fbpx

Wypadek w pracy – kiedy przedawnienie?

• This topic is empty.
Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Autor
    Wpisy
    dedal

witam, mam pytanie, kiedy przedawniają się roszczenia wynikłe z wypadków przy pracy? miałem taki 3 lata temu i nie wiem czy jest jeszcze sens bawić się w to?
    mialem zlamaną nogę, wypadek na budowie.

Ewania

Czy wypadek był uznany za wypadek przy pracy? Tzn. czy było prowadzone postepowanie powypadkowe przez pracodawcę (bhpowca) i czy masz protokół, ze wypadek zostal uznany za wypadek przy pracy?
    Od odpowiedzi na te pytania zalezy cala reszta odpowiedzi.

dedal

tzn jak zależy?
    wypadek został uznany za wypadek w pracy, tak wynika z protokołu

Ewania

I nikt Cie nie poinformowal w pracy, ze mozesz zlozyc do ZUSu wniosek o odszkodowanie? Zrob to teraz. Napisz do pracodawcy wniosek o przyznanie jednorazowego odszkodowania. Z najnowszych opinii prawnych wynika, ze roszczenia wypadkowe z tyt. wyp. przy pracy sie nie przedawniaja po 3 latach tak jak inne roszczenia ze stosunku pracy. Szybciutko napisz taki wniosek i zloz u pracodawcy z potwierdzeniem na swojej kopii pisma DATY, kiedy skladasz ten wniosek. Pracodawca dolaczy do tego dokumentacje powypadkowa, ktora musi miec, bo przechowuje ją 10 lat i wysle do ZUSu. ZUS wezwie Cie na komisje lekarską w celu ustalenia uszczerbku na zdrowiu w wyniku tamtego wypadku. Musisz ten wnisoek zlozyc razem z drukiem N9 wypelnionym przez lekarza, ktory Cie wtedy leczyl. Taki druk powinienes dostac w swoim zakladzie pracy, moze od bhpowca albo od kadrowej.
    Moim zdaniem – warto to zrobic, gdyz w chwili obecnej odszkodowania z tyt. wypadku przy pracy to prawie 500 zł. za kazdy procent uszczerbku. Przy zlamaniach troche tych procentow pewnie jest… Powodzenia!

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.