fbpx

Wypadek przy pracy w Niemczech, czy uzyskam odszkodowanie

Avatar
Wiki
Poszkodowany

Witam,

Miesiąc temu uległam wypadkowi przy pracy - podczas układania paczek w magazynie, spadł na mnie karton, straciłam równowagę i spadłam z metrowej wysokości drabinki. Mam złamaną nogę, przeszłam operację. Na chwilę obecną nie mogę pracować a już na pewno nie wrócę do firmy i dotychczasowych obowiązków. Chciałabym uzyskać pieniądze od pracodawcy, ale Wypadek był w Niemczech i słyszałam, że niestety nie mam szans na takie odszkodowanie...Proszę bardzo o informacje jak to wygląda.

Wiktoria.

Izabela Stryjewska
Izabela Stryjewska
Biegły / ekspert

Dzień dobry,

Dochodzenie odszkodowania za wypadki przy pracy w Niemczech jest faktycznie procesem dość skomplikowanym i niejednokrotnie niemożliwym do zrealizowania. Aby dochodzić roszczeń z ubezpieczenia OC pracodawcy nie wystarczy wskazać jego winy za zaistniałe zdarzenie. Wina pracodawcy MUSI BYĆ WINĄ UMYŚLNĄ, czyli mówiąc najprościej pracodawca musi chcieć z premedytacją wyrządzić pracownikowi krzywdę. Taki przypadki zdarzają się jednak niezwykle rzadko a już na pewno bardzo ciężko je udowodnić.

Wypadek przy pracy, jest traktowany jako ograniczone zdarzenie (z przyczyn zewnętrznych), które prowadzi do uszczerbku na zdrowiu albo do śmierci ubezpieczonego a świadczenia z jego tytułu traktowane są tak samo jak wypadek w drodze do pracy i z pracy. Instytucjami, odpowiadającymi za ubezpieczenia w Niemczech są branżowe organizacje przedsiębiorstw (tzw. Berufsgenossenschaft). Działają jak zakłady ubezpieczeń i pracodawca zobowiązany jest odprowadzać wszelkie składki oraz zgłosić do nich każdy wypadek, jeżeli pracownik jest niezdolny do pracy dłużej niż trzy dni. Wówczas przysługuje mu świadczenie chorobowe (100% przez 6 tygodni).

Podsumowując, jeżeli w Pani przypadku nie było umyślnej, celowej winy pracodawcy, która można mu udowodnić, nie ma możliwości dochodzenia roszczeń z jego OC.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, zachęcam do zapoznania się z artykułem zawartym w naszym poradniku:

https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/odszkodowanie-za-wypadek-w-pracy-w-niemczech/

Avatar
marcin123-91@o2.pl
Poszkodowany

Witam w lutym miałem wypadek w pracy nie z mojej winy, złamane 3 kości śródstopia lewa noga rezwane wiązadło i coś tam jeszcze w kostce. 7 tygodni chodziłem w bucie ortopedycznym prawdopodobnie do pracy wrócę dopiero w połowie czerwca

, od 4 tygodni mam rehabilitację i będzie dalej utrzymana. Otrzymałem dokumenty o odszkodowanie od VBG z Niemiec czy ktoś wie ile się czeka na pieniążki i ile ich może być?

Pozdrawiam

Avatar
marcin123-91@o2.pl
Poszkodowany

Wypadek nie był z mojej winy tylko z winy maszyny. Zapomniałem dodać

Marta Sordon
Marta Sordon
Biegły / ekspert

Witam serdecznie,

wszelkie informacje dotyczące roszczeń o odszkodowanie za wypadek w pracy w Niemczech znajdzie Pan w publikacji, do której link zamieszczam poniżej:

https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/odszkodowanie-za-wypadek-w-pracy-w-niemczech/

Wysokość świadczeń powypadkowych będzie uzależniona od doznanego uszczerbku na zdrowiu oraz długości leczenia powypadkowego.

W przypadku wypadku w pracy na terenie Niemiec zadośćuczynienie z OC pracodawcy przysługuje jedynie w przypadku, gdy do wypadku dojdzie z umyślnej winy pracodawcy, sama więc niesprawność maszyny nie będzie podstawą do uznania tego typu roszczeń.

Pozdrawiam

  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać