fbpx

Ubezpieczenie kredytu

Avatar
Magdalena
Poszkodowany

Zastanawiam się nad wykupieniem do kredytu hipotecznego dodatkowego ubezpieczenia od utraty pracy i ubezpieczenia na wypadek śmierci. Podobno bank nie może zmusić mnie do zawarcia ubezpieczenia do kredytu? Czy to prawda, że jest to dobrowolne i mogę żądać przedstawienia oferty bez uwzględnienia ubezpieczenia?

Czy ubezpieczenie od utraty pracy pokryje koszt rat kredytowych, jeśli tylko jedna osoba straci pracę? Mój partner raczej ma stabilną sytuację, ale ja obawiam się, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego mogę jednak zostać zwolniona.

Mam też taką wątpliwość, czy jeśli ubezpieczenie na wypadek śmierci dokona spłaty kredytu (w takim wypadku byłaby to przecież wcześniejsza spłata), to czy mój partner zostanie obciążony dodatkowym kosztem tej spłaty?

Avatar
kodowany posz
Poszkodowany

Ma Pani rację, dodatkowe ubezpieczenie do kredytu jest jak najbardziej dobrowolne i bank nie powinien wymuszać na Pani jego wykupienia. Może Pani uzyskać ofertę kredytu bez dodatkowych opłat związanych z ubezpieczeniem na życie czy też innym (w przypadku utraty pracy, trwałego inwalidztwa czy pomostowego). Jedynym wyjątkiem jest ubezpieczenie domu lub mieszkania w przypadku kredytów hipotecznych, ale nie musi Pani zawierać umowy ubezpieczenia proponowanej przez bank. Wybór ubezpieczyciela jest dowolny.

Kwestia związana z wypłatą świadczeń, w przypadku utraty pracy przez kredytobiorcę regulują Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Wskazują one wytyczne związane z utratą pracy oraz warunkami, jakie muszą zostać spełnione do uznania świadczeń z odszkodowania. Należy zwrócić uwagę, że nie obejmują one wypłaty w przypadku gdy utrata pracy leży po stronie pracownika lub na jego żądanie. Dodatkowo wymagana bywa terminowa spłata rat, w przypadku opóźnienia ubezpieczenie może nie zadziałać.

W przypadku spłaty kredytu na wypadek śmierci kredytobiorcy, będzie obejmowała ona jedynie część zobowiązania. Bank nie powinien z tego tytułu obciążyć drugiego kredytobiorcy kosztami wcześniejszej spłaty. Prosimy jednak szczegółowo zapoznać się z warunkami ubezpieczenia przed zawarciem umowy.

Avatar
Magdalena
Poszkodowany

Dziękuje za informację, pozdrawiam

  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać