fbpx

Wyższa kwota odszkodowania dla poszkodowanych

 • This topic is empty.
Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #200173
  maxiu

  Dobra informacja dla wszystkich starających się o odszkodowanie decyzją KNF
  wypłaty z OC komunikacyjnego na tzw. kosztorys powinny uwzględniać podatek VAT.

  Stanisław Kluza, przewodniczący KNF, poparł starania GP, by ubezpieczyciele wypłacali większe odszkodowania

  Gazeta Prawna już od pół roku walczy o wyższe odszkodowania z ubezpieczeń komunikacyjnych OC. Komisja Nadzoru Finansowego potwierdziła, że wypłaty odszkodowań z OC komunikacyjnego powinny uwzględniać VAT. To zła informacja dla ubezpieczycieli, którzy będą musieli się liczyć z wypłatą dodatkowo nawet do kilkuset milionów złotych.

  – Zakwestionowana praktyka rynkowa jest przykładem interpretacji przepisów podyktowanej interesem ekonomicznym zakładów ubezpieczeń, a godzących w interes uprawnionych do odszkodowania z tytułu OC – podała KNF.

  Można się więc spodziewać, że lada moment największe firmy PZU, Warta i Allianz, które jesienią ubiegłego roku dostały zalecenia w tej sprawie, tym razem dostaną już decyzje. Ostatnia deską ratunku dla towarzystw może być odmienne stanowisko Sądu Najwyższego. Pod koniec ubiegłego roku rzecznik ubezpieczonych zwrócił się do niego o rozstrzygnięcie tej kwestii, wytykając rozbieżności w orzecznictwie.

  – Na razie mamy tylko informację, że posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 17 maja – mówi Aleksander Daszewski z biura rzecznika ubezpieczonych.

  Jeśli sąd zgodzi się z KNF, towarzystwa będą musiały wypłacać wyższe odszkodowania i zwracać pieniądze poszkodowanym w latach poprzednich.

  – Wszystkie osoby, które wbrew prawu otrzymały odszkodowanie z OC komunikacyjnego nieuwzględniające VAT, mogą zwrócić się o jego uzupełnienie – mówi Wojciech Kamiński z Krajowego Biura Obsługi Roszczeń Ubezpieczeniowych.

  Według ostrożnych szacunków GP, wypłacanie pieniędzy do ręki klienta pozwala zmniejszyć wartość odszkodowań o ponad 160 mln zł. W 2006 roku firmy wypłaciły osobom fizycznym 2,46 mld zł odszkodowań. Ponieważ około 30 proc. z tej kwoty zostało wypłacone na podstawie kosztorysu, daje to kwotę około 740 mln zł. VAT od tej kwoty to ponad 160 mln zł.

  Źródło:
  http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=1953.81.3.2.5.1.0.1.htm

  #258317
  imported_michal

  hej,
  no mi się wydaje, że to już dawno miało miejsce?
  no ale ok, ważne że w końcu zaklepane przez KNF;)
  nasi górą!

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.