sprawca wykroczenia a firma ubezpieczeniowa

hondacivic
Poszkodowany

Jakiś czas temu cofając auto na parkingu najechałem na stojący za mną samochód ocierając mu lekko błotnik. Właściciel pojazdu wezwał policję, która sporządziła protokół zdarzenia i ukarała mnie mandatem. Myślałem, że reszta należy do firmy ubezpieczeniowej ale po 2 tygodniach dostałem list od ubezpieczyciela z prośbą abym wysłał mu kopie dowodu rejestracyjnego oraz prawa jazdy a także wypełnionego druku Oświadczenia Sprawcy oraz zgody właściciela na użytkowanie pojazdu (jechałem samochodem ojca ). W związku z tym pismem mam następujące pytania:

- czy muszę wysyłać wypełniony druk Oświadczenia Sprawcy skoro odpowiedni protokół zdarzenia sporządziła wezwana policja,

- czy ubezpieczyciel ma prawo żądać wysłania mu kopii dokumentów rejestracyjnego i prawa jazdy w kontekście informacji pojawiających się w mediach o nieudostępnianiu kopii swoich dokumentów, które z pewnością zostały sporządzone przez ubezpieczyciela w chwili dokonywania ubezpieczenia.

Patrycjusz
Poszkodowany

Witaj,

Odpowiadając na Twoje pytania:

- Zgodnie z prawem nie musisz odsyłać oświadczenia, skoro zgadzasz się z ustaleniami policji co do wskazania sprawcy; jest to standardowy sposób postępowania ubezpieczycieli, gdyż oczekiwanie na tzw. notatkę policji czasami trwa 4-6 tygodni. Jeżeli chcesz przyspieszyć likwidację szkody i być fair wobec poszkodowanego, to wyślij oświadczenie oraz zgodę właściciela pojazdu. Niewiele będzie Cię to kosztować, a sprawa zakończy się szybciej.

- Ubezpieczyciel ma prawo wystąpić o takie dokumenty, ale może je dostać także z innych źródeł, przede wszystkim od Policji - tu znów wchodzi w grę praktyka - najczęściej szybciej przekaże te dokumenty sprawca. Takie dokumenty nie są zbierane przez ubezpieczyciela przy zawieraniu ubezpieczenia (dowód rejestracyjny czasami tak, ale prawo jazdy nigdy), a akurat prawo jazdy jest niezbędne do tego aby sprawdzić, czy kierujący miał uprawnienia do kierowanie pojazdem w chwili szkody. Jeżeli by nie miał, to ubezpieczyciel (przez UFG) ma prawo żądać zwrotu wypłaconego odszkodowania.

Na koniec w sprawie medialnej - proszę nie obawiać się udostępniania dokumentów takich jak prawo jazdy czy dowód rejestracyjny ubezpieczycielom. Zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniową zakłady ubezpieczeniowe i ich pracownicy są zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej.

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać