fbpx

Szkoda na pojeździe – czy sprzedaż wierzytelności mi się opłaca?

Avatar
Dawid M
Poszkodowany

Jestem kierowcą od 13 lat ale teraz dopiero pierwszy raz brałem udział w kolizji drogowej. Z pomocą siostry zgłosiłem szkodę i dostałem odszkodowanie, moim zdaniem zdecydowanie za niskie. Znalazłem w internecie kilka firm odszkodowawczych, wysłałem dokumenty do oceny i zaproponowali mi kwotę, która łącznie z pieniędzmi od ubezpieczyciela pozwoli mi na naprawę u znajomego, zaufanego mechanika. Ale nigdy nie sprzedawałem szkody i nie wiem po pierwsze jak wybrać firmę, która mnie nie oszuka a po drugie czy potem nie będę miał z tego tytułu jakiś nieprzyjemności?

Avatar
Bartek K
Poszkodowany

Bardzo dobrze o Tobie świadczy to, że zadałeś to pytanie i chcesz się czegoś dowiedzieć, bo warto decyzję o sprzedaży szkody podjąć świadomie. Po pierwsze nie powinieneś się sugerować przy sprzedaży szkody tylko kwotą. Sprawdź 2-3 firmy z najwyższymi ofertami i zobacz jak długo są na rynku, jakie mają opinie w internecie. Poproś je o wzór umowy i przeczytaj, sprawdź czy zapisy są dla Ciebie jasne, a jeśli nie to zadaj pytania. Wybierz tą, która wydaje się najbardziej godna zaufania, czyli tą, gdzie konsultant nie tylko obiecuje duże pieniądze ale też wszystko dokładnie wyjaśni. Ty ze swojej strony też bądź szczery i uczciwy. Co do drugiej części Twojego pytania, to ze strony ubezpieczyciela nie będziesz mieć żadnych nieprzyjemności, ale musisz się liczyć z tym, że kancelaria odszkodowawcza, której sprzedaż szkodę zapewne uda się na drogę sądową. Może się zdarzyć, że na wniosek ubezpieczyciela zostaniesz przez Sąd wezwany na rozprawę w celu odpowiedzi na pytania związane ze szkodą i z naprawą pojazdu lub będą konieczne oględziny Twojego pojazdu. Nie jest to jednak stała procedura i rzadko się to zdarza, więc nie przejmowałabym się tym faktem.

Avatar
Grzesiek G
Poszkodowany

Ja jakoś rok temu też brałem udział w kolizji. Ubezpieczyciel zaniżył mi odszkodowanie dosyć mocno... Myślałem na początku, zeby zgłosić się do prawnika, ale jakoś chodzenie po sądach mnie zniechęciło, więc skorzystałem z firmy odszkowawczej właśnie: Fundusz Odszkowań Komunikacyjnych i byłem zadowolony z kwoty jaką mi zaproponowali. Odnośnie komentarza powyżej - mnie sąd już nie wzywał na przesłuchania i jak nabardziej zgadzam się, że warto poprosić o wzór umowy wcześniej.

  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać