fbpx

Wypadek drogowy w Holandii, sprawca nie ma OC co robić?

Avatar
Amy
Poszkodowany

Witam,

Mieliśmy z meżem wypadek drogowy w Holandii. Całe szczęście nic nam się nie stało, niestety samochód został poważnie uszkodzony. Ulegając prośbom sprawcy zgodziliśmy się nie wzywać policji, tylko spisaliśmy oświadczenie. Zadbalismy aby były tam dane sprawcy, jego adres i numer polisy ubezpieczeniowej. Kilka dni później szkodę zglosiliśmy do TU. Niestety w odpowiedzi uzyskaliśmy informację, że ktoś taki w ogóle u nich nie jest ubezpieczony! Próbowaliśmy dzwonić na zapisany numer - bez skutku, a pod podanym adresem (niby niedaleko nas) nikt taki nie mieszka. Sprawca ewidentnie nas oszukał. Zgłosiliśmy to na policję ale jedyne co mogli dla nas zrobić to sprawdzili w bazie i powiedzieli, ze ten samochód nie miał ubezpieczenia w dniu wypadku. Co możemy teraz zrobić? Samochód stoi nie naprawiony, gdyż nie mamy pieniędzy. Mamy w ogóle jakieś szanse na odszkodowanie od sprawcy? Pozdrawiam.

Izabela Stryjewska
Izabela Stryjewska
Biegły / ekspert

Dzień dobry,

W przypadku zdarzeń drogowych na terenie Holandii, Poszkodowany ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy. W przypadku, kiedy okazuje się, że jej nie ma, nie oznacza to zamknięcia drogi do dochodzenia roszczeń. Świadczenia wypłaca wtedy instytucja Waarborgfonds Motorverkeer - czyli holenderski Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i to do niego należy się zgłosić.

Odszkodowania od WM można żądać kiedy:

- zakład ubezpieczeń ogłosił upadłość,

- nie można ustalić sprawcy,

- pojazd sprawcy nie miał ważnego ubezpieczenia OC;

- szkoda jest wynikiem działania lub zaniechania popełnionego przez sprawcę (np. kradzież samochodu, lub też wiedza o tym, ze jest kradziony, itp.)

Ogólnie świadczenia dotyczące szkody na mieniu mogą obejmować (zależnie od przypadku):

- koszty opinii rzeczoznawcy

- koszt naprawy pojazdu

- koszt najmu pojazdu zastępczego – 75% kosztów najmu na podstawie rachunku/faktury,

- utratę wartości handlowej pojazdu - obejmuje to nowe samochody, z reguły do 3 lat.

- utratę zarobków z powodu uszkodzenia auta.

W związku z powyższym szkodę mogą Państwo zgłosić bezpośrednio do Waarborgfonds Motorverkeer. Sprawa ulegnie rozpatrzeniu i zostaną Państwo powiadomieni o możliwościach działania oraz procedurze likwidacji.

Adres siedziby głównej WM to Handelskade 49, 2288 BA Rijswijk, Holandia.

W celu uzupełnienia informacji polecam również zapoznanie się z artykułem zawartym w naszym Poradniku, dotyczącym wypadku samochodowego na terenie Holandii:

https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/wypadek-samochodowy-w-holandii/

Pozdrawiam,

Izabela Stryjewska

  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać