fbpx

VAT Z AC PZU !

• This topic is empty.
Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Autor
    Wpisy
    bron_ek

Witam;
    Dostałem kalkulację z PZU. Wypłacono mi kwotę netto pomimo dołączonego oświadczenia że jestem osobą prywatną, vat nie został odliczony. W OWU wybrano opcję Warsztat, kwota ubezpieczenia zawiera podatek VAT.

I teraz tak, w ubezpieczalni powiedziano mi, że wypłacają kwotę netto każdemu kto nie dostarczy faktur za naprawę.

Co ma piernik do wiatraka? :) Czy faktycznie tak jest, że jeżeli nie dostarczę faktur to mają podstawę prawną do wypłacenia tylko kwoty nie zawierającej podatek VAT?

pzdr

Riaa

Ubezpieczalnia popiera swoje stanowisko o art. 17a ustawy o działalności ubezpieczeniowej, który mówi, że jeśli podmiot niebędący płatnikiem VAT okaże zakładowi ubezpieczeń faktury za naprawę szkody komunikacyjnej, ten musi wypłacić odszkodowanie z VAT. Przepis obowiązuje od 17 sierpnia 2005.

Ale artykuł ten jednak nie uchyla zasad prawa cywilnego odnośnie ustalania wysokości odszkodowania. Zgodnie, z który VAT jako element ceny naprawy, także powinien wchodzić w skład odszkodowania. Z art. 36 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wynika, że odszkodowanie z OC jest ustalane w granicach odpowiedzialności sprawcy wypadku. Jeśli zakład odmówi wypłaty VAT, poszkodowany może zażądać go od sprawcy wypadku.
    Zgodnie z tymi zasadami ubezpieczalnia nie ma prawa by wypłacać Ci odszkodowanie w kwocie netto.

kcizla
    Riaa wrote:
    Ubezpieczalnia popiera swoje stanowisko o art. 17a ustawy o działalności ubezpieczeniowej, który mówi, że jeśli podmiot niebędący płatnikiem VAT okaże zakładowi ubezpieczeń faktury za naprawę szkody komunikacyjnej, ten musi wypłacić odszkodowanie z VAT. Przepis obowiązuje od 17 sierpnia 2005.

Ale artykuł ten jednak nie uchyla zasad prawa cywilnego odnośnie ustalania wysokości odszkodowania. Zgodnie, z który VAT jako element ceny naprawy, także powinien wchodzić w skład odszkodowania. Z art. 36 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wynika, że odszkodowanie z OC jest ustalane w granicach odpowiedzialności sprawcy wypadku. Jeśli zakład odmówi wypłaty VAT, poszkodowany może zażądać go od sprawcy wypadku.
    Zgodnie z tymi zasadami ubezpieczalnia nie ma prawa by wypłacać Ci odszkodowanie w kwocie netto.

pytanie dotyczyło AC które zawierane jest na podstawie OWU i jeżeli ubezpieczający zgodził się na zawrzeć taką umowę, że bez faktury=bez VAT to nic się nie da zrobić

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.