fbpx

wypadek pod wpływem alkoholu w pracy

Avatar
mhos245
Poszkodowany

Mój tata miał wypadek w holandi. jechał pod wpływem alkoholu i usnął za kierownica. Doszło do wypadku , tir się przewrócił (w wypadku brał udział tylko on). Auto i towar był ubezbieczony, czy firma dostanie odszkodowanie? jakie konsekwencje grożą mojejemu tacie? dodam że prawo jazdy nie zostało mu odebrane w holandii ponieważ nie przekroczył 1,3 promila we krwi. jesli nam cos grozi to jak sobie z tym poradzić oraz jak to załagodzić ? proszę o szybką odpowiedz

Izabela Stryjewska
Izabela Stryjewska
Biegły / ekspert

Dzień dobry,

Jazda pod wpływem alkoholu jest przestępstwem. Zgodnie z prawem holenderskim dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila. Wyjątki to osoby posiadające prawo jazdy krócej niż 5 lat oraz motocykliści, którzy nie ukończyli 24 lat(do 0,2 promila).

Przewidywane kary pieniężne to:

- od 0,5 do 0,8 promila alkoholu -mandat w wysokości od 300 do 325 euro. Tyle samo kierowca początkujący, który ma we krwi od 0,2 do 0,8 promila,

- więcej niż ż 0,8 promila, ale nie przekracza 1 promila - grzywna 470 euro,

- do 1,15 promila - 600 euro,

- od 1,16 do 1,3 promila - 700 euro.

Prawo jazdy na 6 miesięcy tracą kierowcy początkujący.

Zatrzymanie prawa jazdy grozi też kierowcom, którzy spowodowali poważne zakłócenia lub niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Decyzję podejmuje prokurator. Całe postępowanie trwa ok pół roku i może się rozstrzygnąć albo ugodowo albo na drodze sądowej.

W przypadku opisanego zdarzenia prawo jazdy nie zostało zatrzymane, więc prawdopodobnie skończy się na grzywnie.

Gdyby uczestniczyły w nim inne osoby i doznały uszkodzenia ciała lub też byłby to wypadek ze skutkiem śmiertelnym, wtedy kierowca odpowiada przed sądem i grozi mu od 3 do 6 lat więzienia.

Odnośnie ubezpieczenia firmy i odszkodowania za towar - należy w tym momencie sprawdzić warunki zawartej polisy, czy obejmuje ona wypadki spowodowane przez pijanego pracownika. Niestety z reguły tego typu wykroczenia wyłączają odpowiedzialność ubezpieczyciela.

W celu zgłębienia tematu polecam zapoznać się z artykułem zawartym w naszym Poradniku:

https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/razace-niedbalstwo-i-umyslne-dzialanie-sprawcy-szkody/

Pozdrawiam,

Izabela Stryjewska

  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać