fbpx

wypadek podczas wykonywania pracy paweł

• This topic is empty.
Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Autor
    Wpisy
    pawel

Witam.
    Ostatnio miałem wypadek w pracy i mam dwa pytania. Czy oprócz przymusowego ubezpieczenia w zusie muszę być też ubezpieczony u innego ubezpieczyciela. Zakład w którym pracuje zatrudnia około 500 osób. Wiem że część pracowników przymusowo musiała ubezpieczyć się w innej firmie ubezpieczeniowej. Czy firma może stwierdzić że nie był wypadek i że to mogło się stać z mojej winy.
    Dziękuje za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam.
    Paweł.

imported_michal

witam:)
    fajnie to ująłeś – „przymusowe ubezpieczenie w ZUS” ;) to fakt, ono jest przymusowe – ale pozwala Ci żyć jako tako na rencie jak coś się stanie;)
    ubezpieczenie dodatkowe w firmie nie jest obowiązkowe, ale dobrze je mieć:)
    co do winy – oczywiście, że firma może stwierdzić, że wypadek to Twoja zasługa, ale od tego jest inspekcja pracy aby zbadać wszystkie okoliczności wypadku. Jeżeli masz wątpliwości, skontaktuj się z nimi.

Ewania

Jesli masz protokol powypadkowy, w ktorym nie uznano wypadku za wypadek przy pracy – odwolujesz sie od ustalen protokolu do Sądu Pracy.
    Jesli wypadek jest uznany za wypadek przy pracy, ale w punkcie 5 protokolu stwuierdzono, ze wylaczna przyczyna lezala po Twojej stronie, to ZUS odmowi Ci najprawdopodobniej odszkodowania. A wtedy odwolasz sie z kolei od decyzji ZUSu tez do sądu.

Do Inspekcji Pracy zwrocilbys sie natomiast wtedy, gdyby pracodawca w ogole nie sporzadzil protokolu i nie przeprowadzil postepowania powypadkowego.

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.