fbpx

Zadośćuczynienie od producenta samochodu

 • This topic is empty.
Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #201148
  Miood

  Witam,
  Moja żona miała wypadek samochodem służbowym. Ponieważ poduszka powietrzna, która wystrzeliła w chwili uderzenia spowodowała u niej obrażenia (poparzenie I/II stopnia obu przedramion), a w dodatku okoliczności towarzyszące eksplozji były co najmniej zastanawiające (czarny proch/pył/dym „wydmuchany” z poduszki), mam podejrzenia, że poduszka była wadliwa. Z mojej prywatnej nie-eksperckiej analizy montowanych w samochodach poduszek powietrznych wynika jednoznacznie, że poduszka zawiera jedynie skrobie kukurydzianą i talk, które zabezpieczają ją przed ewentualnym „sklejeniem” w kierownicy. Podczas otwarcia poduszki „puder” ten wydobywa się z niej w pierwotnej, białej postaci otworami wylotowymi z tyłu poduszki i w żadnym stopniu nie ulega spaleniu.

  Oczywiście żona będzie ubiegać się o odszkodowanie z polisy sprawcy wypadku, jednak pozostaje jeszcze kwestia zadośćuczynienia od producenta samochodu, w przypadku gdyby okazało się, że zamontowana w nim poduszka była wadliwa.

  Być może ktoś z Was zetknął się już z podobnym przypadkiem i wie jak należy w tej sytuacji działać.

  – czy żona powinna na własną rękę wykonać ekspertyzę biegłego? (ile taka ekspertyza może kosztować?)
  – czy próbować załatwić sprawę polubownie z producentem auta, a jeśli tak to w jaki sposób to zrobić (tę opcję polecał nam rzecznik praw obywatelskich)
  – czy też może od razu skierować sprawę z powództwa cywilnego składając jednocześnie wniosek do sądu o wykonanie ekspertyzy (nie wiem czy istnieje taka praktyka…)

  Na zakończenie dodam tylko, że pasażerka bez poduszki nie doznała żadnych obrażeń, a auto zostało skierowane do kasacji (stąd też może się okazać, że jest niewiele czasu na wykonanie ewentualnej ekspertyzy przez biegłego).

  Proszę o pomoc, odpowiedzi, wskazówki.

  Pozdrawiam

  #262891
  dandys

  hej,
  sprawa nader ciekawa, sam nie wiem co bym zrobił. sądzę, że najpierw warto żądać pełnego odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy. Jeżeli nie uwzględnią szkód powstałych na skutek wybuchu (poparzenie), wówczas kierować sprawę do producenta.
  Najlepiej wykonać opinię biegłego, zadaj pytanie może producentowi lub idź spytaj w ASO jak to jest gdy wybucha poducha. Czy taki pył to norma, bo może tak się zdarza.
  Rolą poduszki jest zachować przy życiu kierowcę, nawet gdy mu paluchy przy wybuchu uderzeniu połamie (a tak się dzieje jak się trzyma w czasie wypadku kierownicę), więc może być trudność, ale próbuj. Daj znać co podjęliście!!!

  #262892
  Celina

  Witam serdecznie Miood
  Mam pytanie czy udało ci sie rostrzygnac problem z poparzeniami przez poduszki żony
  Powiem tak ze mnie i syna tez poparzyly poduszki
  Syn miał poparzenia I II stopnia na twarzy i klatce piersiowej
  Bede bardzo wdzięczna za odpowiedz
  Pozdrawiam

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.