fbpx

Środki z OFE i zrzeczenie spadku

Avatar
Bernie
Poszkodowany

Witam,

Jakiś czas temu zmarł mój tata. Niestety pozostawił sporo długów i dlatego wraz z rodzeństwem zrzekliśmy się spadku po nim. Chciałbym się dowiedzieć czy mogę dochodzić środków z jego funduszu? To co wiem to tylko tyle, że miał umowę w PZU ale nie mam pojęcia na jakich zasadach i czy ktoś z nas był tam w ogóle wpisany. Słyszałem, ze jak zrzekłem się spadku to jednocześnie straciłem też prawo do tych środków, czy to prawda?

B.

Izabela Stryjewska
Izabela Stryjewska
Biegły / ekspert

Dzień dobry,

Prawo do środków z OFE osoby zmarłej mają w pierwszej kolejności osoby uposażone - czyli wskazane przez zmarłego w umowie OFE. Dopiero jeżeli ich nie było - prawa do środków zyskują spadkobiercy. Najważniejsze w Pana przypadku byłoby ustalenie czy Pan i rodzeństwo byli wpisani jako uposażeni. Informacji tej powinno Panu udzielić TU w którym umowa OFE była zawarta. Jeżeli tak - nie powinno być problemu z odzyskaniem tych środków, gdyż wtedy nie wchodzą one w skład masy spadkowej i tym samym nie dotyczą ich przepisy spadkowe. Sytuacja przedstawia się gorzej, jeżeli takiego wpisu nie było - wtedy zaliczają się Państwo do spadkobierców zmarłego a to w przypadku zrzeczenia się spadku uniemożliwia dochodzenie roszczeń.

Jeżeli okaże się, że byli Państwo wskazani jako uposażeni, PZU poinformuje jakie dokumenty trzeba złożyć, aby uzyskać wypłatę. Z reguły są to:

- odpis skrócony aktu zgonu,

- potwierdzona za zgodność kopia dowodu tożsamości osoby ubiegającej się o wypłatę,

- prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku bądź zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia – oryginał albo kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem (dotyczy spadkobierców!),

Inne konieczne dokumenty:

- akt małżeństwa (w przypadku małżonka)

- akty urodzenia

Proszę pamiętać, że środki są również wypłacane z subkonta ZUS, który jest automatycznie informowany przez OFE o dokonaniu wypłaty na rzecz uprawnionego. ZUS sam się już kontaktuje z uprawnionym w temacie wypłaty.

Pozdrawiam,

Izabela Stryjewska

  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać