Wypadek drogowy?

Uzyskaj odszkodowanie po wypadku drogowym.

Profesjonalnie i bez pośredników. Skonsultuj bezpłatnie.

Zgłoś szkodę

Skontaktujemy się z Tobą w 24 godziny.

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny.
W jaki sposób możemy Ci pomóc?

Bezpłatna analiza sprawy

Twoją sprawę analizują prawnicy wyspecjalizowani w dochodzeniu roszczeń – eksperci portalu Odzyskaj.info.

Brak pośredników

Zgłaszając sprawę masz pewność, że kontaktujesz się wyłącznie z Kancelariami Odszkodowawczymi, bez pośredników, co gwarantuje najwyższą jakość obsługi i niską prowizję.

Profesjonalna obsługa prawna

Odzyskaj.info współpracuje tylko z renomowanymi kancelariami. Zapewniamy, że Twoją sprawę poprowadzą profesjonaliści.

Bezpieczeństwo

Odzyskaj.info weryfikuje warunki obsługi oferowane poszkodowanym. Zapewniamy naszym Użytkownikom bezpieczeństwo.


Odszkodowania za wypadki drogowe w Polsce i za granicą

Wypadki komunikacyjne w Polsce i za granicą powodują wiele szkód na życiu, zdrowiu i mieniu uczestników zdarzeń. Dzięki prawnemu zabezpieczeniu poszkodowanych – istnieniu obowiązku posiadania polisy OC pojazdu – poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych mogą liczyć na należne odszkodowania. O odszkodowanie nie może ubiegać się jedynie sam sprawca wypadku, natomiast wszyscy inni uczestnicy i bliscy zmarłych w zdarzeniu pozostają uprawnieni do roszczeń.

Kto może ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy?

 • poszkodowani pasażerowie pojazdu sprawcy i pojazdu poszkodowanego;
 • kierowca pojazdu poszkodowanego;
 • pieszy potrącony przez pojazd mechaniczny;
 • motocyklista i rowerzysta potrącony przez pojazd mechaniczny;
 • pasażerowie komunikacji zbiorowej – autobusów, autokarów, taxi;
 • bliscy osób zmarłych na skutek wypadku;
 • osoby, których pojazd uległ zniszczeniu lub uszkodzeniu w wypadku.

Kto wypłaca odszkodowanie?

Odszkodowania za wypadki komunikacyjne zawsze wypłaca ubezpieczyciel OC pojazdu sprawcy wypadku. Jeżeli pojazd nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC, wówczas szkodę zlikwiduje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Szkody spowodowane przez zagranicznych kierowców w Polsce likwiduje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

O jakie odszkodowania można ubiegać się z polisy OC sprawcy wypadku?

Poszkodowani mają prawo do występowania o pokrycie wszystkich szkód jakich doznali w wypadku – tak szkód osobowych (obrażeń fizycznych jak i psychicznych) jak i majątkowych (uszkodzenia w pojeździe lub mieniu):

 • zadośćuczynienie – za szkody psychiczne i fizyczne doznane w wypadku; w tym zadośćuczynienie po śmierci bliskiej osoby;
 • utracone dochody – jeżeli poszkodowany utracił możliwości zarobkowania przez okres pozostawania na zwolnieniu lekarskim ZUS ZLA (L4);
 • renty z tytułu niezdolności do pracy – jeżeli wypadek powoduje trwałą niezdolność do pracy;
 • koszty opieki oraz leczenia i rehabilitacji – jeżeli wypadek generuje dodatkowe koszty związane z leczeniem i powrotem do zdrowia, poszkodowany ma prawo żądać udokumentowanych wydatków;
 • odszkodowanie za szkody na mieniu, w tym na pojeździe.

Odszkodowania komunikacyjne za wypadki spowodowane przez kierowców ubezpieczonych poza granicami Polski

Szkody spowodowane na polskich drogach przez pojazdy ubezpieczone poza granicami kraju również można zgłosić do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), instytucji odpowiadającej za wypłaty odszkodowań z ramienia zagranicznych ubezpieczycieli.

Odszkodowanie z UFG gdy sprawca zbiegł lub nie ma polisy OC

Jeżeli poszkodowany doznał szkód w wypadku lub kolizji ze sprawcą, który zbiegł lub nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, wówczas szkodę należy zgłosić do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jeżeli nie posiadasz doświadczenia i wiedzy jak zgłosić szkodę lub odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, zgłoś się do nas. Zapewnimy Ci profesjonalną pomoc prawną.

Kiedy możesz walczyć o odszkodowanie?

 1. Gdy doznałeś w wypadku szkód psychicznych, fizycznych
 2. Gdy uszkodzeniu uległ Twój majątek, np. samochód
 3. Gdy w wypadku zginęła bliska Ci osoba (dziecko, rodzeństwo, rodzic, dziadek lub małżonek)
 4. Jeżeli od wypadku nie minęło więcej niż 3 lata (w przypadku wykroczeń i niewielkich szkód)
 5. Jeżeli od wypadku nie minęło więcej niż 20 lat (w przypadku przestępstw, spraw o dużym rozmiarze szkody).

Najczęstsze pytania po wypadkach drogowych

 • Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania z OC?

  Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę bezspornej kwoty odszkodowania. Jeżeli zachodzą czynniki uniemożliwiające wydanie decyzji, ubezpieczyciel może wydłużyć likwidację szkody do 90 dni. Takie wydłużenie terminu likwidacji szkody może być spowodowane brakiem wykrycia sprawcy lub toczącym się postępowaniem karnym. W niektórych przypadkach termin jest już dłuższy ustawowo, jak np, w przypadku likwidacji szkód przez ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
 • Jak wysokie jest odszkodowanie z OC sprawcy?

  Wysokość odszkodowania ograniczona jest jedynie rozmiarem szkody i cierpienia poszkodowanego – czy to w zakresie finansowym, materialnym czy psychicznym i fizycznym. Suma gwarancyjna polisy OC to aż 6,07 mln euro za szkody na osobie i 1,22 mln euro za szkody majątkowe.

 • Ile mam czasu na zgłoszenie szkody? Wypadek miał miejsce 2 lata temu.

  Poszkodowany ma 3 lata na zgłoszenie szkody – jeżeli doszło tylko do szkód na mieniu. Szkody na osobie, które wywołały uszczerbek na zdrowiu powyżej 7 dni przedawniają się aż po 20 latach (jeżeli sprawca został skazany za przestępstwo). Warto jednak szkodę zgłosić jak najszybciej.


Jak działa Odzyskaj.info?

Wyślij zapytanie

Chcesz skonsultować sprawę? Wyślij do nas zgłoszenie.

Oddzwaniamy

Oddzwaniamy w ciągu 24h z informacją jak możemy Ci pomóc. Rekomendujemy Ci kancelarię, która pomoże w Twojej sprawie.

Zawierasz umowę

Jeżeli zdecydujesz się na pomoc danej kancelarii odszkodowawczej lub prawnika, podpisujesz umowę. Kancelaria prowadzi Twoją sprawę.

Otrzymujesz pieniądze

Kancelaria uzyskuje dla Ciebie odszkodowanie, które otrzymujesz wprost na swoje konto bankowe.

Wyślij zgłoszenie


Opinie poszkodowanych o naszej pomocy

 • Gdy szłam przez pasy drogowe potrącił mnie nadjeżdżający samochód. Sprawca nie miał polisy OC. Gdy zapytałam agenta jednej z firm odszkodowawczych czy mi pomoże, odmówił twierdząc, że bez OC nie da rady. Poczytałam w serwisie Odzyskaj.info, że jednak należy mi się odszkodowanie i zadośćuczynienie. Za potrącenie na pasach i złamanie ręki otrzymałam dzięki pomocy Odzyskaj aż 20 tys. zł.
  Ela – potrącona na pasach Szkody osobowe opinie
 • Jechałem przepisowo motocyklem, kiedy z bocznej ulicy podporządkowanej wyjechał wprost na mnie kierowca traktora. Uderzyłem w niego, wypadając z motocykla i uderzając głową w asfalt (miałem kask). Na skutek upadku złamałem miednicę. Szukając porad trafiłem na forum Odzyskaj.info, gdzie jeden z ekspertów doradził mi co zrobić. Zgłosiłem szkodę i uzyskałem niewielkie zadośćuczynienie, zatem wróciłem na forum i poprosiłem o pomoc eksperta. Odzyskaj.info zorganizowało mi pomoc prawną i pokrycie kosztów sprawy. Uzyskałem w sumie 80 tys. zł za złamanie miednicy.

  Paweł – wypadek motocyklowy Szkody osobowe opinie
 • Podróżowałam jako pasażer z mężem na wakacje. W trakcie jazdy uderzył nas z tyłu TIR. Na skutek uderzenia doznałam skręcenia kręgów szyjnych kręgosłupa, miałam zawroty głowy, nudności. Znalazłam pomoc na Odzyskaj.info, moją sprawę poprowadzili eksperci i uzyskałam 10 tys. zł zadośćuczynienia.

  Urszula – wypadek drogowy Szkody osobowe opinie

Odszkodowania komunikacyjne – artykuły ekspertów

Regres ubezpieczeniowy nietypowy

W artykułach o odszkodowaniach z OC sprawcy zdarzenia prym wiodą tematy związane z uzyskaniem odszkodowania przez poszkodowanych. Jest jednak druga strona medalu, czyli sprawca zdarzenia. Każdy właściciel samochodu ma obowiązek wykupić obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które chroni nas i…

Odszkodowanie za wypadek przy pracy w Danii

Duński pracodawca ma obowiązek odprowadzać składki na ubezpieczenia społecznego dla siebie i swoich pracowników na podstawie Rozporządzenia WE 883/2004. W Danii wszyscy zatrudnieni pracownicy muszę być objęci ubezpieczeniem od następstw wypadków przy pracy („arbejdsskaldeforsikring”). Ubezpieczenia od wypadków przy pracy w…

Odszkodowania za wypadek w taxi

Pasażerowie podróżujący w taxi narażeni są na wypadki, spowodowane tak przez kierującego pojazdem taxi jak i innych uczestników ruchu. Zgodnie z przepisami prawa, niezależnie kto okaże się sprawcą zdarzenia, poszkodowany ma prawo do pokrycia w pełni doznanych przez siebie szkód.…