fbpx

sprawa przeciwko sprawcy

 • This topic is empty.
Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #201230
  michalekS

  witam,
  korzystając z okazji…
  miałem wypadek z żoną , żona ma złamany kręgosłup, prokuratura stawia zarzuty sprawcy,ale ja chciałbym pomóc w sprawie, proszę napisać jak mam zostać oskarżycielem posiłkowym, bo wiem że jest taka instytucja, jak to zrobić?

  #263150
  kocek

  Instytucja oskarżyciela posiłkowego ma zastosowanie w postępowaniu przed sądem. Aby działać jako oskarżyciel posiłkowy należy złożyć oświadczenie w terminie najpóźniej do rozpoczęcia przwodu sądowego, tzn. do chwili rozpoczęcia sprawy przez sędziego. Nie zachowanie tego terminu powoduje utratę prawa do wielu czynności w postępowaniu przed sądem oraz utratę prawa do złożonia apelacji (poza jednym wyjątkiem). Jednak na etapie postępowania przygotowawczego możecie (Ty i Twoja żona) działać jedynie w charakterze pokrzywdzonych.

  #263151
  michalekS

  właśnie tutaj chciałem podziałać, bo w sądzie to sądzę jakoś pójdzie.
  Czy jak zostanę oskarżycielem posiłkowym to wiąże się z jakimiś kosztami?

  #263152
  kocek

  Udział oskarżyciela posiłkowego nie jest związany z żadnymi kosztami, jeżeli oskarżenie skierował prokurator i jej popiera.

  #263153
  szkoda
  kocek wrote:
  Udział oskarżyciela posiłkowego nie jest związany z żadnymi kosztami, jeżeli oskarżenie skierował prokurator i jej popiera.

  Nie jest to prawdą- zgodnie z art. 624 § 1 k.p.k. sąd może zwolnić oskarżonego lub oskarżyciela posiłkowego w całości lub w części od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych, jeżeli istnieją podstawy do uznania, że uiszczenie ich byłoby dla nich zbyt uciążliwe ze względu na sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów, jak również wtedy, gdy przemawiają za tym względy słuszności. Sąd może obciążyć oskarżyciela posiłkowego kosztami sądowymi, ale zwykle tego nie czyni, a zgodnie z art. 627.od skazanego w sprawach z oskarżenia publicznego sąd zasądza koszty sądowe na rzecz Skarbu Państwa oraz wydatki na rzecz oskarżyciela posiłkowego. Zgodnie z art. 632 k.p.k. jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, w razie uniewinnienia oskarżonego lub umorzenia postępowania koszty procesu ponosi:w sprawach z oskarżenia publicznego – Skarb Państwa, z wyjątkiem należności z tytułu udziału adwokata lub radcy prawnego ustanowionego
  w charakterze pełnomocnika przez pokrzywdzonego, oskarżyciela posiłkowego, powoda cywilnego albo inną osobę, a także z tytułu obrony oskarżonego w sprawie, w której oskarżony skierował przeciwko sobie podejrzenie popełnienia czynu zabronionego.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.