fbpx

Wypadek przy pracy w Niemczech, czy uzyskam odszkodowanie

 • This topic has 4 odpowiedzi, 4 odpowiedzi, and was last updated 26/05/2020 by Marta Sordon.
Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #379098
  Wiki
  Uczestnik

  Witam,

  Miesiąc temu uległam wypadkowi przy pracy – podczas układania paczek w magazynie, spadł na mnie karton, straciłam równowagę i spadłam z metrowej wysokości drabinki. Mam złamaną nogę, przeszłam operację. Na chwilę obecną nie mogę pracować a już na pewno nie wrócę do firmy i dotychczasowych obowiązków. Chciałabym uzyskać pieniądze od pracodawcy, ale Wypadek był w Niemczech i słyszałam, że niestety nie mam szans na takie odszkodowanie…Proszę bardzo o informacje jak to wygląda.

  Wiktoria.

  #379169
  Izabela Stryjewska
  Moderator

  Dzień dobry,

  Dochodzenie odszkodowania za wypadki przy pracy w Niemczech jest faktycznie procesem dość skomplikowanym i niejednokrotnie niemożliwym do zrealizowania. Aby dochodzić roszczeń z ubezpieczenia OC pracodawcy nie wystarczy wskazać jego winy za zaistniałe zdarzenie. Wina pracodawcy MUSI BYĆ WINĄ UMYŚLNĄ, czyli mówiąc najprościej pracodawca musi chcieć z premedytacją wyrządzić pracownikowi krzywdę. Taki przypadki zdarzają się jednak niezwykle rzadko a już na pewno bardzo ciężko je udowodnić.
  Wypadek przy pracy, jest traktowany jako ograniczone zdarzenie (z przyczyn zewnętrznych), które prowadzi do uszczerbku na zdrowiu albo do śmierci ubezpieczonego a świadczenia z jego tytułu traktowane są tak samo jak wypadek w drodze do pracy i z pracy. Instytucjami, odpowiadającymi za ubezpieczenia w Niemczech są branżowe organizacje przedsiębiorstw (tzw. Berufsgenossenschaft). Działają jak zakłady ubezpieczeń i pracodawca zobowiązany jest odprowadzać wszelkie składki oraz zgłosić do nich każdy wypadek, jeżeli pracownik jest niezdolny do pracy dłużej niż trzy dni. Wówczas przysługuje mu świadczenie chorobowe (100% przez 6 tygodni).
  Podsumowując, jeżeli w Pani przypadku nie było umyślnej, celowej winy pracodawcy, która można mu udowodnić, nie ma możliwości dochodzenia roszczeń z jego OC.
  W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, zachęcam do zapoznania się z artykułem zawartym w naszym poradniku:
  https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/odszkodowanie-za-wypadek-w-pracy-w-niemczech/

  #383178
  marcin123-91@o2.pl
  Uczestnik

  Witam w lutym miałem wypadek w pracy nie z mojej winy, złamane 3 kości śródstopia lewa noga rezwane wiązadło i coś tam jeszcze w kostce. 7 tygodni chodziłem w bucie ortopedycznym prawdopodobnie do pracy wrócę dopiero w połowie czerwca
  , od 4 tygodni mam rehabilitację i będzie dalej utrzymana. Otrzymałem dokumenty o odszkodowanie od VBG z Niemiec czy ktoś wie ile się czeka na pieniążki i ile ich może być?
  Pozdrawiam

  #383179
  marcin123-91@o2.pl
  Uczestnik

  Wypadek nie był z mojej winy tylko z winy maszyny. Zapomniałem dodać

  #383186
  Marta Sordon
  Moderator

  Witam serdecznie,
  wszelkie informacje dotyczące roszczeń o odszkodowanie za wypadek w pracy w Niemczech znajdzie Pan w publikacji, do której link zamieszczam poniżej:
  https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/odszkodowanie-za-wypadek-w-pracy-w-niemczech/
  Wysokość świadczeń powypadkowych będzie uzależniona od doznanego uszczerbku na zdrowiu oraz długości leczenia powypadkowego.
  W przypadku wypadku w pracy na terenie Niemiec zadośćuczynienie z OC pracodawcy przysługuje jedynie w przypadku, gdy do wypadku dojdzie z umyślnej winy pracodawcy, sama więc niesprawność maszyny nie będzie podstawą do uznania tego typu roszczeń.
  Pozdrawiam

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.