  „Jednorazowe odszkodowanie

  Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.

  Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy.

  Za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące ulec poprawie.

  Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

  Od 1 kwietnia 2007 r. jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

  Przeciętne wynagrodzenie, o którym mowa wyżej, jest to przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszane dla celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski” przez Prezesa GUS, stosowane poczynając od drugiego kwartału każdego roku przez okres jednego roku. Tak więc kwota przysługująca za jeden procent uszczerbku na zdrowiu będzie zmieniała się raz w roku i nowe stawki będą obowiązywały od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego.”

  #263627
  ondras

  Ok . słyszałem że pomiędzy procentami Zus-u a Pzu nie może być dużej różnicy.
  Czy to prawda?

  #263628
  Ewania

  A tego to już nie wiem, przykro mi.

  Wynika to dosc logicznie w zasadzie z tego, ze w koncu i tu i tu oceny dokonuje lekarz i mniej więcej – zgodnie z wiedzą lekarską – powinni oni oceniac podobnie uszczerbek na zdrowiu.
  Tzn. jesli chodzi o procent utraty zdrowia. Bo wysokosc kwoty placonej za kazdy procent jest oczywiscie rozna. W ZUS jest ustalona odgórnie (patrz wyżej) a w Towarzystwie Ubezpieczeniowym zalezy od sumy ogolnej, na jaką zawarto umowę ubezpieczenia (bo jest to wtedy ten procent od tej sumy)
  Tym niemniej – nie jestem pewna, czy sa jakies konkretne, jednolite wytyczne dla lekarzy orzeczników w tym względzie (ustalania procentowego uszczerbku na zdrowiu).

  Pozdrawiam:-)

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.