fbpx

uraz kręgosłupa podczas pracy przy układaniu towaru

anulka
Poszkodowany

Witam,w listopadzie podczas pracy przy układaniu towaru na magazynie i podniesieniu skrzynki na wózek strzyknęło mi w kręgosłupie. powiedziałam o tym przełożonemu (kierownikowi).Ból był tak wielki że nie myślałam o tym pod kątem odszkodowania

Zostałam wysłana do domu (nikt mnie nie odwiózł).Od dwóch tygodni jestem w domu na zwolnieniu,praktycznie nie ma poprawy, cały czas leże w łóżku, w nocy nie mogę spać z bólu mimo silnych leków i zastrzyków.Nie wiem jak długo potrwa ten stan.

Lekarz neurolog podejżewa wypadniecie dysku, jednak na dzień dzisiejszy nie można tego stwierdzić bo nie miałam zrobionego rezonansu magnetycznego.Kiedy ból zelżeje wtedy zrobie rezonans. Myślę że do końca roku nie zjawię się w pracy.

Czy mam jakieś szanse na odszodowanie,mimo nie podjętych kroków przez przełożonego? Nie mam świadków bezposrednio widzących zdarzenie, jednak wiele osób może potwierdzić mój stan po nim. Bardzo proszę o poradę. Z góry dziękuję.

Ewania
Poszkodowany

Anulka!!

KONIECZNIE napisz do pracodawcy wniosek o przeprowadzenie postepowania powypadkowego w zwiazku ze zdarzeniem, o ktorym poinformowalas kierownika w dniu.......

Napisz tez, co sie stalo, czyli: ze podczas ukladania towaru na polki i po podniesieniu skrzynki z towarem poczulas "strzykniecie" w kregoslupie i bardzo silny bol, o czym poinformowalas kierownika. Od tego czasu jestes na zwolnieniu lekarskim i prosisz o sporzadzenie dokumentacji powypadkowej - zgodnie z obowiazujacymi przepisami - i uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy.

Wyslij LISTEM POLECONYM, sobie zostaw kopię pisma i czekaj. Pracodawca ma ścisle okreslony czas na sporzadzenie dokumentacji

Reszte poczytaj w innych postach w tym temacie, tu na forum, bylo duzo podobnych przypadkow i naszych porad, ponadto przeczytaj tez TO:

http://e-rachunkowosc.pl/artykul.php?view=79

Powodzenia!! Działa, nie odpuszczaj! I daj tu znac co dalej sie dzieje.:)

gizmo
Poszkodowany

mam podobny problem lecz trochę bardziej skomplikowany dlatego postaram się krótko i z sensem.

-czerwiec 2008 zaczynam pracę , pełna procedura badania (absolutnie zdrowy)

-w pracy trzeba dużo dźwigać nie ma technicznie innej możliwości zdjęcia gotowych elementów z maszyny

-po około dwóch miesiącach (sierpień) podczas pracy czuję ból, akurat zbliża się 15 więc idę do domu licząc że przejdzie.... na drugi dzień ledwo wstaję , lekarz zastrzyki zwolnienie.

- opis zdjęć RTG zmiany na tle przeciążeniowym kręgosłupa

-od sierpnia jestem na zwolnieniu (80%)

-w listopadzie jestem zwolniony z pracy (mniej jak trzy miesiące pracy a zwolnienie ponad trzy miesiące)

-obecnie jestem na zasiłku chorobowym w zusie

-lekarz na rehabilitacji stwierdza że jedno jest pewne : kręgosłup się nie naprawi a zadanie lekarzy to łagodzenie bólu

- oczywiście zero pracy fizycznej

- reansumując : byłem zdrowy i sprawny , po dwóch miesiącach pracy mam uraz praktycznie niewyleczalny i zakaz pracy fizycznej a nie mam wykształcenia czy umiejętności które pozwalałyby na pracę za biurkiem

-pytanie czy coś mi się należy za utratę zdrowia ? od kogo i w jakiej formie ? jak się do tego zabrać ?

Bardzo proszę o pomoc bo oczywiście w urzędach nikogo to nie obchodzi i nigdy się nic nie dowiem..

Ewania
Poszkodowany

Mysle, ze nie bedzie latwo, ale sprobowac warto. Zrob normalny wniosek, podobnie jak radzilam powyzej - i popros o uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy. Jednakze - jak mowie, trudno bedzie chyba z uznaniem, bo samo okreslenie: "zmiany na tle przeciazeniowym kręgoslupa" zdają sie sugerowac brak naglosci oddzialywania przyczyny, raczej wrecz sugerują cos, co oddzialywalo dlugotrwale (czyli ten sposob wykonywania pracy itp.)

Tak, ze juz element "naglosci" zdarzenia moze byc dyskusyjny, poza tym - pytanie, czy jest "uraz" czy "stan chorobowy"....

Praca trwala od czerwca br. wiec raczej krotko - i o chorobie zawodowej raczej trudno mowic....

Tym niemniej - jak mowilam - starac sie o uznanie wypadku przy pracy warto.... Moga sie ujawnic dodatkowe okolicznosci, ktore mogly miec wplyw na naglosc zdarzenia i powstanie lub ujawnienie się urazu....

Dobrze byloby sie, gdyby konkretnie wypowiedzial sie lekarz - czy jest to uraz, czy stan chorobowy i czy sposob wykonywania pracy przyczynil sie i w jakim stopniu do jego powstania lub ujawnienia....

anulka
Poszkodowany

Ewania, jeszcze jedna rzecz. W dniu kiedy miałam wypadek byłam u lekarza i dostałam zwolnienie lekarskie od dnia w którym to się stało.Czy nadal mogę starac sie o odszkodowanie? Oczywiscie mam swiadkow ze tego dnia błam w pracy.Pozdawiam

Ewania
Poszkodowany

Anulka - czy zrobilas to, co Ci radzilam powyzej? Czy bylo przeprowadzone postepowanie powypadkowe? CZy zdarzenie uznano za wypadek przy pracy?

Bez odpowiedzi na te pytania - trudno odpowiedziec na ostatnie...... :(

anulka
Poszkodowany

Witam, odwiedził mnie dziś bhp- owiec z naszej firmy żeby spisać protokół powypadkowy. Wiem od koleżanek z pracy,że pracodawca próbuje się odżegnać od tego że to był wypadek w pracy, bo wczesniej miałam problemy z kręgosłupem i chcę to wykorzystać przeciwko niemu, twierdzi że skrzynka którą podniosłam nie była pełna itd.

Ja juz dziś wiem że nie będe pracowała w tej firmie, pracodawca mnie zwolni bez mrugnięcia okiem. Raczej nie zależy mi żeby tam pracować, to nie pierwszy wypadek który się tam zdarzył ale pierwszy zgłoszony.

Ewania napisz mi co mogłabym jeszcze zrobić, bo nie odpuszczę. Nie chciałabym żeby mnie czymś zaskoczył. Wiedza jest atutem.

Życzę Ci Ewania zdrowych , pogodnych świąt iżeby można było zawsze liczyć na Twoją pomoc na tym forum.

WESOŁYCH ŚWIĄT.

behapowka
Poszkodowany

Co prawda nie jestem ewania, ale pozwolisz, że wtrącę swoje trzy grosze.

To, ze skrzynka była niepełna nie ma znaczenia, jak również to że juz wczesniej mialaś problemy z kręgosłupem. W Twoim przypadku można mówić o zewspole dwóch przyczyn zewnętrznej - cięzar jaki muisałaś podnieść a być może również pozycja przy podnoszeniu skrzynki ( pytanie, czy jest opracowana instrukcja transportu ręcznego i czy byłaś zapoznana z tą instrukcją i fakt zapoznaia potwierdziłaś podpisem?) i wewnętrznej- choroba samoistna kręgosłupa.

Siła jaką musiałaś użyć do podniesienia skrzynki i ciężar skrzynki a także nieodpowiednia pozycja podczas podnoszenia skrzynki mogły doprowadzić do ujawnienia się wcześniejszej choroby kręgosłupa. - a to w świetle orzeczeń sądu jest wypadkiem przy pracy.

Ewania
Poszkodowany

Dziękuję, anulka , Tobie rowniez zyczę duuuzo szczescia i zdrowia w Nowym Roku!

Oczywiscie, zespol powypadkowy musi sporzadzic protokol. Zwroc uwage (czytajac DOKLADNIE) na wszystko co tam jest zapisane. Jesli bedzie stwierdzenie, ze wypadek NIE JEST wypadkiem przy pracy - WNIEŚ do protokolu (podczas zapoznawania sie z jego trescia) UWAGI na pismie. Tam mozesz smialo podac (dostosowujac je do swoich realiów) te argumenty, ktore wyzej podpowiada Ci behapówka. :)

aga267
Poszkodowany

Witam, widzę rzetelne osoby znajace się na przpisach. też ich nieco liznęłam ale nie jestem przecież fachowcem. Otóz mam pytanie. Mój mąż miał w sierpniu wypadek w pracy. Wczesniej chorował na kręgosłup w 2003 roku i okresowo miewał bóle gdy wiecej pracował. Ale wada była jakby zaleczona. Uaktywniła sie gdy w czasie pracy podniósł kontener by go włozyc na wózek podnosnikowy (innego sposobu tam nie ma) wtedy poczół ból duzy i ciepło chciał doniesć załadunek ale nie dał rady upadł na posadzkę i już nie wstał. Koledzy w sumie na lezaco zawieźli go do lekarza. zdjecie rtg wykazało uszkodzenie lędxwiowej częsci kregosłupa i opuchliznę. Chodził do lekarzy prywatnie by było szybciej a nie dlatego bo mamy ful kasy. Uzyskał tam pomoc i rehabilitację. oczywiscie spisano w pracy protokól niestety zbyt dyplomatycznie i sucho, w sumie sie o tym w dniu po wypadku nie myslało a szkoda. Napisalismy o odszkodowanie a zus nam nie uznał. Znaczy się męzowi nie uznali. Twierdzac ze :Przez przyczynę zewnętrzną należy rozumieć przyczynę pochodzącą z zewnątrz, czyli lezącą poza organizmem człowieka. Poczucie bólu w okolicy kręgosłupa i związany z tym upadek na posadzkę nie jest przyczyną zewnętrzną powodująca uraz. Wobec powyższego zdarzenie z dnia 23.08.2008 r. nie może być uznane za wypadek przy pracy.”

Przezylismy szok!!!Tyle bólu rehabilitacji, łazenia, lekarstw, mojej nad nim opieki a tu decyzja odmowna. Pisze własnie odwołanie bo mój mąż już na to patrzec nie może. Co mam napisać by udowodnić ze naprawdę niesprawiedliwie go potraktowano??

Nadmieniam ze rzetelnie wysłalismy im wczesniej skserowaną dokumentację z leczenia, zaswiadczenia pierdoły itp. Błagam pomózcie!!

behapowka
Poszkodowany

Jednym z istotnych elementów definicji wypadku przy pracy jest istnienie przyczyny zewnętrznej.

Czy ZUS ustalił, czy przyczyna zewnętrzna - wysiłek fizyczny miał wpływ i z jakim skutkiem na ujawnienie się u męża schorzenia kręgosłupa.

Na jakiej podstawie zespół powypadkowy dokonał prawnej kwalifikacji wypadku. Moim zdaniem, bez opinii lekarzy specjalistów nie można jednoznacznie stwierdzić czy dźwignięcie kontenera miało wpływ na ujawnienie się schorzenia kręgosłupa.

Dźwignięcie kontenera mogło spowodować nadmierne obciążenie kręgosłupa co w efekcie doprowadziło do jego urazu. Uzasadniało by to, że jest to zespół mieszanych przyczyn zewnętrznej wysiłek fizyczny potrzebny do dźwignięcia kontenera z przyczyną wewnętrzną; schorzenie samoistne,, a w świetle OSN jest to wypadek przy pracy

W kwestii tej istnieje bogate Orzecznictwo Sądu Najwyższego, które w sposób rozszerzający interpretuje pojęcie przyczyny zewnętrznej wypadku przy pracy.

Niżej tezy niektórych orzeczeń Sądu Najwyższego poświęcone tej problematyce:

Przyczyną sprawczą zewnętrzną zdarzenia może być każdy czynnik zewnętrzny zdolny wywołać w istniejących warunkach szkodliwe skutki (uchwała składu 7 sędziów SN sygn. III PO 15/62)

Wysiłek fizyczny powodujący w czasie pracy uszkodzenie organu wewnętrznego pracownika dotkniętego schorzeniem samoistnym może uzasadniać uznanie tego zdarzenia za wypadek przy pracy jeżeli skutek ten będący zdarzeniem zewnętrznym w sposób istotny przyspieszył lub pogorszył istniejący juz stan chorobowy. (wyrok SN z 10 lutego 1977 sygn. Akt III PKN 194/76)

Jak również w myśl wyroku Sądu Najwyższego z dnia 05.04.1984r. II PRN 2/84 OSP 1985/4/71 - pod rządem ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jedn. tekst: Dz. U. z 1983 r., Nr 30, poz. 144 z późn. zm.) przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy stanowi oddziaływujący z zewnątrz na organizm pracownika czynnik, który w normalnym przebiegu wydarzeń w konkretnej sytuacji faktycznej nie powinien był wystąpić, a który jednak wystąpił i wywołał, lub w istotny sposób przyczynił się - w warunkach art. 6 cyt. ustawy - do powstania uszczerbku na zdrowiu pracownika

W wyroku SN z dnia 18.08.1999r. II UKN 87/99 OSNAP 2000/20/760 stwierdzono, że zewnętrzną przyczyną sprawczą wypadku przy pracy może być każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, zdolny - w istniejących warunkach - wywołać szkodliwe skutki.

aga267
Poszkodowany

wiec na to mam sie powołać?

behapowka
Poszkodowany

Ponieważ nie znam dokladnie sprawy napisałam ogólnie jakie są możliwości. ZUS często zapomina o zespole miszanej przyczyny wewnętrznej i zewnętrzej i to warto im przypomnieć.

behapowka
Poszkodowany

Kodeks pracy Art. 53. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

1)jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

a)dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

b)dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową

danielb25
Poszkodowany

wiatam,mam pytanie doreczyłem pismo pracodawcy o przeprowadzenie postepowania powypadkowego,w listopadzie doznałem urazu kregosłupa podczas dzwigniecia windy towarowej,pracodawca powiedział ze nie podpisze mi go bo ja nie mowie prawdy,ze to sie stało.co teraz moge zrobic nie wiem gdzie sie z tym udac z kim rozmawiac.mam swiadkow ze tak było.bardzo bym prosił o pomoc.czy bez tego pisma moge isc do inspekci pracy lub sadu pracy?

Ewania
Poszkodowany

Danielu - odpowiedzialam Ci w tamtym temacie. Zdublowales swoje posty. :)

anulka
Poszkodowany

Witam, dostałam właśnie cała dokumentację powypadkową. Pracodawca uznał to zdarzenie jako wypadek przy pracy jakby z mojej winy, bo lekarz który wystawiał mi okresowe orzeczenie o przeciwskazaniu do pracy nie zaznaczył, że mogę podnieść tylko 5 kg.

Ewania, jak mam dalej postępować, jak widać sprawa z pracodawcą jest zakończona. Komisja nie stwierdziła uchybień z jego strony, ale z mojej. W dalszym ciągu jestem na zwolnieniu lekarskim i chciałabym się starać o odszkodowanie, choć widzę że w takim świetle mam nikłe szanse na nie

Ewania
Poszkodowany

Zadnych szans nie masz, jesli w pkcie 5 jest stwierdzone, ze wylaczna przyczyna lezala po Twojej stronie.

Ale - nie bardzo w to wierzę. "Niedoróbka" lekarska nie jest przeciez Twoją winą! Ciekawe, czy pracodawca na skierowaniu na badania lekarskie profilaktyczne zaznaczył, że dźwigasz ciężary? I jakie? I jak często? Prędzej TO byłoby przyczyną, że lekarz nic o dźwiganiu nie napisał....

Przepisz - zacytuj tu dokladnie caly p-kt.5 Protokolu powypadkowego, co jest tam wpisane?? Cos poradzimy ;)

anulka
Poszkodowany

Witaj Ewania. Nie mogę Ci napisać co było w tym protokole ponieważ były w nim błędy związane z nazwiskiem i zabrali to do poprawy ale nie to mnie martwi. Pracodawca przysłał mi wypełniony druk ZUS Z-3 i informacje że teraz mam dostarczać L4 do ZUS. W punkcie 4 tego druku nie zaznaczył że był to wypadek w pracy, chociaż w dukumentach powypadkowych uznał to jako wypadek przy pracy. W Zusie powidziano mi że dalej powinnam przesyłać zwolnienia L4 pracodawcy więc nasępne mu wysłałam listem poleconym. Zapewne lada dzień będzie dzwonił do mnie w tej sprawie.Wiem że chce mnie zwolnić tylko nie wiem co kombinuje z tym zusem.

Aha, jeszcze jedno, w protokole było napisane coś o jakiejś komisji gdzie nie podano kto wchodził w jej skład, wiem od koleżanek z pracy że nikogo obcego prócz bhpowca nie było w zakładzie.Trochę się gubie w tym wszystkim.Mój szef to człowiek niobliczalny i z nikim się nie liczy. Co robić???

Ewania
Poszkodowany

Powiadomić Państwową Inspekcję Pracy.

Nie rozumiem, co ma znaczyć to, że zabrali Ci protokół. Nie wolno na nim nanosić poprawek. Powinni przysłać Ci poprawiony egzemplarz, nie zabierajac Twojego.

Ja na Twoim miejscu powiadomiłabym o sprawie PIP.

anulka
Poszkodowany

Dziś dostałam protokół, oto punkt 5 protokołu

"stwierdzono, że wyłączną przyczyną wypadku bylo naruszenie przez poszkodowanego pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa.

