fbpx

Wypadek na chodniku leczenie stomatologiczne

ford_db
Poszkodowany

Na skutek potknięcia na źle wybrukowanym chodniku w miejscu publicznym straciłem równowagę i przewróciłem się w wyniku czego nastąpił uraz twarzoczaszki oraz dwóch przednich zębów (złamanie zębów w połowie). Posiadam ubezpieczenie w PZU. Po zakończeniu leczenia stomatologicznego zwróciłem się do PZU z wnioskiem o wypłatę odszkodowania przedkładając dokumentację medyczną leczenia stomatologicznego. PZU zażądał dokumentacji stanu zębów sprzed wypadku. w następnych pismach PZU poszedł dalej i zaczął wmawiać leczenie zębów roszczeniowych przed wypadkiem oraz chorobę. Leczenie stomatologiczne w Polsce w ramach NFZ praktycznie nie istnieje. Leczyłem się stomatologicznie w gabinecie prywatnym tyle, że dawno temu . Roszczeniowe zęby nigdy nie były leczone bo nie istniała taka potrzeba. Następnie zmieniłem miejsce zamieszkania o kilkaset kilometrów. Przedłożyłem do PZU informację o leczeniu stomatologicznym w prywatnym gabinecie lekarskim przed wypadkiem. Niestety zwykle jest tak że gabinety nie posiadają dokumentacji medycznej pomimo obowiązku przetrzymywania jej przez lat 20. Zmieniłem miejsce zamieszkania o kilkaset kilometrów.

W zaistniałem sytuacji jaka jest możliwość obrony przed absurdalnymi wymogami PZU w końcu nie wynikają one z żadnych przepisów prawa. - brak jest bowiem nakazu wykonania zdjęcia panoramicznego lub dokumentowania wszystkiego zakładając że wypadek będzie miał miejsce.

Pasażer 69
Poszkodowany

Witaj, faktycznie jest tak, że to Ty musisz udowodnić szkodę, a zatem udowodnić i stan przed wypadkiem dotyczący uzębienia. Jeżeli nie ma innej dokumentacji dotyczącej leczenia stomatologicznego, nie jesteś w stanie do niej dotrzeć po prostu złóż takie oświadczenie co do stanu zębów. Sądzę, że Twój obecny dentysta również mógłby to potwierdzić z jakim stanem po wypadku przyszedłeś.

Z tego co piszesz wynika, że starasz się o odszkodowanie z prywatnej polisy NW. Natomiast pytanie czy próbowałeś wystąpić o odszkodowanie i zadośćuczynienie do zarządcy terenu, gdzie chodnik był uszczerbiony? Posiadasz zdjęcia miejsca zdarzenia i świadków?

Marta Sordon
Marta Sordon
Biegły / ekspert

Witam,

w przypadku zgłaszania roszczeń z polisy indywidualnej lub NNW nadrzędną rolę przy ocenie roszczeń oraz ich wysokości odgrywają Ogólne Warunki Ubezpieczenia i zapisy polisy (wysokość odszkodowania uzależniona jest od sumy ubezpieczenia).. Natomiast przy ocenie doznanego uszczerbku na zdrowiu, wpływ na jego wysokość na wcześniejsze leczenie lub zmiany chorobowe. Niestety w dochodzeniu roszczeń osoba poszkodowana musi udowodnić doznaną szkodę i jej rozmiar.

W przypadku, jeśli PZU kwestionuje uszczerbek, ze względu na wcześniejsze leczenie zębów, może Pan wystąpić o udostępnienie orzeczenia lekarskiego wskazującego na potwierdzenie tego faktu. Z dokumentacją od stomatologa można spróbować podważać opinię PZU.

Jeśli potknięcie nastąpiło na drodze publicznej (nie był to wjazd do posesji) i uszkodzenie było znaczne, istnieje możliwość zgłoszenia roszczeń do zarządcy chodnika. Konieczne jest jednak udowodnienie, że do zdarzenia doszło we wskazanym miejscu - konieczne jest oświadczenie naocznego świadka zdarzenia lub karty wyjazdowej karetki, jeśli interweniowali na miejscu zdarzenia. Z polisy OC zarządcy można uzyskać nie tylko odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, ale również koszty leczenia, czy nawet rekonstrukcji uzębienia.

https://odzyskaj.info/odszkodowania/potkniecia-i-poslizgniecia/

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać