fbpx

Wypadek zgłoszony po czasie

 • This topic is empty.
Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #201173
  Zofia

  W pażdzierniku 2007 roku wychodząc z pracy o 15.05 będąc jeszcze na terenie zakładu pracy wywróciłam się tak nieszczęśliwie,że naderwałam łąkotkę.Niestety objawy kontuzji wyszły dopiero w styczniu(odkąd jestem na L4).Nie zgłosiłam faktu wywrócenia się w dziale BHP od razu tylko po czasie tzn. teraz kiedy musiałam podać się zabiegowi artroskopii.Czy mogę starać się o odszkodowanie z ZUS-u mimo,że zgłosiłam te zdarzenie po czasie? Chcę nadmienić,że mam dwóch świadków zdarzenia,którzy dobrze pamietają mój upadek.Jest jedynie problem z ustaleniem dokładnej daty czyli dnia wypadku.Co robić?
  Z poważaniem Zofia

  #262985
  Ewania

  Widzisz, Zofio – problem polega na tym, że chociaz pracownik moze zglosic wypadek duzo po czasie (nie ma przedawnienia) i pracodawca musi postepowanie powypadkowe przeprowadzic, to najprawdopodobniej Twoj wypadek moze nie zostac uznany za wypadek przy pracy wlasnie z uwagi na brak mozliwosci wiarygodnego stwierdzenia zwiazku z pracą. Jesli nawet trudno odtworzyc, w ktorym to bylo dniu to i trudno bedzie ustalic cale okolicznosci zdarzenia i jego przyczyny. Czyli – czy bylo np. mokro i ślisko (pogoda, świezo umyta posadzka), jakie byly w danym dniu warunki pracy itp.
  Dlatego TAK ISTOTNE JEST NIEZWLOCZNE ZGLASZANIE takich zdarzen, po prostu leży to w interesie pracownika. Zloz wniosek do pracodawcy o przeprowadzenie postepowania i uznanie zdarzenia, do ktorego doszlo w dniu…..(no wlasnie – w jakim?) za wypadek przy pracy. Ale nie liczylabym za bardzo na uznanie wypadku. Probowac jednak zawsze warto, bo o odszkodowanie z ZUS mozesz starac sie tylko wtedy, gdy bedzie to wypadek przy pracy albo traktowany na rowni z wypadkiem przy pracy.
  Powodzenia!

  #262986
  Zofia

  Dziękuję za odpwiedź.Proszę jeszcze mi wyjaśnić kiedy wypadek będzie traktowany przez ZUS cytuję: „na równi z wypadkiem przy pracy”?

  #262987
  Ewania
  Zofia wrote:
  Dziękuję za odpwiedź.Proszę jeszcze mi wyjaśnić kiedy wypadek będzie traktowany przez ZUS cytuję: „na równi z wypadkiem przy pracy”?

  Wtedy, kiedy nie bedzie mnial bezposredniego zwiazku z wykonywana praca ale jednak ten zwiazek bedzie. Np. w drodze na delegacje, na szkolenie itp.
  Są to szczegolne sytuacje i trudno tak jednoznacznuie okreslic. Wypadki te nazywaja sie tak z uwagi na to, ze sa TRATOWANE NA ROWNI z wypadkami przy pracy w ZAKRESIE PRAWA DO SWIADCZEN ZUS.

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.