fbpx

Wypadek dziecka

• This topic has 12 odpowiedzi, 6 odpowiedzi, and was last updated 29/06/2020 by Marta Sordon.
Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
  • Autor
    Wpisy
    edzia1978

Witam, moja córka w 2010r miała wypadek w drodze z przedszkola do domu. Uderzyła buzią o betonowe schody, wybiła kilka mleczaków ale ma przez to ubytek w dziąśle oraz wymaga korekty aparatem. Proszę o informację czy już mogę się ubiegać o odszkodowanie ( córka nie ma jeszcze aparatu) i czy należy również sprawę zgłosić do ZUS-u ? Kilka dni temu koleżanka powiedziała nam , że należy się jej również odszkodowanie z ZUS-u.
    Z góry dziękuję..

szkoda

Szkodę można likwidować z wszelkich ubezpieczeń dobrowolnych NNW grupowych i indywidualnych. Brak podstaw prawnych do jednorazowego odszkodowania z ZUS. Warto też zwrócić uwagę czy wypadek zaistniał np. w wyniku złego stanu schodów- wówczas przysługiwałoby roszczenie do zarządcy schodów (odszkodowanie i zadośćuczynienie).

edzia1978

Dziękuję za informację bardzo proszę o dalsze wskazówki.
    Córka posiadała ubezpieczenie NNW w przedszkolu, jakie informacje , dokumenty powinnam zdobyć i przedłożyć do TU, żeby uzyskać jak najwyższe odszkodowanie. Córka straciła zęby ( co prawda mleczne) ale ma stały uszczerbek. Uszkodzone zostały dziąsła oraz stałe zęby wyrosły znacznie przesunięte w przód , prawdopodobnie na skutek urazu szczęki. Wymaga korekty aparatem. Co do stanu schodów, faktycznie ich stan miał wiele do życzenia:częściowo były wyłożone płytkami, na części były betonowe z licznymi wyszczerbieniami, itp. Niestety to było rok temu i na dzień dzisiejszy są już po remoncie.
    Bardzo prosze o pomoc

szkoda
    edzia1978 wrote:
    Dziękuję za informację bardzo proszę o dalsze wskazówki.
    Córka posiadała ubezpieczenie NNW w przedszkolu, jakie informacje , dokumenty powinnam zdobyć i przedłożyć do TU, żeby uzyskać jak najwyższe odszkodowanie. Córka straciła zęby ( co prawda mleczne) ale ma stały uszczerbek. Uszkodzone zostały dziąsła oraz stałe zęby wyrosły znacznie przesunięte w przód , prawdopodobnie na skutek urazu szczęki. Wymaga korekty aparatem. Co do stanu schodów, faktycznie ich stan miał wiele do życzenia:częściowo były wyłożone płytkami, na części były betonowe z licznymi wyszczerbieniami, itp. Niestety to było rok temu i na dzień dzisiejszy są już po remoncie.
    Bardzo prosze o pomoc

Trzeba wpierw zapoznać się z OWU. Z ubezpieczeń NNW wypłaca się co do zasady tylko odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu. Wobec tego liczy się ocena uszkodzonego narządu po leczeniu i rehabilitacji, a kwota odszkodowania to iloczyn trwałego uszczerbku na zdrowiu i sumy ubezpieczenia.

Kancelaria Prawna
    edzia1978 wrote:
    Witam, moja córka w 2010r miała wypadek w drodze z przedszkola do domu. Uderzyła buzią o betonowe schody, wybiła kilka mleczaków ale ma przez to ubytek w dziąśle oraz wymaga korekty aparatem. Proszę o informację czy już mogę się ubiegać o odszkodowanie ( córka nie ma jeszcze aparatu) i czy należy również sprawę zgłosić do ZUS-u ? Kilka dni temu koleżanka powiedziała nam , że należy się jej również odszkodowanie z ZUS-u.
    Z góry dziękuję..

Odszkodowanie z ZUS byłoby możliwe jeśli wypadek wydarzyłby się podczas zajęć szkolnych, a nie w drodze ze szkoły (przedszkola) i to tylko w przypadku spełnienia dodatkowej przesłanki jaką jest całkowita niezdolność do pracy. Jeśli córka miała ubezpieczenie NNW to z niego można zgłosić szkodę.

szkoda

Zgodnie z art. 819 k.c. roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech (dotyczy ubezpieczeń dobrowolnych grupowych i indywidualnych NNW- Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków).

edzia1978

Zgłosiłam szkodę do TU i czekam na informację zwrotną, ponieważ zgłoszenie wysłałam mail-em czekam na wykaz potrzebnych dokumentów. Proszę o podpowiedź na co należy zwrócić uwagę, ponieważ dowiedziałam się że córce należy się odszkodowanie czy zadośćuczynienie za stres, itp. Koleżanka otrzymała za załamanie reki córki 360zł a gdy sprawą zajęła się firma odszkodowawcza TU wypłaciło ok 5000. także różnica jest znaczna.

Saint

Jeśli ortodonta stwierdzi potrzebę wówczas leczenie ortodontyczne jest za darmo do 13 roku życia. Kwota odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia oraz od ustalonego procentowego uszczerbku.

szkoda
    edzia1978 wrote:
    Zgłosiłam szkodę do TU i czekam na informację zwrotną, ponieważ zgłoszenie wysłałam mail-em czekam na wykaz potrzebnych dokumentów. Proszę o podpowiedź na co należy zwrócić uwagę, ponieważ dowiedziałam się że córce należy się odszkodowanie czy zadośćuczynienie za stres, itp. Koleżanka otrzymała za załamanie reki córki 360zł a gdy sprawą zajęła się firma odszkodowawcza TU wypłaciło ok 5000. także różnica jest znaczna.

Być może taka różnica wynikała w przypadku likwidacji szkody z polisy OC, a nie z ubezpieczeń dobrowolnych, gdzie wypłaca się co do zasady tylko odszkodowanie liczone jako iloczyn trwałego uszczerbku na zdrowiu i sumy ubezpieczenia.

Kancelaria Prawna
    szkoda wrote:
    edzia1978 wrote:

Być może taka różnica wynikała w przypadku likwidacji szkody z polisy OC, a nie z ubezpieczeń dobrowolnych, gdzie wypłaca się co do zasady tylko odszkodowanie liczone jako iloczyn trwałego uszczerbku na zdrowiu i sumy ubezpieczenia.

Popieramy w całości. Zapewne rozbieżność wynika prawdopodobnie z ubezpieczenia z jakiego szkody są likwidowane. Pani likwiduje szkodę córki z ubezpieczenia NNW, a znajoma zapewne likwidowała szkodę z ubezpieczenia OC. Przesłanką likwidacji szkody z odpowiedzialności cywilnej jest odpowiedzialność podmiotu ubezpieczonego za top co się stało.

szkoda

W przypadku likwidacji szkody z ubezpieczenia dobrowolnego NNW to taka różnicą- 360,00 PLN, a 5.000,00 PLN jest raczej mało realna bez względu jaki profesionalista nie likwidowałby daną szkodę na osobie.

Michalina230
    Uczestnik

Witam mam pytanie. Byłam z dzieckiem na placu zabaw z jego przedszkola i podczas zabawy mój synek upadł na rączkę i doznał złamania tzw. zielonej gałązki. Czy możemy ubiegać się o odszkodowanie z ZUS albo od przedszkola? Dodam, że pilnowałam dziecko i nie było to z mojej winy, ale na placu są takie małe pachołki i biegnąc przewrócił się i upadł.
    Mam też ubezpieczenie w pracy czy z tego też możemy się ubiegać o odszkodowanie? ktoś móże mi poradzić, jak mam to zgłosić?

Marta Sordon
    Moderator

Szanowna Pani,
    przebywając w miejsca przeznaczonych do zabaw dzieci, placach zabaw lub parkach – koniecznym jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz dostosowanie się do regulaminów takich miejsc (powinien być wywieszony w widocznym miejscu). Jeśli przebywała Pani na placu zabaw przedszkola, poza godzinami jego pracy – nie ponosi ono odpowiedzialności za wypadek, gdyż zabawa odbywa się na własną odpowiedzialność. Jeśli więc plac nie posiadał widocznych uszkodzeń a tylko normalne elementy służące do zabawy, brak podstaw do wnoszenia roszczeń wobec jego zarządcy.
    Zdarzenie można więc uznać za nieszczęśliwy wypadek. W takim przypadku posiadając polisę ubezpieczenia nw obejmującą także Pani dziecko – możliwe jest dochodzenie odszkodowania za wypadek, którego doznało. Jeśli syn jest ubezpieczony w przedszkolu i zakres ubezpieczenia nie jest zawężony jedynie do czasu przebywania w placówce, także można uzyskać odszkodowanie z tej polisy – proszę zwrócić się do dyrektora placówki o wydanie danych ubezpieczyciela i nr polisy.
    Odszkodowanie przysługuje za doznany uszczerbek na zdrowiu- więcej w tym temacie znajdzie pani tutaj:
    https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/uszczerbek-na-zdrowiu-a-dochodzenie-roszczen-z-ubezpieczenia-nnw/
    Pozdrawiam
    Marta Sordon

Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.