fbpx

utrata wartości auta z powodu kolizji – możliwe odszkodowanie?

 • This topic is empty.
Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 19)
 • Autor
  Wpisy
 • #206788
  jezykgd

  Proszę o pomoc. W wyniku kolizji spowodowanej nie z mojej winy (mandat dla sprawcy) auto oddałem do ASO celem naprawy.

  Czy mogę ubiegać się od ubezpieczyciela sprawcy z OC rożnicy pomiędzy wartością auta z przed kolizji,a tą po naprawie.Wiadomo ,że auto traci na wartości (pokolizyjne) . Jakie dokumenty należy przedłożyć. Czy zawczasu udać do nie zależnego rzeczoznawcy?

  #288070
  budrys

  Tak.Poczekaj na decyzję rzeczoznawcy z TU, zobaczysz co zdecyduja, potem znajdx sobie niezaleznego rzeczoznawcę, nastepnie odwołasz sie od decyzji TU i podłączysz decyzję swojego rzeczoznawcy .

  #288071
  jezykgd

  Dziękuję , tak zrobię .

  #288072
  paruslex

  Dodam, ze im auto jest młodsze tym większa szansa na uwzględnienie utraty wartości pojazdu.

  #288073
  Miszka

  Aby było można myśleć o takim odszkodowaniu, musi być spełninych szereg warunków: pojazxd do 6 lat, zakres uszkodzeń w pewnych „widełkach” i inne.

  #288074
  jezykgd

  Autko ma w chwili obecnej 2,5 roku. Składam sprawę do niezależnego rzeczoznawcy. Taka usługa kosztuje w 3-mieście 300zł brutto. Postaram się opisać pózniej dokładniej swoją sprawę , i co z niej wynikło.

  Dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

  #288075
  Kancelaria Prawna

  Opinia niezależnego rzeczoznawcy powinna znacznie ułatwić dochodzenie odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu, ale jak wskazano powyżej prawo do takiego odszkodowania będzie uzależnione, od tego ile lat miał samochód, jaki był zakres i wartość naprawy oraz czy samochód nie był wcześniej uszkodzony.

  #288076
  jezykgd

  Poproszę o pomoc w odpowiedzi ubezpieczycielowi sprawcy.
  Jednocześnie pragniemy podkreślić, iż Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12.10.2001r. /sygn. III CZP 57/01/ wskazuje na możliwość ujęcia w odszkodowaniu poza kosztami naprawy również sumy pieniężnej odpowiadającej różnicy pomiędzy wartością pojazdu przed uszkodzeniem i po naprawie, jednak na chwilę obecną nie można wykazać jaka szkoda z tego tytułu została poniesiona. Dopóki poszkodowany jest właścicielami takiego auta powypadkowego, dopóty żądanie przez niego wypłaty określonej kwoty tytułem „utraty wartości handlowej” jest przedwczesne /wskazuje na to orzeczenie sądowe – wyrok SR w Legnicy z dnia 20.11.2003r. IC/151/03/. Do czasu sprzedaży pojazdu nie można również wykluczyć innych zdarzeń, które spowodują, że przedmiotowa szkoda nie będzie miała istotnego wpływu na wartość tego pojazdu.

  W mojej gestii nie jest chyba władne ,bym „posiadł” orzeczenia,postanowienia sądów w sprawach podobnych do mojej…………..Wiem co sądzi US o znajomości przepisów,ale poznać wyroki sądowe (nawet te będące precedensami) jest trochę nierealne. Jeśli będę sprzedawał auto pokolizyjne,nwet po naprawie w serwisie autoryzowanym,to znawca i tak pozna ,ze wydarzyła się szkoda.Odrobina nałożonej szpachli sprawi,że grubość lakieru ,blacha etc.nie będą już takie same jak od nowości.To tak na „chłopski rozum”.

  Dziękuję wszystkim życzliwym za pomoc .

  #288077
  Mariusz

  Prosze jeszcze podać szacunkową wartość pojazdu aby w pewnym sensie skalkulować opłacalność calego interesu..

  #288078
  jezykgd

  Podsumowanie wyceny utraty rynkowej pojazdu przez rzeczoznawców z biura „REKMAR” :

  -Wartosc rynkowa brutto wy¿ej zidentyfikowanego pojazdu, w stanie jak przed szkoda,
  okreslona na miesiac styczen 2012 roku wynosi:
  42800 PLN
  (słownie: czterdziesci dwa tysiace osiemset złotych)
  w tym VAT (23,0%) 8003,25 PLN

  oraz

  – Rynkowy ubytek wartosci pojazdu spowodowany uszkodzeniami opisanymi w tresci opinii,
  okreslony na miesiac styczen 2012 roku, wynosi:
  1000 PLN
  (słownie: jeden tysiac)
  w tym VAT (23,0%) 186,99 PLN

  Czy gra jest warta przysłowiowej świeczki ?

  Dziękuję za pomoc.

  #288079
  Miszka

  Proszę podać zakres naprawy: jakie elementy blacharskie były wymieniane a jakie naprawiane.

  #288080
  jezykgd

  Napewno wymieniane były:

  -nakladka zderzaka przedniego;
  -halogen prawy;
  -reflektor soczewkowy skrętny prawy;
  -nadkole prawe;
  -wzmocnienie prawe ;
  -błotnik prawy;
  -obudowa lusterka prawego elektrycznego i podgrzewanego;
  -nie wiem czy jeszcze nie była wymieniana oslona silnika spód;
  -w zderzaku plastykowe zatyczki np.wlot do intercoolera;

  -szpachlowany błotnik lewy;
  – cieniowane (nie wiem czy szpachlowane) drzwi tylne prawe oraz prawe przednie (były przerysowane)

  Tak poza tym nic więcej oprócz lakierowania całości z tych podanych rzeczy chyba nie było.

  #288081
  jezykgd

  Rzeczoznawca z biura powiedział,iż jak najbardziej kwota podana przez nich jest wiarygodna i nie jest w żaden sposób pokoloryzowana.Jest on w stanie w sądzie jej (tej kwoty) bronić?.

  Czy mam zakładać taką sprawę?Jest dla mnie rzeczą prostą ,iż teraz nie sprzedaje auta,ale sam fakt kolizji powoduje ślad…Kiedy w przyszłości to nastąpi (sprzedaż) muszę być przygotowany na obniżenie ceny z powodu w/w kolizji .
  Może powinienem domagać się odszkodowania z powódzctwa cywilnego od sprawcy zdarzenia .Jak również najlepiej zwrotu podatku Vat z faktur za naprawę.Ponieważ nie musiałem i nie muszę być przygotowany finansowo na zapłacenie takiej kwoty podatku…?

  #288082
  Miszka

  Jeżeli wzmocnienie prawe na Pana liście to wzmocnienie boczne przednie prawe zwane potocznie fartuchem, to ten własnie element determinuje procentową wartość roszczenia w stosunku do wartości pojazdu przed szkodą. Wyliczyć to może rzeczoznawca przy pomocy programu eksperckiego Info – ekspert. Jeżeli są spełnione inne warunki typu: pierwsza szkoda na pojeździe , to odszkodowanie z tytułu utraty wartości rynkowej pojazdu po naprawie wahać się będzie w granicach 3-4 % tj. 1 – 1,6 kzł.

  #288083
  jezykgd

  Tak ma Pan rację użyte jest sformułowanie wzmocnienei boczne przednie prawe; rzeczoznawca uzyl również tego programu do wyceny ubytku wartości rynkowej;jest ona podana jako ubytek w wysokości 2,3%.

  Dziękuję bardzo za pomoc.Mogę więc bez żadnych przeszkód na drodze sądowej domagać się wyegzekwowania w/w kwoty + koszta samej wyceny (przez rzeczoznawcę) jak również opłaty sądowe.
  Jak wyglądają takie sprawy , czy moze to potrwać długi okres?

  Bardzo proszę o wszelkie podpowiedzi.

  Dziękuję .

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 19)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.