- This topic has 4 odpowiedzi, 5 odpowiedzi, and was last updated 18/03/2020 by Izabela Praska.
-
AutorWpisy
-
27 lipca 2012 o 15:28 #207411
siva111
Witam, 22 lipca mąż miał wypadek w pracy, tzn spadła mu klapa od baardzo ciężkiego kosza w skutek czego doznał złamania pierwszego paliczka środkowego palca prawej ręki ( ucięło mu też paznokieć) Zwolnienie z pracy dostał narazie na 2 tyg, a palec ma usztywniony w szynie gipsowej. Czy miał ktoś podobny wypadek przy pracy? Ciekawi jesteśmy jak to obliczy zus i pzu w stosunku procentowym uszczerbku na zdrowiu (czyli na ile odszkodowania możemy liczyć). I czy to prawda że zakład pracy też wypłaca poszkodowanmu należność z tytułu wypadku w pracy(dodam że wypadek nie nastąpił z winy męża)
Pozdrawiam28 lipca 2012 o 14:03 #291519Andrzej Ambrozewicz
Przede wszystkim mąż powinien zgłosić o tym pracodawcy. Powinno zostać przeprowadzone postępowanie powypadkowe i sporządzony protokół z którego nie może wynikać, że do wypadku doszło na skutek rażącego niedbalstwa ze strony Pani męża bo wtedy na odszkodowanie z ZUS nie ma co liczyć.
31 lipca 2012 o 17:03 #291520konrad157
Szanowna Pani ZUS tego „nie przeliczy” gdyż mąż nie zgłosił pracodawcy wypadku przy pracy. Pracodawca nie przeprowadził postępowania powypadkowego wraz z ustaleniem okoliczności wypadku przy pracy oraz nie sporządził protokołu powypadkowego. W związku z tym, obecnie Pani mąż przebywa na zasiłku chorobowym wypłacanym z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru, w momencie gdy zgłosi wypadek przy pracy i zostanie mu uznany, wówczas zasiłek chorobowy będzie wypłacany z funduszu wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru wynagrodzenia. Proszę również pamiętać, że ZUS wyrówna różnicę wstecz. Natomiast, jeżeli chodzi o procent uszczerbku na zdrowiu to należy zapoznać się z tabelami ZUS i PZU. ZUS działa z mocy ustawy w obszarze zabezpieczenia społecznego, zatem tabelę uszczerbku na zdrowiu znajdzie Pani w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. Jeżeli chodzi o PZU to tabelę norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu na rok 2012 znajduje się pod tym adresem http://www.pzu.pl/c/document_library/get_file?uuid=d11c3d3d-7768-4069-be23-b8f58de92970&groupId=10172 .
17 marca 2020 o 13:31 #382789Jagoda
UczestnikWitam serdecznie. Podczas pracy doznałam złamania palca wskazującego ręki prawej. Niestety kolega przytrzasnął drzwiami moją rękę. W piątek idę na komisję z ZUS. Jakiego % uszczerbku mogę się spodziewać?
18 marca 2020 o 09:02 #382815Izabela Praska
ModeratorWitam serdecznie,
z Pani opisu wynika, że zdarzenie było nieszczęśliwym wypadkiem nie wynikającym z jakiegokolwiek zaniedbania pracodawcy, tak więc nie ma możliwości uzyskać odszkodowania z OC pracodawcy. Jako osoba poszkodowana może się Pani starać się o odszkodowanie z ZUS po wypadku. Polecam lekturę naszego Vademecum poszkodowanego po wypadku w pracy – znajdzie tam Pani odpowiedzi na najczęściej zadawane przez poszkodowanych pytania.
Procedura uzyskania odszkodowania z ZUS wygląda następująco:
– zgłoszenie szkody pracodawcy, który ma obowiązek sporządzić protokół BHP i zgłosić sprawę w ZUS,
– po zakończeniu leczenia i uzyskaniu druku OL-9 od lekarza składamy wniosek do ZUS o jednorazowe odszkodowanie,
– w ciągu 7 dni ZUS powinien zorganizować komisję lekarską, na której zostanie ustalony % uszczerbku na zdrowiu,
– poszkodowany ma 2 tygodnie na odwołanie od orzeczenia lekarza, jeśli się z nim nie zgadza,
– w przypadku przyjęcia orzeczenia ZUS wydaje decyzję do 14 dni, a potem wypłaca świadczenie do 30 dni.
Wysokość przyznanego uszczerbku na zdrowiu zależy od wielu czynników. W przypadku złamania palca zależy między innymi od miejsca złamania, przebytych zabiegów i rehabilitacji, procesu gojenia, ruchomości palca oraz stanu zdrowia po zakończeniu leczenia. W przypadku złamania paliczka palca wskazującego prawej ręki zwyczajowo przyznaje się od 1% do 5% uszczerbku. Jeżeli dodatkowo złamanie powoduje zaburzenia ograniczenia funkcji ręki, to przedział uszczerbku to od 3% do 8%.
Życzę dużo zdrowia i powodzenia! W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu poprzez zgłoszenie albo odpowiedź na forum.
Pozdrawiam,
Izabela
-
AutorWpisy
- Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.