fbpx

Wypadek przy pracy w Niemczech, czy uzyskam odszkodowanie

Avatar
Wiki
Poszkodowany

Witam,

Miesiąc temu uległam wypadkowi przy pracy - podczas układania paczek w magazynie, spadł na mnie karton, straciłam równowagę i spadłam z metrowej wysokości drabinki. Mam złamaną nogę, przeszłam operację. Na chwilę obecną nie mogę pracować a już na pewno nie wrócę do firmy i dotychczasowych obowiązków. Chciałabym uzyskać pieniądze od pracodawcy, ale Wypadek był w Niemczech i słyszałam, że niestety nie mam szans na takie odszkodowanie...Proszę bardzo o informacje jak to wygląda.

Wiktoria.

Izabela Stryjewska
Izabela Stryjewska
Biegły / ekspert

Dzień dobry,

Dochodzenie odszkodowania za wypadki przy pracy w Niemczech jest faktycznie procesem dość skomplikowanym i niejednokrotnie niemożliwym do zrealizowania. Aby dochodzić roszczeń z ubezpieczenia OC pracodawcy nie wystarczy wskazać jego winy za zaistniałe zdarzenie. Wina pracodawcy MUSI BYĆ WINĄ UMYŚLNĄ, czyli mówiąc najprościej pracodawca musi chcieć z premedytacją wyrządzić pracownikowi krzywdę. Taki przypadki zdarzają się jednak niezwykle rzadko a już na pewno bardzo ciężko je udowodnić.

Wypadek przy pracy, jest traktowany jako ograniczone zdarzenie (z przyczyn zewnętrznych), które prowadzi do uszczerbku na zdrowiu albo do śmierci ubezpieczonego a świadczenia z jego tytułu traktowane są tak samo jak wypadek w drodze do pracy i z pracy. Instytucjami, odpowiadającymi za ubezpieczenia w Niemczech są branżowe organizacje przedsiębiorstw (tzw. Berufsgenossenschaft). Działają jak zakłady ubezpieczeń i pracodawca zobowiązany jest odprowadzać wszelkie składki oraz zgłosić do nich każdy wypadek, jeżeli pracownik jest niezdolny do pracy dłużej niż trzy dni. Wówczas przysługuje mu świadczenie chorobowe (100% przez 6 tygodni).

Podsumowując, jeżeli w Pani przypadku nie było umyślnej, celowej winy pracodawcy, która można mu udowodnić, nie ma możliwości dochodzenia roszczeń z jego OC.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, zachęcam do zapoznania się z artykułem zawartym w naszym poradniku:

https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/odszkodowanie-za-wypadek-w-pracy-w-niemczech/

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać