fbpx

Przedluzajaca sie wyplata odszkodowania.

 • This topic is empty.
Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Autor
  Wpisy
 • #207633
  pjarmol

  Witam serdecznie
  Ponad miesiac temu miałem kolizje drogowa z udziałem pijanego kierowcy(ponad 2 promile)Wyjechał mi na czerwonym swietle. Policja prowadziła czynnosci wyjasniajace Nie wzywali mnie ani swiadka zdarzenia na przesłuchanie tylko przysłali mi pismo,ze odnosnie zdarzenia drogowego w ktorym Pan jest pokrzywdzonym prowadzono czynnosci wyjasniajace i sporzadzono wniosek o ukaranie sprawdzy,ktory przeslano do Sądu Rejonowego Wydzialu Karnego.Zgłosiłem szkode w TU sprawcy. Wyceniono szkodę na całkowita. W 30 dni od zgłoszenia szkodu w Tu prztyslali mi pismo, w ktorym napisali, ze wstrzymuja wypłate odszkodowania z powodu braku potwierdzenia przez policje/sprawcę.

  Czy pismo,ktore dostałem z Komendy Miejskiej policji , w ktorym jest napisano, ze jestem pokrzywdzonym i przeprowadzono czynnosci wyjasniajace i skierowano wniosek do sadu o ukaranie sprawcy nie jest wystarczajacym dowodem na wyplate mi odszkodowania?
  Z gory dziekuje za pomoc.

  #292178
  ava80

  Samo pismo nie jest wystarczające. Musi być finalna notatka stwierdzająca kto jest winnym, a kto poszkodowanym. Na etapie czynności wyjaśniających może się bowiem okazać,że np. uznają jakoś procentowo Twój współudział (nie twierdzę że tak jest), ale w razie ustalenia winy procentowej to zmienia wysokość świadczenia. To dlatego ubezpieczalnie się asekurują i na etapie wyjaśniania nie wypłacają. Choć można by się postarać o jakąś kwotę bezsporną na tym etapie.
  Minęło już trochę czasu od postu – sytuacja się wyjaśniła i poprawiła?

  #292179
  pjarmol

  Sytuacja jeszcze sie nie wyjaśnila, nadal cisza ze strony ubezpieczyciela. Z racji tego ze pojazd służył mi jako taxi to mam jeszcze pytanie odnosnie przestojowego z powodu utraconych korzysci. Do jakiego momentu liczy mi sie te przestojowe? Do moment zakonczenia sprawy i wyplaty odszkodowania? Złozyłem juz pismo do TU ponad 3 tyg temu z wnioskiem o wypłatę przestoju z raportem z kasy fiskalnej ale nadal cisza….

  Pozdrawiam

  #292180
  KP
  pjarmol wrote:
  Sytuacja jeszcze sie nie wyjaśnila, nadal cisza ze strony ubezpieczyciela. Z racji tego ze pojazd służył mi jako taxi to mam jeszcze pytanie odnosnie przestojowego z powodu utraconych korzysci. Do jakiego momentu liczy mi sie te przestojowe? Do moment zakonczenia sprawy i wyplaty odszkodowania? Złozyłem juz pismo do TU ponad 3 tyg temu z wnioskiem o wypłatę przestoju z raportem z kasy fiskalnej ale nadal cisza….

  Pozdrawiam

  Czas za jaki przysługuje odszkodowanie z tytułu utraconego dochodu może być liczone na dwa sposoby w zależności od stanu faktycznego.

  1. Jeśli w następstwie wypadku jest Pan niezdolny do pracy – zwolnienie L 4 – odszkodowanie powinno być wyliczone przez czas od wypadku do zakończenia zwolnienia lekarskiego

  2. Jeśli w kolizji uszkodzony został tylko samochód – odszkodowanie powinno być wyliczone za okres w którym nie mógł Pan korzystać z samochodu, aż do momentu np. zakupu nowego – a tu datą graniczną jest wypłata odszkodowania przez Ubezpieczyciela bo teoretycznie wtedy mógłby Pan zakupić nowy samochód lub naprawić uszkodzony.

  #292181
  pjarmol

  Witam
  Sprawa ciagle w toku. 2 dni temu otrzymałem pismo od Inter Risk, w ktorym odmawia wyplaty odszkodowania z racji braku potwierdzenia przez sprawce jak rownież braku zakonczenia postepowania sądowego. Na koniec dodają, ze po otrzymaniu prawomocnego wyroku sądowego sprawa ponownie zostanie rozpatrzona.

  Co w takim wypadku robić ? Pozostaje tylko czekanie na prawomocny wyrok sądu? Jak sie moge dowiedziec kiedy odbedzie sie sprawa i czy w moim obowiazku lezy powiadomienie firmy Inter Risk o wyroku sądu?

  Z gory dzieki za pomoc.
  Pozdrawiam

  #292182
  assistance

  Niestety, to częsta praktyka stosowana przez ubezpieczycieli na odwleczenie w czasie wypłaty należnego poszkodowanemu świadczenia.

  Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 września 2002 r. (sygn. akt V CKN 1134/00) podkreślił, iż obowiązek wypłaty przez zakład ubezpieczeń odszkodowania z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu, który wyrządził szkodę, powstaje nie z chwilą uprawomocnienia się wyroku karnego ustalającego winę sprawy wypadku, lecz generalnie rzecz biorąc, z chwilą najwcześniejszego, jak to możliwe, wyjaśnienia przez zakład ubezpieczeń okoliczności wypadku.

  Rzetelnie przeprowadzone postępowanie likwidacyjne uwzględniające ustalenia organów ścigania to wszystko. Nie ma potrzeby oczekiwania na zakończenie sprawy karnej, która może trwać nawet latami…

  Jeżeli ma Pan jakieś pytania, służę pomocą, numer telefonu w sygnaturce poniżej.

  #292177
  pjarmol

  Witam
  Czy ktoś z państwa sie orientuje czy zostane powiadomiony pisemnie o wyroku sądu nie bedac w sprawie oskarzycielem posiłkowym?

  #292183
  pjarmol

  Witam
  Od kolizji mineło juz 2,5 miesiaca tak jak pisałem powyzej firma Inter Risk likwidujaca moja szkodę przysłala pismo o odmowie wypłaty odszkodowania tłumaczac sie brakiem potwierdzenia przez sprawce/policje. Udałem sie do Wydziału Ruchu Drogowego gdzie otrzyłałem notatke policyjna, w ktorej jest ewidentnie napisane kto był sprawdzą zdarzenia, do sądu skierowano wniosek o ukaranie sprawcy . Policjant wydajacy mi notatke powiedzial rowniez ze sprawca wypadku przyznał odrazu do wszystkiego i nie było potrzeby wzywania mnie na przesłychanie wyjaśniajace.Czyzby Inter RIsk nie byl w posiadaniu tej notatki? przeciez w obowiazku firmy leży przesłanie wnioski do WRD o przesłanie notatki policyjnej ze zdarzenia. Sprawa wydaje mi sie jasna,ale rece juz opadają dlaczego firma odmowila wypaty odszkodowania podajac przyczyne o braku potwierdzenia przez policje/ sprawce. Co w takim wypadku nalezy zrobic. Czekanie na wyrok sadu przeciez nic nie zmieni w sprawie.

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.