Komisja nie daje wiary stwierdzeniu poszkodowanej do protokołu/ karta wyjaśnień uzyskanch od poszkodowanego/ jakoby informowała lekarza medycyny pracy podczas badań lekarskich wstępnych o tym, ż

e w przeszłości jeszcze przed podjęciem pracy w naszym zakładzie chorowała na bole i schorzenia kręgosłupa lędźwiowego. Jest mało prawdopodobne lub w ogóle niemożliwe aby lekarz medycyny pracy, który uzyskał taką informację nie ograniczył jejpracy w wystawionym zaświadczeniu. Każdy wpis na zaświadczeniu lekarskim ograniczający przenoszenie ciężarów spowodowałoby nie zawarcie umowy o pracę. W związku z tym komisja stwierdza, że jest to rażące niedbalstwo poszkodowanej"

Dodam jeszcze że w momencie kiedy przyjmowałam się do pracy moja praca polegała wyłącznie na montażu czyli więcej siedząca lub stojąca bez noszenia ciężkich skrzynek. Dopiero od listopada przeszłam częściowo na stanowisko pracownika technicznego (na zastępstwo).

Ewania
Poszkodowany

Nawet, gdyby tak było, ze nie poinformowałaś lekarza o wczesniejszych dolegliwościach nie mozna tego faktu nazwać rażącym niedbalstwem i wyłączną przyczyną wypadku. A tylko wtedy możnaby pozbawić Cię prawa do świadczeń.

Trudno tak, nie mając przed sobą dokuemntacji powypadkowej cokolwiek Ci radzić. Tak czy owak - na Twoim miejscu udałabym sie po poradę do PIP.

senkow
Poszkodowany

proszę o radę

behapowka
Poszkodowany
anulka pisze:
Komisja nie daje wiary stwierdzeniu poszkodowanej do protokołu/ karta wyjaśnień uzyskanch od poszkodowanego/ jakoby informowała lekarza medycyny pracy podczas badań lekarskich wstępnych o tym, że w przeszłości jeszcze przed podjęciem pracy w naszym zakładzie chorowała na bole i schorzenia kręgosłupa lędźwiowego. Jest mało prawdopodobne lub w ogóle niemożliwe aby lekarz medycyny pracy, który uzyskał taką informację nie ograniczył jejpracy w wystawionym zaświadczeniu.
anulka pisze:
Dodam jeszcze że w momencie kiedy przyjmowałam się do pracy moja praca polegała wyłącznie na montażu czyli więcej siedząca lub stojąca bez noszenia ciężkich skrzynek. Dopiero od listopada przeszłam częściowo na stanowisko pracownika technicznego (na zastępstwo).

Jeśli napisali komisja to jest to błąd. Nie ma komisji jest zespół powypadkowy.

Myślę, ze nie powinnaś odpuuścic i pójść z tym protokołem do PIP.

Moim zdaniem należy zainteresowac się skierowaniem do lekarza, które otrzymałaś od pracodawcy przed przyjęciem do pracy, konkretnie chodzi o charakterystyke stanowiska pracy i czynności wykonywane tym stanowisku . (konkretnie czy było zaznaczone, że praca ma polegać m.in. na dźwiganiu).

Druga sprawa, jesteś przeniesiona na inne stanowisko - do pracy wymagającej dźwigania - czy w związku z tym mialaś wykonywane badania na nowym stanowisku?

tatar1231
Poszkodowany

Witam , mam podobny problem. Dnia 6 lutego po dźwignięciu szafy w pracy poczułem silny ból z prawej strony na wysokości kręgosłupa lędźwiowego. Ból był tak silny że poszedłem do kierownika i oświadczyłem mu, że przerywam prace z powodu bólu. Z informacji z forum wiem, że pracodawca ma obowiązek w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia wypadku sporządzić protokół powypadkowy. Dzisiaj jest 21 luty a do tej pory nikt się do mnie nie zgłosił z podpisaniem protokołu. Miedzy czasie leżałem w szpitalu i stwierdzono u mnie rwę kulszową prawostronną. Bardzo proszę o radę co dalej mam robić

Malagoska
Poszkodowany

zgłoś wypadek na piśmie oczywiście za potwierdzeniem odbioru kopia dla Ciebie i w pisemnym zgłoszeniu ujmij fakt iz informowałeś kierownika o zdarzeniu a jego obowiązkiem było poinformować pracodawcę .

tatar1231
Poszkodowany

Dziękuje za rade dostarczyłem do zakładu pismo z zgłoszeniem wypadku przy pracy i jutro ma być u mnie osoba odpowiedzialna w firmie za sprawy BHP. Mam tylko jeszcze jedno pytanie czy Behapowiec musi zostawić mi kopie protokołu wypadkowego ?

Malagoska
Poszkodowany

pracodawca ma powołać zespół powypadkowy w składzie inspektor bhp i drugi członek to albo społeczny inspektor pracy albo pracownik więc jeżeli jutro ma się pojawić osoba odpowiedzialna za sprawy bhp to domagaj sie drugiego członka zespołu powypadkowego który spisze protokół z zeznań poszkodowanego , który podpiszesz i będzie on integralną częścią protokołu od chwili powzięcia wiadomości o wypadku pracodawca ma 14 dni na przeprowadzenie postępowania po spisaniu Twoich zeznań i ewentualnych świadków będzie sporządzony protokół powypadkowy z którym zespół powypadkowy ma Cię zapoznać i pouczyć o możliwości wniesienia uwag i zastrzeżeń jakbyś takie miał jak otrzymasz protokół zwróć uwagę czy nie jest zatwierdzony i nie zawiera żadnych dat nikt nie może go zatwierdzić ani wpisać żadnych dat przed Twoim zapoznaniem

pozdrowionka

behapowka
Poszkodowany
Małagośka pisze:
pracodawca ma powołać zespół powypadkowy w składzie inspektor bhp i drugi członek to albo społeczny inspektor pracy albo pracownik

Dla ścisłosci - w skłd zespołu powypadkowego wchodzi pracownik służby bhp i Społeczny inspektor pracy, jeśli nie ma SIP-a w sklad zespołu wchodzi przedstawiciel załogi.

Małagośka pisze:
protokół z zeznań poszkodowanego , który podpiszesz i będzie on integralną częścią protokołu

Co to znaczy integralną częścią protokołu?

Każda informacja dot. wypadku mająca zanczenie w ustaleniu jego okoliczności i przycyzn ma znaczenie takie samo jak informacje uzyskane od poszkodowanego.

A tak na marginesie nie ma protokołu zeznań zarówno poszkodowanego ani świadków - jest zapis iwyjaśnień zebranych od poszkodowanego i informacje zebrane od świadkow. .

Małagośka pisze:
od chwili powzięcia wiadomości o wypadku pracodawca ma 14 dni na przeprowadzenie postępowania

Nie w każdej sytuacji. Mogą być uzasadnione przeszkody ( np. oczekiwanie na opinie lekarza lub innych specjalistów) w sporządzeniu protokołu w ciagu 14 dni - wystarczy podać przyczyny tego opóźnienia.

Małagośka pisze:
po spisaniu Twoich zeznań i ewentualnych świadków będzie sporządzony protokół powypadkowy z którym zespół powypadkowy ma Cię zapoznać i pouczyć o możliwości wniesienia uwag i zastrzeżeń jakbyś takie miał jak otrzymasz protokół zwróć uwagę czy nie jest zatwierdzony i nie zawiera żadnych dat nikt nie może go zatwierdzić ani wpisać żadnych dat przed Twoim zapoznaniem

Pamiętać jednak trzeba, że te zastrzeżenia mają być istotne. Samo napisanie, że ma się odmienne zdanie dlatego tylko, że tak się uważa na pewno nic nowego nie wniesie do protokołu i nie wpłynie na jego zmianę.

Malagoska
Poszkodowany

no i mamy ścisłość:) bo przecież inspektor bhp to nie pracownik służby bhp, a drugim członkiem zespołu to może być przedstawiciel załogi który nie może być pracownikiem faktycznie popełniłam karygodny błąd nie uściśliłam definicji zespołu powypadkowego przepraszam

drugi wątek dziwi mnie, że behapówka zadaje takie pytanie "co to znaczy integralna częścią protokołu? nie będę wyjaśniać doczyta sobie:)

chodziło mi tylko o to aby w skrócie napisać bo pytanie było o protokół czy egzemplarz zostanie u poszkodowanego na chwilę spisywania wyjaśnień jak to zaznaczyła behapówka a nie zeznań nie otrzyma jednego egzemplarza ale te zeznania będą integralna częścią protokołu powypadkowego jak również inne dokumenty sporządzane na tą okoliczność.

jeżeli chodzi o termin sporządzenia tzn 14 dni przepraszam ale nie dopisałam ,że w przypadku jakichkolwiek uzasadnionych przeszkód może nastąpić przekroczenie terminu sporządzenia oczywiście trzeba to uzasadnić ale skoro osoba zadająca pytanie o pewne kwestie dotyczące protokołu nie pytała o uzasadnione przeszkody również pominęłam ten fakt jak i wielokrotnie zrobiła to behapówka np: dn 20-09-2009 godz. 20:36 w wątku" pracodawca chce zataić wypadek" kolejny post z dnia 01-06-2009 godz 14:52 tytuł " protokół powypadkowy" kolejny 24-06-2009 godzina 10:19 post"wypadek na montażu" i wiele innych ale co wolno mistrzowi to nie mnie również za to przepraszam

a jeżeli chodzi o istotę zastrzeżeń i ten fakt umknął mojej uwadze jak również behapówce w dniu 04-02-2009 godz. 17:48 gdzie nie pisała ,że wniesienie zastrzeżeń musi być istotne bo samo ich napisanie nie wniesie nić do protokołu i nie zmieni go.

myślę ze na tym forum nie chodzi o wytykanie sobie uściśleń bo to już jest złośliwość nie chciałam w tym momencie nikogo obrazić i mam nadzieję że nie obraziłam:) pozdrawiam behapówkę i wszystkich na forum

behapowka
Poszkodowany

Nie mam czasu na prowadzenie jałowych dyskusji, powiem tylko tak, Małagośka wiesz, że gdzieś dzwonią ale nie wiesz dokładnie w którym kościele.

Daleka jestem od wytykania błędów, proszę tylko nie wprowadzaj ludzi w błąd swoim chaotycznym pisaniem.

A niżej - jak mając twoją wiedzę na temat procedury powypadkowej można namieszać.

http://www.odzyskaj.info/viewtopic.php?id=5493

behapowka
Poszkodowany
tatar1231 pisze:
Dziękuje za rade dostarczyłem do zakładu pismo z zgłoszeniem wypadku przy pracy i jutro ma być u mnie osoba odpowiedzialna w firmie za sprawy BHP. Mam tylko jeszcze jedno pytanie czy Behapowiec musi zostawić mi kopie protokołu wypadkowego ?

Behapowiec spisze co masz do powiedzenia na temat wypadku - okoliczności w jakich doszło do wypadku. Informacje, które złozysz podpisze zespół powypadowy i TY.

Na podstawie twoich informacji, informacji zebranych od świadków jak również innych zebranych dokumentów zespół powypadkowy sporządzi protokół ustalenia okoliczności przyczyn wypadku, dokona jego prawnej kwalifikacji - tzn. na podstawie zebranych dokumentów określi czy jest to wypadek przy pracy czy nie, oraz określi jego przyczyny.

Protokół powypadkowy przed zatwierdzeniem przez pracodawcę powinienieś otrzymać do przeczytania - zapoznania się jego treścią. Czytając go zwróć uwagę na pkt. 5 i 7 .

Zespól powypadkowy ma obowiazek pouczyć cię, ze jeśli do protokołu masz zastrzeżenia możesz je wnieść na piśmie.

W przypadku wnoszenia zastrzeżeń należy podpisać, że zapoznałeś się z treścią protokołu ( z data w której się faktycznie zapoznałeś) i obok podpisu napisać" że do protokołu wnoszę zastrzeżenie" Zastrzeżenia pisze sie na oddzielnej kartce i oddaje zespołowi powypadkowemu za potwierdzeniem odbioru.

Jeśli nie masz zastrzeżeń do protokołu podpisujesz, że się zapoznałeś z treścią.

