Po wypadku drogowym czy wypadku przy pracy poszkodowani często wymagają profesjonalnej opieki, tak medycznej jak i w wykonywaniu codziennych czynności. Jeżeli taka opieka jest konieczna, poszkodowany ma prawo ubiegać się o odszkodowanie i zwrot opieki oferowanej przez osoby bliskie lub wynajętą profesjonalną opiekunkę.

Art.444 § 1 Kodeksu Cywilnego. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.

Jak udokumentować koszty opieki po wypadku?

Poszkodowany może dochodzić roszczenia tylko w przypadku gdy udokumentuje odpowiednio konieczność sprawowania nad nim opieki oraz zakres czasowy i czynnościowy takiej opieki. W pierwszej kolejności niezbędna będzie dokumentacja medyczna, która stwierdzi doznane obrażenia. Poszkodowany powinien zadbać o dokładny spis wykonywanych czynności oraz pozyskać oświadczenie osoby, która opiekę sprawowała. Opiekę może sprawować osoba bliska – rodzic, małżonek lub dziecko, a także osoba obca, profesjonalnie zatrudniona do wykonywania opieki.

Jakie czynności może wykonywać opiekunka nad osobą poszkodowaną w wypadku?

  • czynności dot. higieny osobistej – pomoc w myciu, załatwianiu,
  • zmiana opatrunków, dozowanie leków (np. kroplówki),
  • sprzątanie, gotowanie, wykonywanie zakupów.

Jak działa Odzyskaj.info

Wyślij zapytanie

Chcesz skonsultować sprawę? Wyślij do nas zgłoszenie.

Oddzwaniamy

Oddzwaniamy w ciągu 24h z informacją jak możemy Ci pomóc. Rekomendujemy Ci kancelarię, która pomoże w Twojej sprawie.

Zawierasz umowę

Jeżeli zdecydujesz się na pomoc danej kancelarii odszkodowawczej lub prawnika, podpisujesz umowę. Kancelaria prowadzi Twoją sprawę.

Otrzymujesz pieniądze

Kancelaria uzyskuje dla Ciebie odszkodowanie, które otrzymujesz wprost na swoje konto bankowe.


Opinie poszkodowanych o naszej pomocy

  • Mój lot ze Stanów Zjednoczonych do Warszawy był opóźniony 8 godzin. Nie zgłaszałem roszczenia sam, nie miałem na to czasu. Od razu wynająłem Odzyskaj.info. Otrzymałem po kilku tygodniach 600 euro.
    Dawid, Szczecin Odwołane loty
  • Wracałem z Berlina do Wrocławia. Mój lot był opóźniony przeszło 6 godzin (szybciej samochodem bym dojechał!). Złożyłem reklamację do linii lotniczej, niestety linia lotnicza twierdzi, że powody opóźnienia były niezależne od nich, choć wiedziałem że to nieprawda. Zdecydowałem się poszukać jakiejś firmy. Odzyskaj.info polecił mi znajomy, który tu znalazł pomoc po wypadku za granicą. Skorzystałem. Sprawa trwała dość długo, ale ostatecznie linia lotnicza wypłaciła 250 euro.

    Michał, Wrocław Odwołane loty