fbpx

wypadek przy pracy w delegacji

  • This topic is empty.
Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
  • Autor
    Wpisy
  • #206753
    frycek7

    Witam,
    Mam pytanie odnośnie odszkodowania z zus. Mianowicie mój mąż pracuje w polskiej firmie budowlanej, która wysyła pracowników na kontrakty zagraniczne. W sierpniu 2010 złamał pierwszą kośc śródstopia z przesunięciem a druga kośc śródstopia była pęknięta. Do zdarzenia doszło przy schodzeniu ze schodów ale nie na terenie budowy lecz w miejscu w którym mieszkał. Mieszkania zapewnia pracodawca. Mąż nie posiada również protokołu bhp.
    W związku z tym moje pytanie brzmi: czy należymu się jakieś odszkodowanie?

    #287751
    szkoda
    frycek7 wrote:
    Witam,
    Mam pytanie odnośnie odszkodowania z zus. Mianowicie mój mąż pracuje w polskiej firmie budowlanej, która wysyła pracowników na kontrakty zagraniczne. W sierpniu 2010 złamał pierwszą kośc śródstopia z przesunięciem a druga kośc śródstopia była pęknięta. Do zdarzenia doszło przy schodzeniu ze schodów ale nie na terenie budowy lecz w miejscu w którym mieszkał. Mieszkania zapewnia pracodawca. Mąż nie posiada również protokołu bhp.
    W związku z tym moje pytanie brzmi: czy należymu się jakieś odszkodowanie?

    Mało okoliczności faktyczych sprawy. Jeśli by wypadek potraktować jako w drodze z pracy lub do pracy to nie należy się jednorazowe odszkodowanie z ZUS. O takim wypadku należy powiadomić wówczas pracodawcę który jest zobowiazany sporządzić kartę wypadku. Natomiast szkodę można likwidować z wszelkich ubezpieczeń dobrowolnych NNW. Można również domagać się odszkodowania i zadośćuczynienia od pracodawcy (wsględnie jego ubezpieczyciela) na zasadzie winy (o ile pracodawca naurszył przepisy prawa pracy) lub ryzyka (o ile ów zakład był wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody). Dla przykładu można przytoczyć tezę wyroku S.N. z dnia 21 marca 2001 r., I PKN 319/2000, OSNAPiUS 2001, nr 18, poz. 8 „Pracodawca prowadzący za granicą zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody odpowiada na podstawie art. 435 § 1 k.c. za szkodę spowodowaną zarażeniem się pracownika gruźlicą od osoby, z którą zamieszkiwał i współpracował”.

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.