fbpx

wypłata odszkodowania z PZU Życie po wypadku drogowym.

czester
Poszkodowany

witam,

chciałem zorientować się ile procent uszczerbku na zdrowiu

(o ile w ogóle orzekają jakiś uszczerbek w takich wypadkach) mogą mi orzec na komisji

lekarskiej PZU (jestem ubezpieczony w ramach grupowego ubezpieczenia pracowniczego) jeżeli w wyniku wypadku drogowego doznałem silnego obrzęku kolana oraz miałem krwiak okolicy krzyżowej kręgosłupa, który był usuwany chirurgicznie podczas dwudniowego pobytu w szpitalu. Ponadto w kilku miejscach miałem otarcia i rozcięcia skóry.Czy w opisanym przeze mnie wypadku występowanie z wnioskiem o przyznanie odszkodowania nie będzie jedynie stratą czasu?

susel
Poszkodowany

oczywiscie ze wystepuj o odszkodowanie, ja zawsze staram sie pomoc takim jak ty gdy jestem w szpitalu i chetnie ich namawiam aby skorzystali z pomocy:) bo na prawde warto:)

jezeli wypadek mial miejsce w pracy to mozesz dostac rowniez odszkdowanie z zus, tak na tym forum wyczytałam. a do tego z ubezpieczenia oc sprawcy pojazdu gdy to nie ty spowodowales wypadek.

jaki to był wypadek dokładnie? jak sie to stalo? ty zawiniles?

czester
Poszkodowany

Wypadek miał miejsce w drodze z pracy do domu,tak więc jestem świadom,że na odszkodowanie z zus nie mam żadnych szans. O odszkodowanie z OC sprawcy będę na pewno występował,gdyż byłem ewidentnie ofiarą wypadku.Sprawca który w dodatku miał wcześniej zatrzymane prawo jazdy za punkty karne na szczęscie przyznał się przed policją,że to była jego wina i obyło się bez komplikacji.Sądze,że ma Pani rację i nawet jeśli szanse na uzyskanie choćby najmniejszego odszkodowania z PZU Życie sa niewielkie to chyba mimo wszystko warto spróbować. W końcu jedyne co mogę stracić to swój czas,ale nic ponadto.

iwona3
Poszkodowany

Mój syn ma 21 lat 1 lipca uległ wypadkowi samochodowemu, był pasażerem.Doznał licznych obrażeń; pęknięcia prawego płata wątroby, stłuczenie kręzki jelita cienkiego, krwawienie do jamy otrzewnej, złamanie podkrętarzowe kosci udowej prawej, złamanie kości łonowej i kulszowej prawej, uraz głowy, wstrząśnienie mózgu, uszkodzenie prostownika palca 5 ręki prawej. Miał 2 operacje na brzuchu ma 13 szwów na prawej dłoni 16 i na prawej stopie 3.Kierowca był trzeźwy ale nie miał prawa jazdy bo miał zabrane, chciałabym wiedzieć czy jak syn będzie się starało odszkodowanie z OC to w jakiś sposób nie ucierpi ten kierowca, czy on nie będzie pociągnięty aby spłacić to dla ubezpieczyciela.

czester
Poszkodowany

Według mnie ubezpieczyciel sprawcy wypadku (zakładam,że ten kierowca jest sprawca tego wypadku) może w tym wypadku dochodzić na drodze sądowej zwrotu kosztów jakie poniósł na leczenie Pani syna,zwrotu kwoty odszkodowania jakie wypłacił Pani synowi za doznane cierpienia itd.Proszę jednak ostrożnie ,,podejść" do mojej opinii,gdyz nie jestem specjalista od ubezpieczeń i odszkodowań.Dobrze by było, gdyby na ten temat wypowiedział sie jeszcze ktoś mądrzejszy ode mnie w tej dziedzinie.Życze z całego serca dużo zdrowia Pani synowi,bo chłopak ma jeszcze przed sobą całe życie.Pozdrawiam

yut
Poszkodowany

Wiesz w zasdzie isntnieje tylko 5 przypadków gdy TU może żądać zwrotu wypłaconej kwoty są to :

1. sprawca wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo będąc pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii,

2. wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa,

3. nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa,

4. zbiegł z miejsca zdarzenia,

5. nie dopełnił obowiązków w przypadku określonym w § 27 rozporządzenia - w zakresie tej części wypłaconego odszkodowania, która nie byłaby świadczona przez zakład ubezpieczeń w razie dopełnienia przez kierującego ciążących na nim obowiązków. §§ 23-25 zobowiązują ubezpieczającego do określonego zachowania w przypadku zaistnienia szkody, m.in. udzielenie pomocy ofiarom, zapobieżenie powiększeniu się szkody, powiadomienie Policji, w przypadku wypadku z ofiarami itd. i właśnie § 27 sankcjonuje niedopełnienie tychże obowiązków.

dzastinek
Poszkodowany

czyli jesli kierowca byl pod wplywem alkoholu odszkodowanie oc bedzie sciagane z jego kieszeni???

himera
Poszkodowany

dzastinek

dokładnie tak STOP PIJANYM KIEROWCOM...

Wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii

Jedno pytanie czy twój znajomy uderzył w inny pojazd ?

dzastinek
Poszkodowany

niee wpadl w poslislizg i wpadlismy w row i udezyl w mostek

dzastinek
Poszkodowany

a tak pozatym chcialabym sie zorientowac co moze mu za to grozic??? oczywiscie zdaje sobie sprawe ze zostanie mu zabrane prawo jazdy i ze bedzie sadzany za przestepstwo ale jaki to moze byc wyrok???

Dario1980
Poszkodowany

Czy jak dostałem odszkodowanie od sprawcy z jego oc za wypadek drogowy to mogę dostać też z własnego ubezpieczenia z pojazdu, bo słyszałem że odszkodowanie można uzyskać tylko z jednego źródła a jak chce się z dwóch to już jest przestępstwo.

Może też ktoś może mi powiedzieć, bo jechałem bez zapiętych pasów i z oc mi potrącili czy ze swojej polisy tak samo mogą to pomniejszyć?

Marta Sordon
Marta Sordon
Biegły / ekspert

Witam serdecznie,

dochodzenie odszkodowania za wypadek (lub nieszczęśliwy wypadek) jest możliwe z każdej polisy ubezpieczenia indywidualnego, jakie Pan posiada - zarówno z ubezpieczenia na życie, polisy ubezpieczenia pracowniczego, polisy nw pojazdu lub nawet ubezpieczenia kredytu - jeśli tylko zawierają ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków lub klauzulę wypadkową czyli uznanie świadczenia za doznany uszczerbek na zdrowiu. Nie ma znaczenia uzyskane odszkodowanie z OC, gdyż ubezpieczenie na życie opłaca Pan osobiście i jest to polisa indywidualna (ubezpieczenie dobrowolne).

Jedynie głoszenie szkody np. poszkodowanego pasażera - zarówno z polisy OC pojazdu sprawcy, jak i polisy OC pojazdu, którym podróżował, może być uznane za niezgodne z prawem. W takim przypadku szkodę można zgłosić jedynie z OC sprawcy zdarzenia.

Jeśli pojazd posiada ubezpieczenie NW - także z tej polisy można uzyskać świadczenia, jeśli był Pan kierującym pojazdem. W przypadku pasażera - ubezpieczenie musi zawierać także ochronę pasażera od nieszczęśliwych wypadków (informacje takie można znaleźć w polisie). Sporo informacji w tym temacie można znaleźć w tym poradniku: https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/ubezpieczenie-nnw-w-pojezdzie-czy-jest-potrzebne-kiedy-mozna-uzyc/

W kwestii zastosowanego przyczynienia - ubezpieczyciel ma prawo pomniejszyć odszkodowanie, jeśli zachowanie poszkodowanego przyczyniło się do wypadku lub jego zakresu obrażeń. W przypadku niezapiętych pasów zazwyczaj ubezpieczyciel wypłaca 50% odszkodowania. W polisach indywidualnych z zasady nie stosuje się tego typu pomniejszeń, chyba że zapisy warunków polisy wskazują inaczej. Warto zapoznać się z OWU dołączonym do polisy.

Pozdrawiam

Marta Sordon

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Załóż konto lub zaloguj się aby odpisać