fbpx

Zaniżona wartość pojazdu przed wypadkiem; odszkodowanie z AC w PZU

 • This topic is empty.
Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 16)
 • Autor
  Wpisy
 • #201334
  mk_1984

  Witam.

  Miałem wypadek, po ktorym rzeczoznawca z PZU orzekł „szkodę całkowitą”. Wycenił mój samochód na 36.900, wartość wraku na 12.500, do wypłaty 24.400. Ze „szkodą całkowitą” zgadzam się, jednak z wyceną auta przez zdarzeniem zdecydowanie nie. Jest to Audi a6 2,5tdi Quattro ze 2002 roku z maksymalnym możliwym wyposażeniem (nawigacja, skora, szyberdach itp.) także wycena 36.900 jest zdecydowanie za niska. Zlecilem rzeczoznawcy z Pzmot-u wycenę mojego samochodu i wycenił je na 54.000 wedlug info-ekspert. Złożyłem odwołanie do PZU i dzisiaj dostałem pismo, że sporządzona przez rzeczoznawcę wycena nie może zostać przez nich zaakceptowana bo jest wedlug info-ekspert, a oni (T.U.) stosują do wycen programu eurotax więc nie zmienią swojej decyzji. Od razu zleciłem rzeczoznawcy żeby wycenil mi auto wedlug Eurotex, zgodził sie i jutro wycena bedzie gotowa (od razu podkresślil, że będzie to kwota dużo wyższa niż 36.900 z powodu wyposażenia i korekty za przebieg).

  Mam pytania:
  1. Czy PZU moze nie przyjąć wyceny samochodu wedlug info-ekspert zrobionej przez rzeczoznawcę z Pzmot-u??
  2. Czy jeśli przedstawię wycenę według eurotaxu wtedy PZU uzna moje odwołanie??
  3. Czy w ogole mam szanse na podwyższenie odszkodowania w ten sposob czy od razu skierować sprawę do sądu??

  Dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam.

  #263444
  TEREBIBI

  Jestem w podobnej sytuacji i podłączam sie pod temat.
  Mk_1984 daj znać jak będzie decyzja PZU.

  #263445
  nigol_jom

  czy Ty byłeś sprawcą?
  czy odszkodowanie jest z Twojego AC czy z OC sprawcy?

  #263446
  mk_1984

  Witam.
  Dokonałem ponownej wyceny tym razem według Eurotax. Wycena wyniosła 46.800 zł. Złożyłem kolejne pismo do PZU i teraz czekam na ich odpowiedź. W wypadku kolejnej odmowy wypłacenia mi różnicy między ich wyliczeniem a moim ( oni wycenili auto na 36.900 według Eurotaxu, a rzeczoznawaca z PZMOT-u też według Eurotaxu wycenił na 46.800, także różnica jest spora) kieruję sprawę do sądu.
  Wpadłem w poślizg i uderzyłem w drzewo także przy wypadku nie było policji. Szkoda jest z mojego AC.
  Pozdrawiam.

  #263447
  Pablo_1st

  jeżeli to AC, a w warunkach OWu jest zapis, że wycena jest w eurotax’ie to tylko ta jest wiążąca. Może być też tak, że wniosek do polisy zawierał zapis, że wycena pojazdu została wykonana w eurotax’e, więc stanowisko takie jest w moim przekonaniu uprawnione. Co do samej wyceny, to nie widząc pojazdu i nie znając wszystkich okoliczności to tylko taka macanka. Z pewnością machnęli spory minus za import prywatny i nie uwzględnili korekty przebiegu km jesli była na plus. Za wcześniejsze kolizje jeśli sprawdzili że pojazd był po „dzwonie” też poszło w dół, a rzeczoznawca z PZMotu „niezależny” liczy tak jak mu każesz. Zaznaczam, że nie wydaję sądu, tylko zwracam uwagę na możliwe różnice.

  #263448
  mk_1984

  Auto zastało sprowadzone w 2004 r., i z tego co mi wiadomo za prywatny import samochodu wartosc mozna obnizyc od 1-8 %. A w wycenie wedlug mnie nie uwzglednili korekty za przebieg, za pierwsza rejstracje (pierwsza rejstracja w grudniu 2002r.) no i oczywiscie wyposażenia (maxymalne z mozliwych). Auto jest bezwypadkowe bo sprawdzalem historie w ASO i orginalnosc lakieru. Także czekam na odpowiedz z PZU, a pozniej do sadu ( innej mozliwosci nie widze niestety).

  #263449
  mk_1984

  Witam.

  Mam jeszcze jedno pytanie:
  Jaki czas ma PZU na odpowiedz na moje odwołanie?
  Drugie odwołanie złożyłem 11 lipca, a dzisiaj już 29 lipiec. Czekać czy pisać skargę?

  Dziękuję za pomoc.

  #263450
  hery3

  Powinni odpowiedzieć w przeciągu 30 dni ponad ten termin interweniuj ….

  #263451
  mk_1984

  Witam.

  Dzisiaj mija 30 dni od dnia złożenia przeze mnie odwołania, a z PZU żadnej odpowiedzi. Jak zareagować. Pisać skargę jeśli tak to do kogo się zwrócić, zadzwonić do nich??

  Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

  #263452
  iwonakup

  witam.
  Mam praktycznie identyczną sytuację. Kolizja drogowa, niestety z mojej winy, a szkoda wypłacana z AC. Samochód został ubezpieczony, a jego wartość oszacował agent ubezpieczeniowy wg systemu Eurotax na kwotę 8750,00. Dwa miesiące później miałam kolizję i rzeczoznawca PZU wycenił moj samochód na 4.200,00, wartość wraku na 2.500,00, a wysokosc odszkodowania 1.700,00. Byla to szkoda całkowita. Nie rozumiem tego zupełnie. Czy mozliwa rzecza jest by wartosc samochodu w ciagu dwoch miesiecy spadla o 50% ? Odwolalam się, oczywiscie nie przynioslo zadnych rezulataów. Na podstawie § 4, ust.15, oraz § 21, ust. 7 PZU stwierdziło, ze wszystko jest ok. Mysle o napisaniu kolejnego odwołania. Po pierwsze poproszenie PZU o kosztorys, po drugie przedsatwienie wyceny niezaleznego rzeczoznawcy. Nadmienie jeszcze, ze w dniu dzisiejszym sprawdzalam wartosc samochodu w PZU wg taryfy Eyrotax i jego wartosc wychodzi na 8.300,00. Dlaczego wiec miesiąc wczesniej byl on wart tylko 4.200,00?
  Jesli moge prosic mk_1984 – co sie dzieje w Twojej bede wdzieczna.
  Pozdrawiam.

  #263453
  zosia2000

  Witam,
  Mam podobny problem, z tym, że to nie ja byłam sprawcą kolizji i wypłata odszkodowania będzie z OC sprawcy.
  Przyjechał „Pan Rzeczoznawca” i jak oglądał autko to powiedział, że nie ma masakry ale szkoda całkowita będzie bo poszły dwie poduszki, napinacze i szyba przednia (od poduszek dodajmy).
  Samochód to Opel Zafira, rejestrowany w PL w 2000r, 1.8 wersja elagance, dodatkowo po małych udoskonaleniach (nakładki na zderzaki, progi, malowane listwy, spojler, przyciemnaiane szyby) nie bity, pierwszy właściciel więc wiemy, że licznik i reszta wporządku dlatego chciałam go robić nawet jeśli miał by mnie dodatkowo trochę szarpnąć finasowo. Rzeczoznawca przy oglądaniu go przy mnie sam powiedział, że rzeczywiście zadbany. No i wszystko OK tylko wycenia go według info eksperat na 12.500 tyś zł.
  W necie tego typu autka są od 11 tyś ubogie wersja do 15 tyś. Jeszcze nie dostałam wyceny do ręki, puki co romaiałam z rzeczoznawcą, ale już mi podniosła ciśnienie i mam zamiar się odwoływać, bo chcę autko zrobić.
  Proszę poradźcie co robic, nie chcę aby po 3 piśmie powiedzieli, że mogę się odwołać do sądu więc muszę to dobrze rozegrać.

  #263454
  szkodnik
  zosia2000 wrote:
  Jeszcze nie dostałam wyceny do ręki,

  …ale już wiem że wycena jest nieprawidłowa?

  zosia2000 wrote:
  Proszę poradźcie co robic, nie chcę aby po 3 piśmie powiedzieli, że mogę się odwołać do sądu więc muszę to dobrze rozegrać.

  A od czego się odwoływać, jak nie wiadomo jeszcze co zostało ujęte w kalkulacji kosztów naprawy i wycenie wartości pojazdu? Proponuję najpierw zapoznać się z kalkulacją i wtedy odnieść się do ew. nieprawidłowości. Być może nie całe wyposażenie dodatkowe zostało ujęte lub np. zastosowano wsp. zwiększający wartość pozostałości i o to będzie można powalczyć. A do tego potrzebna jest znajomość kalkulacji…

  #263455
  Miszka

  W ogłoszeniach są ceny wywoławcze, wyższe od transakcyjnych min. o 10 %. Jak się nie zgadzasz z wyceną wartości to należy zlecić wycenę niezależnemu rzeczoznawcy. Poza tym odszkodowanie będzie oparte na dwóch parametrach – wartości przed szkodą i wartoości pozostałłości.I dopiero znajomość obu tych parametrów da pełny obraz sytuacji. W przypadku OC zawsze można naprawiać na faktury do wysokości wartości pojazdu przed szkodą.

  #263456
  zosia2000

  Witam,
  Dziękuję za odpowiedzi, ze względu na to, że ja chcę naprawić samochód poradzono mi abym już teraz napisała pismo do ubezpieczyciela o naprawę odtworzeniową gdyż firmy robią tak, że równocześnie z wyceną wysyłają kasę na konto nie pytając o zgodę. Wiecie coś o tym? Znajomy mi mówił, że jak miał kolizję i był uszkodzony tylko zderzak, to tak właśnie mu zrobili, czy dzieje się tak samo przy większych kolizjach? Wpisywałam w necie „naprawa odtworzeniowa” ale nic konkretnego nie znalazłam, wie może ktoś jak to się odbywa?

  #263457
  Miszka

  Nigdy nie słyszałem o czymś takim. Przelanie pieniędzy na konto w niczym nie zamyka tematu, tak więc bronienie się rękami i nogami przed przelewem na konto jest nieuzasadnione. Z OC sprawcy możesz naprawiać auto pod warunkiem, ze kompletna , udokumentowana rachunkami i oględzinami po naprawie naprawa auta nie przekroczy jego wartości przed wypadkiem. Biorąc pod uwagę zakres uszkodzeń twojego pojazdu ( przód, układ srs, szyba czołowa) i jego wiek, wątpię czy to będzie możliwe.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 16)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.