fbpx

uraz oka a % odszkodowania zus

• This topic has 20 odpowiedzi, 11 odpowiedzi, and was last updated 01/03/2021 by emir.
Oglądasz 6 wpisów - 16 z 21 (wszystkich: 21)
  • Autor
    Wpisy
    marekha80

witam. czy firmy ubezpieczeniowe mają inne listy uszczerbku na zdrowiu czy jest jedna lista ustalona przez ministerstwo na której opierają się wszystkie firmy.

Po drugie czy przysługuje mi jeszcze uszczerbek z punktu 35 jak pani wcześniej pisała.

segalito53@gmail.com

witam.miałem zabieg usunięcia zaćmy z jednoczesnym wszczepieniem sztucznej soczewki.Czy mogę starać się o odszkodowanie w pzu

Michal_
    marekha80 wrote:
    witam. czy firmy ubezpieczeniowe mają inne listy uszczerbku na zdrowiu czy jest jedna lista ustalona przez ministerstwo na której opierają się wszystkie firmy.

Po drugie czy przysługuje mi jeszcze uszczerbek z punktu 35 jak pani wcześniej pisała.

Każda firma ubezpieczeniowa ma swoją tabelę uszczerbków na zdrowiu. Z reguły są one dostępne na ich stronach internetowych.

Klaudia
    Uczestnik

Witam serdecznie. Mój mąż jest stolarzem i podczas pracy wpadł mu do oka wiór i mocno uszkodził oko. Mąż miał już zabieg, 2 miesiące jest na L4, prawdopodobnie będzie widział na to oko, ale dużo słabiej niż wcześniej. Jak starć się o odszkodowanie z ZUS i jakiego % uszczerbku się spodziewać?

Izabela Praska
    Moderator

Witam serdecznie,

osoba zatrudniona w Polsce i ubezpieczona w ZUS ma możliwość uzyskać jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy powodujący trwały uszczerbek na zdrowiu. Z tego co Pani napisała nie wynika, aby w zdarzeniu była jakaś wina pracodawcy (chyba że nie zapewnił pracownikom okularów ochronnych). Ważne jest też to, czy Pani mąż przy wykonywaniu danej pracy powinien mieć okulary ochronne czy nie – jeśli pracodawca je zapewnił a Pani mąż ich nie włożył np. z powodu braku wygody, to ZUS może uznać winę Pani męża za powstały uraz a wtedy uzyskanie świadczenia z ZUS może być problematyczne. Nie znam jednak dokładniej sprawy i powodów powstania urazu, więc muszą Państwo to sami zweryfikować. Kluczem do jego określenia jest protokół BHP przygotowany w pracy. Proszę sprawdzić co zostało wpisane w rubryce PRZYCZYNY WYPADKU. Tak czy inaczej jednak obrażenia są poważne, więc radzę złożyć wniosek do ZUS po zakończeniu leczenia z prośbą o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

Polecam lekturę naszego Vademecum poszkodowanego po wypadku przy pracy – uzyskanie jednorazowego odszkodowania z ZUS.

Co do samego procentu na zdrowiu, to zależy on od bardzo wielu czynników: miejsca urazu, przebytych zabiegów i rehabilitacji, długości niezdolności do pracy, wdrożonego leczenia i stanu zdrowia po zakończeniu leczenia. Tak więc bez dokładniejszych danych nie jestem w stanie podać spodziewanego uszczerbku na zdrowiu, ponieważ stwierdza go lekarz orzecznik po zapoznaniu z dokumentacją oraz po badaniu naocznym poszkodowanego.

Życzę wszystkiego dobrego, dużo zdrowia oraz powodzenia.

Pozdrawiam,
    Izabela

emir
    Uczestnik

W pracy miałem wypadek wyniku nadmiernego wysiłku doznałem urazu lewego oka uszkodzeniu uległa siatkówka i nastąpił wylew do oka. Po leczeniu nastąpiło pogorszenie wzroku 0,6 na prawe oko nie widzę od dawna po urazie.Jakie odszkodowanie powinienem otrzymać według tabeli 27a bo różnie to interpretują. Czy oko prawe 0 lewe 0,6 czy oko prawe 1,0 lewe 0,6

Oglądasz 6 wpisów - 16 z 21 (wszystkich: 21)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.