Po zapoznaniu ciebie z treścią protokołu zespół powypadkowy oddaje protokół wraz z załacznikami - będącymi integralną jego częścią - pracodawcy do zatwierdzenia.

Dopiero po zatwierdzeniu protokołu powypadkowego przez pracodawcę ty otrzymujesz jego jeden egzemplarz.

Hryzantema
Poszkodowany

Witam.Jestem po wypadku w pracy.Podczas odśnieżania poślizgnęłam się na oblodzonej części chodnika.Przez tydzień nie chodziłam do pracy,ból straszny.Po całej tej sytuacji zwolnili mnie z pracy do domu,po czym pojechałam na SOR,stwierdzono inne nieokreślone urazy miednicy,dolnej części grzbietu oraz brzucha;(W poniedziałek poszłam do lekarza rodzinnego,dostałam zwolnienie na cały tydzień oraz zostałam skierowana do chirurga(lekarz nie stwierdził złamania)otrzymałam maść oraz Ketonal przeciwbólowy.Po powrocie spotkałam się z BHP-owcem,sporządził protokół stwierdził,że jest to wypadek w pracy,zapytał czy chcę starać się o odszkodowanie ,stwierdziłam że spróbować można.Po powrocie do pracy odczuwałam silny ból w okolicy kręgosłupa i tak do dzisiaj.Po 11 dniach poszłam do lekarza rodzinnego aby wypełnił mi wszystko na temat przebiegu mojego leczenia.Papiery wysłałam do działu BHP teraz czekam na tel. na skierowanie do komisji lekarskiej.Ból i rwanie w okolicy miednicy czuję do tej pory;(miejsce smaruję maściami,a kiedy boli naprawdę mocno biorę Ketonal.Musze powiedzieć,że po tym wypadku jeszcze nigdy nie bolały mnie tak mocno okolice kręgosłupa i miednicy.Czy waszym zdaniem mam szansę na odszkodowanie?

szkoda
Poszkodowany
Hryzantema pisze:
Witam.Jestem po wypadku w pracy.Podczas odśnieżania poślizgnęłam się na oblodzonej części chodnika.Przez tydzień nie chodziłam do pracy,ból straszny.Po całej tej sytuacji zwolnili mnie z pracy do domu,po czym pojechałam na SOR,stwierdzono inne nieokreślone urazy miednicy,dolnej części grzbietu oraz brzucha;(W poniedziałek poszłam do lekarza rodzinnego,dostałam zwolnienie na cały tydzień oraz zostałam skierowana do chirurga(lekarz nie stwierdził złamania)otrzymałam maść oraz Ketonal przeciwbólowy.Po powrocie spotkałam się z BHP-owcem,sporządził protokół stwierdził,że jest to wypadek w pracy,zapytał czy chcę starać się o odszkodowanie ,stwierdziłam że spróbować można.Po powrocie do pracy odczuwałam silny ból w okolicy kręgosłupa i tak do dzisiaj.Po 11 dniach poszłam do lekarza rodzinnego aby wypełnił mi wszystko na temat przebiegu mojego leczenia.Papiery wysłałam do działu BHP teraz czekam na tel. na skierowanie do komisji lekarskiej.Ból i rwanie w okolicy miednicy czuję do tej pory;(miejsce smaruję maściami,a kiedy boli naprawdę mocno biorę Ketonal.Musze powiedzieć,że po tym wypadku jeszcze nigdy nie bolały mnie tak mocno okolice kręgosłupa i miednicy.Czy waszym zdaniem mam szansę na odszkodowanie?

Jeśli komisja powypadkowa powołana przez pracodawcę ustaliła, że jest to wypadek przy pracy i nie ustalono, że wyłączną przyczyną wypadku była wina umyślna lub rażące niedbalstwo pracownika w tym stan nietrzeźwości, po użyciu środka odurzającego lub substancji psychotropowych to jak najbardziej przysługuje prawo do jednorazowego odszkodowania z ZUS za trwały uszczerbek na zdrowiu. Szkodę można likwidować również z wszelkich ubezpieczeń dobrowolnych NNW grupowych (zawartych np. w pracy) jak i indywidualnych.

Hryzantema
Poszkodowany

Bardzo dziękuję za odpowiedź

szkoda
Poszkodowany
Hryzantema pisze:
Bardzo dziękuję za odpowiedź

Proszę bardzo. Może wchodzić jeszcze w grę uzupełniające świadczenie na podstawie przepisów k.c. na zasadzie winy lub na zasadzie ryzyka. Zgodnie z § 9 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870) po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku zespół powypadkowy sporządza protokół powypadkowy nie później niż 14 dni od uzyskania zawiadomienia o wypadku. Zgodnie z § 11 przedmiotowego rozporządzania zespół powypadkowy jest zobowiązany zapoznać poszkodowanego z treścią protokołu powypadkowego przez podpisaniem go przez pracodawcę i pouczyć go o prawie wniesienia uwag i zastrzeżeń oraz wglądu do akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek, odpisów i kopii. Zastrzeżenia do protokołu powypadkowego pisze się oddzielnym pismem za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii. Co ważne aby wnieść do protokołu powypadkowego skuteczne zastrzeżenia i uwagi poszkodowany pracownik (lub w przypadku wypadku śmiertelnego członek rodziny) powinien bardzo dokładnie przeanalizować akta sprawy oraz ewentualnie sporządzić z nich notatki, odpisy i kopii oraz prześledzić pod kątem niedopełnienia lub zaniedbania przez pracodawcę przepisów prawa pracy określonych w art. 207- 237 k.p. zawartych w dziale dziesiątym k.p. po tytułem „Bezpieczeństwo i higiena pracy” oraz we wszelkich rozporządzeniach wydanych na podstawie k.p.. Zgodnie z tezą wyroku S.N. z dnia 11 czerwca 2003 r. I PK 273/02 „Naruszenie przez pracodawcę zasad współżycia społecznego (uczciwego działania, dobrych obyczajów, przyzwoitości, lojalności wobec pracownika) stanowi czyn niedozwolony (art. 415 k.c. w związku z art. 300 k.p.)”. Zgodnie z § 12 ust. 2 przedmiotowego rozporządzania do protokołu powypadkowego dołącza się zapis wyjaśnień poszkodowanego i informacji uzyskanych od świadków wypadku, a także inne dokumenty zebrane podczas ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, w szczególności opinię lekarza oraz innych specjalistów, szkice lub fotografie miejsca wypadku, a także zdanie odrębne członka zespołu powypadkowego oraz zastrzeżenia złożone przez poszkodowanego (lub w przypadku wypadku śmiertelnego członków rodziny), które stanowią integralną część protokołu powypadkowego. W myśl § 13 pracodawca zatwierdza protokół powypadkowy nie później niż w terminie 5 dni od jego sporządzenia. Jeśli do protokołu powypadkowego poszkodowany pracownik lub członek jego rodziny- w przypadku wypadku śmiertelnego- wniósł zastrzeżenia lub jeśli protokół powypadkowy nie spełnia warunków określony w rozporządzaniu to pracodawca zwraca nie zatwierdzony protokół powypadkowy w celu wyjaśniania i uzupełniania go przez zespół powypadkowy. Zespół powypadkowy wówczas dokonuje wyjaśnień i uzupełnień i w terminie nie dłuższym niż 5 dni sporządza nowy protokół powypadkowy do którego dołącza protokół powypadkowy nie zatwierdzony przez pracodawcę. Jeśli pracownik otrzymuje do razu protokół powypadkowy zatwierdzony przez pracodawcę i nie został wcześniej zapoznany z jego treścią to nie pozbawia go to prawa wniesienia ewentualnych uwagi zastrzeżeń tj. w ustęp 13 protokołu powypadkowego wpisuje faktyczną datę zapoznania się z treścią protokołu powypadkowego i wpisuje ewentualnie uwagę „do protokołu powypadkowego wniesiono stosowne zastrzeżenia”. Zastrzeżenia dołącza oddzielnym pismem za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii. Jeśli komisja powypadkowa nie uwzględni uwag i zastrzeżeń pracownik może wystąpić na podstawie art. 189 k.p.c. z powództwem do sądu o ustalenie i sprostowanie protokołu powypadkowego.

olenka2207
Poszkodowany

witam

od jakiegoś czasu bolał mnie kręgoslup w odcinku lędźwiowym we wrześniu 2011 roku ból się nasilił w trakcie pracy poszłam do lekarza rodzinnego dostalam leki i l-4 na którym byłam 26 dni. skierowanie do poradni rehabilitacyjnej w której usłyszalam że nic mi nie jest i moge wrócić do pracy tylko nakazano mi ćwiczenia w domu i jak mnie dalej bedzie boleć mam zgłosić się po nowym roku.25 stycznia byłam u neurologa który skierowal mnie na rezonans magnetyczny odczuwalam ból w prawej nodze (takie ciągnięcie) no i poszlam na zwolnienie gdyz nie dawalam rady wytrzymać 12 godzin w pracy .niestety jak to w naszym kraju na wszystko trzeba czekać i na rezonans czekalam do 16 lutego. po reznansie okazalo się że NA POZIOMIE L5/S1 DEHYDRATACJA KRĄŻKA MIĘDZYKRĘGOWEGO Z NIEWIELKĄ CENTRALNĄ WYPUKLINĄ BEZ WIDOCZNEGO UCISKU NA NERWY.po odebraniu wyników udalam się od razu do neurologa ale prywatnie który obejrzal wyniki a nie tylko opis i stwierdzil ze troche jest to zakłamane bo bylo robione rano a wciągu dnia gdy się troche pochodzi kręgi się kurczą i odczuwam ból gdyż jest ucisk na nerwy. dostałam leki i dalsze zwolnienie skierowanie na zabiegi laser.solux i interdyn na które czeka się jeszcze dłużej :) teraz neurolog przedłużyl mi do końca miesiąca l-4 ale już czuje poprawe po lekach i ćwiczeniach w domu oprucz tego i jakiś basen.firma zdecydowała że spisze to jako wypadek przy pracy i tak tez zrobili.dzis znów byłam w poradni rehabilitacyjnej i znów usłyszałam że nic mi nie jest a boli mnie dlatego ze za duża tusze mam chodź nawet mnie nie zważyli dostała skierowanie na POKAZ ĆWICZEŃ i dalej mam w domu ćwiczyć no i P.doktor stwierdziła że bez problemów po zakończeniu l-4 moge wrócić do pracy.tylko że pracuje po 12 godzin cały czas na nogach i dużo dzwigam czyli po powrocie do pracy myślę ze wytrzymałabym może1 miesiąc i wróciłabym na l-4,a pozatym teraz prawie codziennie łykam leki przeciwbólowe,drętwieje mi noga i w ciągu dnia np. po zakupach czy nawet porządkach w domu musze się położyć gdyż odczuwam ból.i teraz pytanie czy i ile mogę być na zwolnieniu i kto może mi wypisać takie zwolnienie bo naprawdę mnie boli i jeżeli zakończe już leczenie to kto mi może wypisać zaświadczenie o stanie zdrowia które dostałam po spisaniu wypadku w pracy.Bo już sama niewiem co mam robić.Bardzo prosze o jakieś wskazówki.pozdrawiam

szkoda
Poszkodowany
olenka2207 pisze:
witam

od jakiegoś czasu bolał mnie kręgoslup w odcinku lędźwiowym we wrześniu 2011 roku ból się nasilił w trakcie pracy poszłam do lekarza rodzinnego dostalam leki i l-4 na którym byłam 26 dni. skierowanie do poradni rehabilitacyjnej w której usłyszalam że nic mi nie jest i moge wrócić do pracy tylko nakazano mi ćwiczenia w domu i jak mnie dalej bedzie boleć mam zgłosić się po nowym roku.25 stycznia byłam u neurologa który skierowal mnie na rezonans magnetyczny odczuwalam ból w prawej nodze (takie ciągnięcie) no i poszlam na zwolnienie gdyz nie dawalam rady wytrzymać 12 godzin w pracy .niestety jak to w naszym kraju na wszystko trzeba czekać i na rezonans czekalam do 16 lutego. po reznansie okazalo się że NA POZIOMIE L5/S1 DEHYDRATACJA KRĄŻKA MIĘDZYKRĘGOWEGO Z NIEWIELKĄ CENTRALNĄ WYPUKLINĄ BEZ WIDOCZNEGO UCISKU NA NERWY.po odebraniu wyników udalam się od razu do neurologa ale prywatnie który obejrzal wyniki a nie tylko opis i stwierdzil ze troche jest to zakłamane bo bylo robione rano a wciągu dnia gdy się troche pochodzi kręgi się kurczą i odczuwam ból gdyż jest ucisk na nerwy. dostałam leki i dalsze zwolnienie skierowanie na zabiegi laser.solux i interdyn na które czeka się jeszcze dłużej :) teraz neurolog przedłużyl mi do końca miesiąca l-4 ale już czuje poprawe po lekach i ćwiczeniach w domu oprucz tego i jakiś basen.firma zdecydowała że spisze to jako wypadek przy pracy i tak tez zrobili.dzis znów byłam w poradni rehabilitacyjnej i znów usłyszałam że nic mi nie jest a boli mnie dlatego ze za duża tusze mam chodź nawet mnie nie zważyli dostała skierowanie na POKAZ ĆWICZEŃ i dalej mam w domu ćwiczyć no i P.doktor stwierdziła że bez problemów po zakończeniu l-4 moge wrócić do pracy.tylko że pracuje po 12 godzin cały czas na nogach i dużo dzwigam czyli po powrocie do pracy myślę ze wytrzymałabym może1 miesiąc i wróciłabym na l-4,a pozatym teraz prawie codziennie łykam leki przeciwbólowe,drętwieje mi noga i w ciągu dnia np. po zakupach czy nawet porządkach w domu musze się położyć gdyż odczuwam ból.i teraz pytanie czy i ile mogę być na zwolnieniu i kto może mi wypisać takie zwolnienie bo naprawdę mnie boli i jeżeli zakończe już leczenie to kto mi może wypisać zaświadczenie o stanie zdrowia które dostałam po spisaniu wypadku w pracy.Bo już sama niewiem co mam robić.Bardzo prosze o jakieś wskazówki.pozdrawiam

Przez 33 dni pobiera się wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, a następnie przez 6 miesięcy zasiłek chorobowy, a następnie na 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłku chorobowego można wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne.

olenka2207
Poszkodowany

dzięki serdeczne:)

szkoda
Poszkodowany

Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.) prawo do zasiłków określonych w ustawie i ich wysokość ustalają oraz zasiłki te wypłacają: 1) płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, z zastrzeżeniem pkt 2 lit. d (czyli osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia; 2) Zakład Ubezpieczeń Społecznych: a) ubezpieczonym, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych; b) ubezpieczonym prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym; c) ubezpieczonym będącym duchownymi; d) osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia; e) ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego. Oczywiście chodzi tutaj jedynie o ustalenia prawo do zasiłku chorobowego i fizyczną wypłatę owego zasiłku, gdyż ostatecznie pracodawca zawsze rozlicza się z ZUS. Na 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłku chorobowego składa się wniosek do ZUS na druku ZUS Np- 7 o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Do wniosku należy załączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie na druku ZUS N-9, które jest ważny 30 dni od daty wystawienia, wywiad zawodowy z miejsca pracy na druku ZUS N-10 za wyjątkiem gdy niezdolność postała po ustaniu tytuły ubezpieczenia lub osoba prowadzi działalność pozarolniczą, protokół powypadkowy lub kartę wypadku. Płatnik wystawia również zaświadczenie na druku ZUS Z-3 dla pracowników i ZUS Z-3a dla pozostałych ubezpieczonych. W Gminny Ośrodku Pomocy Społecznej (GOPS) lub w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS) można ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny składając uprzednio wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności do którego należy dołączyć zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, które jest ważny 30 dni od daty wystawienia, kserokopię wszelkiej dokumentacji medycznej oraz dowodu tożsamości.

Czesio
Poszkodowany

Witam serdecznie. Moja żona pracuje w hurtowni warzyw i owoców. Codziennie musi dźwigać ciężkie skrzynki. Kilka dni temu podnosząc ciężką około 15 kg skrzynkę poczuła ból w kręgosłupie. Poinformowała pracodawcę o tym fakcie i zadzwoniła do mnie żebym zawiózł ją do lekarza. Okazało się, że wypadł jej dysk. Czy żona będzie mogła dostać odszkodowanie z ZUS i od pracodawcy? Z tego co wiem to te skrzynki nie spełniają norm BHP.

Izabela Praska
Izabela Praska
Biegły / ekspert

Witam serdecznie,

przepisy BHP mówią o tym, że kobieta przy pracy dorywczej nie może podnosić ciężarów większych niż 20 kg natomiast przy pracy stałej nie może podnosić przedmiotów ważących więcej niż 12 kg. Jeśli więc żona pracuje na stałe i od dawna w tej hurtowni, to nie powinna być zmuszana do dźwigania 15 kilogramowych skrzynek.

Pana żona może się starać o jednorazowe odszkodowanie ZUS po wypadku w pracy - polecam lekturę naszego Vademecum uzyskania odszkodowania z ZUS po wypadku przy pracy.

Dodatkowo jeśli w protokole BHP powypadkowym będzie wskazane, że pracodawca nie dopełnił norm BHP każąc nosić kobiecie ponadnormatywne skrzynki albo jeśli żona w inny sposób będzie mogła udowodnić nieprzestrzeganie BHP przez pracodawcę, to może starać się dodatkowo o odszkodowanie uzupełniające z OC pracodawcy - polecam lekturę naszego Vademecum dotyczącego uzyskania odszkodowania z OC pracodawcy po wypadku.

Wysokość odszkodowania zależy jednak od trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego urazem kręgosłupa, który zależy od samego urazu, zabiegów i rehabilitacji, leczenia oraz stanu zdrowia po zakończonym leczeniu.

W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu. Życzę zdrowia dla żony!

Pozdrawiam,

Izabela

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać