fbpx

Po wypadku drogowym czy wypadku przy pracy poszkodowani często wymagają profesjonalnej opieki, tak medycznej jak i w wykonywaniu codziennych czynności. Jeżeli taka opieka jest konieczna, poszkodowany ma prawo ubiegać się o odszkodowanie i zwrot opieki oferowanej przez osoby bliskie lub wynajętą profesjonalną opiekunkę.

Art.444 § 1 Kodeksu Cywilnego. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.

Jak udokumentować koszty opieki po wypadku?

Poszkodowany może dochodzić roszczenia tylko w przypadku gdy udokumentuje odpowiednio konieczność sprawowania nad nim opieki oraz zakres czasowy i czynnościowy takiej opieki. W pierwszej kolejności niezbędna będzie dokumentacja medyczna, która stwierdzi doznane obrażenia. Poszkodowany powinien zadbać o dokładny spis wykonywanych czynności oraz pozyskać oświadczenie osoby, która opiekę sprawowała. Opiekę może sprawować osoba bliska – rodzic, małżonek lub dziecko, a także osoba obca, profesjonalnie zatrudniona do wykonywania opieki.

Jakie czynności może wykonywać opiekunka nad osobą poszkodowaną w wypadku?

  • czynności dot. higieny osobistej – pomoc w myciu, załatwianiu,
  • zmiana opatrunków, dozowanie leków (np. kroplówki),
  • sprzątanie, gotowanie, wykonywanie zakupów.

Jak działa Odzyskaj.info

Wyślij zapytanie

Chcesz skonsultować sprawę? Wyślij do nas zgłoszenie.

Oddzwaniamy

Oddzwaniamy w ciągu 24h z informacją jak możemy Ci pomóc. Rekomendujemy Ci kancelarię, która pomoże w Twojej sprawie.

Zawierasz umowę

Jeżeli zdecydujesz się na pomoc danej kancelarii odszkodowawczej lub prawnika, podpisujesz umowę. Kancelaria prowadzi Twoją sprawę.

Otrzymujesz pieniądze

Kancelaria uzyskuje dla Ciebie odszkodowanie, które otrzymujesz wprost na swoje konto bankowe.


Opinie poszkodowanych o naszej pomocy

  • Dzięki pomocy Odzyskaj.info szybko odzyskałem koszty kredytu, który wcześniej został spłacony. Sprzedałem roszczenie za ok. 3 tys. zł, od ręki, zdalnie – wysyłając umowę pocztą. Wszystko załatwione sprawnie i bez problemów.
    Mirek, Poznań Zwroty prowizji bankowych opinie
  • Skonsolidowałem wszystkie swoje kredyty w jednym banku, dostałem na to bardzo dobrą ofertę, więc opłacało się. Po jakimś czasie natrafiłem na informację, że przysługuje mi zwrot kosztów kredytu i prowizji za wcześniejszą spłatę. Na 4 banki, tylko jeden wypłacił dobrowolnie. Pozostałe nie chciały. Znalazłem pomoc ekspertów z Odzyskaj.info i złożyliśmy pozew. Proces trwa nadal, ale sprawa jest oczywista. Odzyskam ok 15 tys. zł.

    Paweł, Gdańsk Zwroty prowizji bankowych opinie